Lidovky.cz

Sólo pro zavrženého politika. A Čína nemůže odtrhnout oči

Svět

  18:47
PEKING - Na muže zbaveného moci, vypuzeného z čínské vládnoucí komunistické strany a čelícího téměř jistotě, že stráví minimálně následující desetiletí ve vězení, se Po Si-laj rozhodně nechová jako někdo, jehož politické dny jsou sečteny, napsal list The Washington Post.

Po Si-laj (vlevo) vypovídá před soudem foto: ČTK

Od čtvrtka - a místy hodně působivým způsobem - Po využívá všechno své charisma, aby se před soudem ve městě Ťi-nan obhájil. Jeho schopnost udržet dojem nekonvenčního populistického vůdce mnoho pozorovatelů v Číně překvapila. A není vyloučeno, že už nyní staví základy pro svou politickou rehabilitaci za méně či více let.

VÍCE ZDE:

Pády a slavné návraty

Historie čínské komunistické strany nabízí skoro stejně příkladů politických návratů jako čistek na nejvyšších místech podobných té, která znamenala Poův pád. Také Poův otec byl obětí čistky a skončil ve vězení, aby se znovu objevil jako mocný vysoký představitel strany v 80. a 90. letech minulého století.

I nynější čínský prezident Si Ťin-pching, o němž se předpokládá, že hraje klíčovou roli v rozhodování o Poově osudu, sledoval, jak jeho otec padá do nemilosti - a znovu se vrací na výsluní, aby připravil synův vzestup na nejvyšší piedestal čínské politické hierarchie.

Po coby stranický šéf města Čchung-čching, megalopole se 30 miliony obyvatel na jihozápad země, byl loni sesazen poté, co policejní náčelník jeho města obvinil Poovu manželku ze smrti britského podnikatele. Spustil tím největší čínskou stranickou krizi za poslední dvě desetiletí.

Po Si-laj a Ku Kchaj-Laj

Zda se Poovi může i v moderní době povést politický návrat, není jasné. Mnozí analytici to považují za nepravděpodobné, ovšem nevylučují, že by Po mohl alespoň uchovat část svého politického odkazu a udržet si tak jisté napojení na stranickou moc. Tomu by svědčil výkon, jaký zatím podává před soudem, který se z původně dvou plánovaných dní protáhl na čtyři a v pondělí má dál pokračovat.

Poslední šance obhájit svou pověst

"Tenhle soud je Poovou poslední šancí a on toho plně využívá, aby se představil jako nezdolná a neústupná osobnost, a také aby obhájil svou pověst," řekl Li Wej-tung, bývalý šéfredaktor časopisu China Reform. "I když nepochybně půjde do vězení, chce odejít jako vůdčí osobnost."

V sobotu Po připustil, že udělal chyby, které zahanbily jeho zemi, a přiznal také, že zareagoval špatně, když mu jeho policejní náčelník oznámil, že jeho manželka spáchala vraždu. Popřel ale, že by byl vinen jakýkoli zločinem.

Po Si -laj (vlevo) vypovídá přes soudem

Umná manipulace s veřejným míněním

Bez ohledu na to, jak rozhodně se Po staví vůči všem obviněním a odráží je i při konfrontaci s těmi, kdo je proti němu vznášejí, se zdá, že čínským úřadům se postupně daří prostřednictvím sdělovacích prostředků obracet mínění veřejnosti proti Po Si-lajovi. V komunistickou stranou kontrolovaných médiích se objevují úvodníky a komentáře, které Po Si-laje veřejně pranýřují a vysmívají se jeho obhajobě.

Vládní propagandistický úřad údajně v posledních dnech sdělovací prostředky instruoval, aby nezveřejňovaly "nic, co by mohlo svědčit v Poův prospěch", uvedl v USA sídlící internetový server China Digital Times.

A také přepisy soudního procesu, které se objevují na oficiálním internetovém účtu soudu a jsou podle analytiků přísně kontrolovány a vybírány, se v posledních dvou dnech soustředily víc na důkazy předkládané proti Poovi než na jeho temperamentní obhajobu.

Přímý přenos z procesu s Po Si-lajem obžalovaného z korupce

Spravedlivý proces, nebo propracovaná inscenace?

Mnozí v Číně včetně blogerů, analytiků i stranických novinářů a činitelů říkají, že jsou přesvědčeni, že nic, co Po před soudem uvádí, neovlivní výrok o vině, o němž bylo pravděpodobně rozhodnuto předem. Jsou ale rozděleni v názoru na to, co to bude znamenat pro Poovu budoucnost.

Mnozí předpovídají, že Po půjde do vězení na 15 až 20 let. Takový trest by umožnil Si Ťin-pchingovi odsloužit si desetiletý mandát coby prezident, aniž by se musel znovu zabývat Po Si-lajem. A co bude pak, to částečně záleží i na tom, na kterou stranu budou právě vanout politické větry.

Ku Kchaj-laj svědčí v procesu vedeném proti jejímu manželovi Po Si-lajovi

V počátcích komunistické strany v Číně k rehabilitacím často docházelo v rámci mohutných přesunů politické moci a zmatků, jako byla kulturní revoluce. Pokud se čínská politická situace v následujících několika letech dramaticky změní, Po by mohl znovu dostat šanci, míní pekingský historik Čang Li-fan. "Čína je nyní v mimořádném historickém období," dodal. "Společnost je polarizovaná a mohou propuknout nepokoje."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.