Lidovky.cz

Desítky mrtvých v Káhiře, vojáci střílejí do protestujících

Svět

  7:29aktualizováno  13:06
KÁHIRA - Egyptské pořádkové síly ve středu v Káhiře zasáhly proti stoupencům sesazeného prezidenta Muhammada Mursího. Zprávy o počtu obětí se různí: agentury informují o desítkách mrtvých, podle Muslimského bratrstva zahynulo již 300 lidí. Střety hlásí i další egyptská města.

Muž utíká hořícími ulicemi Káhiry, v pozadí pořádková policie foto: Reuters

Zatímco demonstranti tvrdí, že policisté a vojáci na ně od počátku stříleli ostrou municí, ministerstvo vnitra to popřelo. Zásah byl podle něj veden jenom slzným plynem. Novináři agentury Reuters prý ale slyšeli ostrou palbu.

Vojsko se údajně snažilo zastavit ty, kteří se chtěli dostat na vyklízená shromaždiště zvenčí. Novinář této agentury viděl asi dvacítku lidí se střelnými ranami v nohách. Mursího stoupenci prý na policisty házeli kamení a zápalné bomby.

Střety mezi Mursího stoupenci a policií jsou už ale hlášeny z měst Mínji a Asijútu jižně od metropole. V Suhágu v centrální části země demonstranti na pokus policie rozprášit je reagovali útokem na místní koptský kostel.

Granáty se slzným plynem dopadaly hlavně na větší z obou tábořišť na předměstí Nasr, do menšího postaveného na okraji areálu Káhirské univerzity podle přímých záběrů televizí al-Džazíra a al-Arabíja vjely buldozery, které srovnaly postavené stany se zemí.

Po dvou hodinách egyptské ministerstvo vnitra oznámilo, že menší z obou shromaždišť, tábor na náměstí Nahda, je "plně pod kontrolou" bezpečnostních sil.

Buldozer strhává barikády chránící tábor Mursího přívrženců

Zprávy o počtu obětí zásahu se výrazně různí. Islamistické Muslimské bratrstvo podporující Mursího mluví ve sdělení na Twitteru o 300 mrtvých a 2000 zraněných, ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 9 mrtvých a 80 zraněných. Státní agentura oznámila smrt dvou příslušníků bezpečnostních sil, kteří byli zastřeleni, když rozháněli protestující.

Agentura AFP s odvoláním na svého zpravodaje informuje o nejméně 43 zabitých demonstrantech u mešity Rábaa al-Adavíja v severovýchodní čtvrti Nasr.  Reportér televize al-Džazíra napočítal v polní nemocnici 93 mrtvých.

situace v EGYPTĚ:

Ministerstvo vnitra nařídilo zastavení železniční dopravy v celém Egyptě, aby se zabránilo rozšíření demonstrací mimo metropoli. Muslimské bratrstvo dnes vyzvalo Mursího stoupence, aby vyrazili kvůli "masakru" na protestní pochod.

Slzný plyn pršel z nebe jako déšť

Mračna slzného plynu podle televizních záběrů zahalila obě tábořiště. "Slzný plyn padal z nebe jako déšť. Nejsou tu žádné sanitky. Uzavřeli všechny cesty," řekl agentuře Reuters dvacetiletý univerzitní student Khaled Ahmed, jemuž tekly po tvářích slzy.

"Jsou tu i ženy a děti. Bůh jim pomáhej. Tohle je obležení, vojenský útok na protestní tábor civilistů," prohlásil.

Hořící Káhira během střetu policie a muslimů

Televize al-Džazíra a al-Arabíja v přímém přenosu vysílaly okamžiky, kdy do menšího ležení vjely buldozery, které srovnávaly postavené stany se zemí.

V tábořišti u mešity ve čtvrti Nasr se srotily stovky lidí v rouškách nebo protiplynových maskách, které nejevily ochotu areál opustit. Z tábora na náměstí Nahda u Káhirské univerzity policisté evakuovali zahalené ženy s dětmi v náručí a s chirurgickými rouškami na obličeji.

Policie pak zablokovala všechny přístupové cesty k náměstí.

Ztráta tábořišť bude pro Mursího přívržence těžkou ranou

Mursího stoupenci patří povětšinou k islamistickému Muslimskému bratrstvu a rozbití tábořišť bratrstvo silně oslabí, podotkla agentura Reuters. Vůdci skupiny jsou zatýkáni nebo hledáni, jejich bankovní účty nechala vláda zmrazit.

Egyptské ministerstvo vnitra informovalo o zatčení asi 200 lidí. Zatýká se zejména v mešitě Rábaa al-Adavíja, kam se údajně uchýlilo mnoho vůdců bratrstva. "Zatkli jsme řadu vůdců bratrstva, je ale příliš brzy na to, abychom oznámili jejich jména," řekl generál Abdal Fattáh Usmán televizi CBS.

Mursího stoupenci odmítají postup armády, která 3. července Mursího přinutila odejít z úřadu a zadržela jej. Exprezidentovi přívrženci od té doby pořádají pravidelné protestní akce, kterými chtějí docílit návratu Mursího do funkce.

Při střetech a demonstracích pořádaných od začátku července přišlo o život více než 300 lidí. Naposledy v úterý si potyčky vyžádaly jednoho mrtvého a 11 zraněných.

Zatím selhaly pokusy o vyjednávání mezi zástupci Muslimského bratrstva a vlády dosazené armádou, a to pro nesmiřitelnost postojů.

Není pochyb o tom, že zásah vlády proti protestujícím prohloubí v Egyptě politickou krizi, která zemí zmítá od sesazení Husního Mubaraka v roce 2011. Nejpočetnější arabský národ nebyl tak nesmiřitelně rozdělený už léta, poznamenala agentura Reuters.

Protesty od svržení prezidenta Mursího mají již na 300 obětí

Hlavní události v Egyptě po vypuknutí srážek mezi odpůrci a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího:

  • 28. června - Začaly srážky mezi odpůrci a příznivci Mursího; opozice mu vyčítá islamizaci země a špatnou ekonomickou situaci.
  • 3. července - Armáda zbavila funkce prezidenta Mursího; ministr obrany Abdal Fatah Sisi oznámil, že Mursí nenaplnil očekávání národa. Byla pozastavena platnost ústavy.
  • 4. července - Funkce hlavy státu přešla na předsedu ústavního soudu Adlího Mansúra, který složil přísahu.
  • 8. července 2013 - Přestřelka u armádního objektu v Káhiře, kde byl zřejmě zadržován Mursí, si vyžádala nejméně 51 obětí. Muslimské bratrstvo vyzvalo po krvavém aktu k povstání.
  • 9. července - Prozatímním premiérem se stal exministr financí Házim Bibláví a viceprezidentem bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.
  • 15. července - Prokuratura nařídila zatčení sedmi vysokých představitelů Muslimského bratrstva kvůli podezření z podněcování násilí, mimo jiné Isáma Irjána, který působil jako Mursího poradce, a Muhammada Biltagího. Již dříve byl zatčen muž číslo dvě Muslimského bratrstva Chajrát Šatir.
  • 24. července - Velitel armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi vyzval Egypťany, aby vyšli do ulic, a dali tak armádě mandát zakročit proti terorismu a násilí. Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí na to reagoval výzvou k manifestacím.
  • 26. července - Prokuratura uvalila vazbu na Mursího kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamasem a jeho zapojení do útoků na policejní stanice a věznice v lednu 2011. Vypukly avizované demonstrace, jež v Káhiře a Alexandrii přerostly v krvavé střety.
  • 27. července - Násilnosti si vyžádaly desítky mrtvých; při srážkách mezi policií a stoupenci Mursího jen v Káhiře zahynulo přes 70 lidí.
  • 31. července - Vláda nařídila policii zakročit proti stoupencům Muslimského bratrstva, jehož demonstrace podle ní ohrožují bezpečnost Egypta.
  • 4. srpna - Armádní šéf, generál Abdal Fatah Sisi se údajně sešel s islamistickými předáky, aby se pokusil nalézt východisko z krize.
  • 6. srpna - Se členy egyptského vedení i členy Strany svobody a spravedlnosti, která je politickým křídlem Muslimského bratrstva, se sešli američtí republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham. Vyzvali obě strany konfliktu k zahájení národního dialogu a upuštění od násilí.
  • 11. srpna - Vedení káhirské mešity Al-Azhar, která má významné slovo v sunnitském islámu, oznámilo, že chce zahájit rozhovory s oběma stranami občanského konfliktu.
  • 12. srpna - Egyptská justice prodloužila o dva týdny vazbu svrženému prezidentovi Mursímu.
  • 13. srpna - V centru Káhiry se střetli příznivci svrženého prezidenta Mursího se stoupenci nové vlády; policie zasáhla slzným plynem; jeden člověk byl zabit.
  • 14. srpna - Pořádkové síly začaly vyhánět stoupence sesazeného prezidenta Mursího z obou jejich tábořišť v centru Káhiry. Údaje o počtu mrtvých při tomto zásahu se liší - podle prvních zpráv zahynulo od sedmi do třiceti lidí.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.