Lidovky.cz

Britský soud povolil omezené zkoumání dokumentů od Snowdena

USA

  18:19aktualizováno  19:19
LONDÝN - Britský soud povolil v zájmu národní bezpečnosti omezené prozkoumání dokumentů zabavených příteli novináře listu The Guardian, který píše o Edwardu Snowdenovi. Ten vyzradil program amerických tajných služeb, které v rámci boje proti terorismu sledují internetovou komunikaci mezi USA a zbytkem světa, a nyní pobývá v Rusku, kde dostal azyl.

Edward Snowden. foto: Reuters

Soud v Londýně rozhodl, že britské úřady jsou oprávněny zkoumat dokumenty zabavené Brazilci Davidu Mirandovi, partneru amerického novináře Glenna Greenwalda, pokud tím mají chránit bezpečnost státu a vyšetřit případné Mirandovy vazby na terorismus.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ale úřadům nařídil, aby prokázaly do 30. srpna, že v dokumentech důkazy o tom existují. V ten den tedy opět na základě argumentů úřadů opět v dané věci rozhodne. Pro vyšetřovatele jde o šibeniční termín, protože musejí projít tisíce dokumentů.

Týden na dokázání hrozby

Mirandovi právní zástupci rozhodnutí soudu označili za své dílčí vítězství. "Vláda má nyní sedm dnů, aby dokázala, že existuje skutečná hrozba pro národní bezpečnost," reagovala Mirandova obhájkyně Gwendolen Morganová. Dodala, že v podstatě neví, na základě jakých podkladů je muž vyšetřován.

Edward Snowden na letišti v Moskvě. Po jeho pravici sedí Sarah Harrisonová, milenka Juliena Assange, která Snowdena doprovází na každém kroku.

Policie už uvedla, že na základě několika zjištěných skutečností už vyšetřování zahájila. Mluvčí britského ministerstva vnitra uvedla, že úřady jsou "potěšeny" tím, že soud vydal policii souhlas se zkoumáním získaného materiálu v rámci daného vyšetřování.

Citlivé údaje

Ministryně vnitra Theresa Mayová ve středu uvedla, že zabavený materiál obsahuje vysoce citlivé údaje, jejichž nedovolené zveřejnění by ohrozilo bezpečnost Británie a životy lidí. Zároveň obhajovala postup policie, že využila protiteroristického zákona. Podle ní je to oprávněné, pokud policie měla důvodné podezření, že Miranda disponoval informacemi užitečnými pro teroristy.

Mirandu při mezipřistání z Berlína do Ria de Janeiro v neděli devět hodin zadržovala policie na londýnském letišti na základě protiteroristického zákona. Nakonec ho propustila, ale ponechala si jeho notebook, telefon, cédéčka a paměťové karty. Mirandův právník se obrátil na soud se žádostí, aby zkoumání zabavených předmětů zakázal a zadržení jeho klienta označil za protiprávní.

Novinář Greenwald zveřejnil články o Snowdenovi a jeho odhalení špionážního programu Prism. Osobně se s ním sešel v Hongkongu ještě předtím, než aféra letos v červnu vypukla. V pondělí, když se Miranda vrátil do Ria, Greenwald prohlásil, že zveřejní další dokumenty a že Británie bude litovat, že jeho partnera zatkla.

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland upozornil Británii, že zadržení Mirandy "může mít potenciálně mrazivý dopad na svobodu projevu novinářů". Tento názor podpořila eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.