Lidovky.cz

Syrský chlapec, který přežil: Teď už nám pomůže jen Bůh

Svět

  12:53aktualizováno  14:19
DAMAŠEK - "Nemohl jsem dýchat, přestal jsem ovládat své tělo," popisuje třináctiletý Abdullah. Středeční, údajně chemický útok na předměstí syrského Damašku si vyžádal stovky obětí, velkou část z nich tvořily děti. Abdullah přežil, ale ztratil mladšího bratra a otce. Už téměř dva roky ničí krvavá občanská válka životy syrských dětí; podle údajů OSN jich před válkou ze země uprchlo již přes milion.

Syřanka truchlí nad dětmi, které zahynuly během středečního útoku foto: ČTK

"Spal jsem, ale pak jsem ucítil plyn. Nemohl jsem dýchat. Šel jsem po schodišti, ale nenacházel schody, přestal jsem ovládat své tělo," říká třináctiletý Abdullah na videu, které zveřejnil britský zpravodajský server Telegraph.

"Můj otec a mladší bratr jsou mrtví, já a matka jsme přežili. Mnozí z mých přátel zemřeli, z jiných jsou uprchlíci. Jsem tak smutný," líčí chlapec tiše. A na otázku reportéra, zda by chtěl světu něco vzkázat, odpovídá: "V tomhle světě nám může pomoci už jen Bůh."

VÍCE ZDE:

Abdullahova rodina se stala obětí masového útoku proti civilnímu obyvatelstvu, k němuž došlo ve středu na damašském předměstí. Na základě dostupných informací se experti domnívají, že byl veden chemickými zbraněmi, užití chemikálií však zatím není možné s jistotou potvrdit. Otazník visí také nad tím, kdo za útokem stojí: opozice viní vládu, ta její tvrzení označila za výmysl.

"Volal jsem o pomoc, ale neprobudili se," říká další svědek

S reportérem Telegraphu mluvilo i jiné přeživší dítě. "Zakryl jsem si ústa maskou. Můj otec někoho podpíral, ale pak sám upadl. 'Co je s tebou?' ptal jsem se ho. Sebral jsem vědro s vodou a ponořil do něj nos. Polil jsem vodou svoji rodinu. Polil jsem svou mladší sestru a odvedl ji do sanitky," říká chlapec, který neuvedl své jméno.

"Pobíhal jsem tam a volal o pomoc. Přišel můj strýc, ale pak omdlel taky," pokračuje. "Vyšel jsem ven a znovu volal sanitku, ale nikdo mě neslyšel. Vrátil jsem se dovnitř, kde byla moje rodina. Znovu jsem je polil vodou, ale tentokrát se nikdo z nich neprobral." 

Muž ošetřuje chlapce zasaženého středečním útokem

Válka vyhnala ze Sýrie více než milion dětí, hlásí OSN

Během občanské války v Sýrii, která začala v březnu 2011, zemřelo odhadem na 100.000 lidí, z toho kolem 7000 dětí. O domov přišly více než 3 miliony dětí: třetina z nich uprchla za hranice země, další dva miliony musely opustit domov a uchýlit se do provizorních přístřeší v Sýrii.

Tři čtvrtiny dětských uprchlíků jsou mladší jedenácti let, řekl agentuře AP Anthony Lake, výkonný ředitel Dětského fondu OSN (UNICEF). "Není to jen další číslo," upozornil. "Jde o děti vytržené z domovů, možná dokonce z rodinného prostředí. Čelí hrůzám, které si jen těžko můžeme představit."

V pasti války: syrské děti si hrají před troskami domu v Kusajru

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Antonia Guterrese útěkem z vlasti těžký úděl syrských dětí nekončí. "I když se uchýlí do bezpečí, jsou vystaveny traumatům a depresím, ztrácejí naději do života," prohlásil. OSN se podle něj snaží těmto dětem pomáhat, pomoc poskytuje i rodinám novorozenců, kteří přicházejí na svět v exilu. Zajišťuje jim nejen přístřeší, ale i rodné listy a doklady o občanství.

Útrapy dětí žijících v exilu se podle pracovníků OSN zvyšují. Jsou vystaveny nebezpečí zotročení, nucených sňatků a sexuálního násilí. Tisíce dětí utíkají ze Sýrie do Jordánska, Libanonu či Iráku osamoceně, bez doprovodu rodičů nebo příbuzných.

Tisíce uprchlíků míří ze Sýrie do Iráku:

Opozice slíbila OSN důkazy o užití chemických zbraní

Aktivisté syrské opozice odebrali obětem údajného chemického útoku v Damašku vzorky tkání a chtějí je předat inspektorům OSN. Agentuře Reuters to sdělil Abú Nidál, vůdce opozičních jednotek v Irbinu na předměstí hlavního města.

"Lidé z týmu OSN s námi už hovořili, a my jsme pak připravili vzorky vlasů, pokožky a krve. Prostřednictvím spolehlivých poslů jsme je odeslali do Damašku," řekl Nidál. Podobně se podle agentury Reuters zachovali i někteří další povstalci, žádnému z nich se ale nepodařilo inspektory OSN v jejich hotelu kontaktovat.

Rada bezpečnosti OSN naléhavě vyzvala k vyšetření incidentu. Kontrolní misi, která v Sýrii vyšetřuje dřívější podobná podezření, ale bezprostředně vyšetřováním nepověřila. Skupina inspektorů vedená švédským vědcem Ake Sellströmem dostala povolení jen k prozkoumání incidentů z předcházejících měsíců. Kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi ještě ani nezačala pracovat.

Muž truchlí nad oběťmi středečního útoku

Vyšetření středečního incidentu mohou zabránit tvrdé boje, které v pátek vzplanuly na předměstí Damašku v místech, kde k údajnému chemickému útoku došlo. Obytné domy jsou podle aktivistů opozice ostřelovány z děl, zahynulo podle nich už nejméně sto lidí. Ruská média s odvoláním na syrské vládní zdroje oznámila, že jednotky syrské armády se snaží vytlačit povstalce z jejich pozic na předměstí hlavního města.

Ke spolupráci s experty OSN při vyšetření nejnovějšího incidentu dnes syrské úřady vyzvala Moskva. Společně s Washingtonem žádá pro inspektory OSN bezpečný přístup do zasažených oblastí.

K žádostem o nestranné prověření incidentu se dnes připojila Čína. "Věříme a doufáme, že kontroloři OSN ve spolupráci se syrskou vládou zajistí hladký průběh vyšetřování. Než se ukáže, co se skutečně stalo, neměla by se žádná ze stran k incidentu vyjadřovat," uvedlo v komuniké čínské ministerstvo zahraničí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.