Lidovky.cz

Americké tajné služby zatím nemají důkazy proti Asadovi

USA

  10:36aktualizováno  11:54
WASHINGTON - Americké tajné služby zatím nejsou schopny potvrdit, že za údajným chemickým útokem v Sýrii je syrský prezident Bašár Asad nebo někdo z jeho nejbližších spolupracovníků. S odvoláním na zdroje z rozvědek to ve čtvrtek napsala agentura AP.

Inspektoři OSN jdou v doprovodu opoziční syrské armády na místo chemických útoků foto: Reuters

USA přitom chystají odvetnou akci, která má potrestat syrský režim. Prezident Barack Obama ve středu odpovědnost za chemický útok připsal jednoznačně syrské vládě a prohlásil, že z této skutečnosti je nutné vyvodit důsledky v mezinárodním měřítku.

Britové couvají

Podle britského tisku bude možná útok na Sýrii odložen na příští týden. Britské letectvo zatím přesunulo na Kypr šest stíhacích letounů Typhoon.

Zdroje agentury AP ale tvrdí, že zpravodajská komunita si není zdaleka tak jistá. Nepoužila by prý termínu "jistý koš", jak to roku 2002 učinil v případě údajných iráckých zbraní hromadného ničení tehdejší šéf CIA George Tenet. Jeho jistota se nikdy nepotvrdila, avšak USA na jejím základě zorganizovaly invazi do Iráku.

Není jasné, kde Asad skladuje chemické zbraně

Americké tajné služby nyní připravily zprávu o Sýrii, a ta je podle AP plná výstrah. Staví na tom, že je velmi pravděpodobné, že za chemickým útokem je Asadova armáda. Výbory Kongresu mají být o důkazech shromážděných zpravodajci seznámeny při telekonferenci svolané na čtvrtek.

Syrská opoziční armáda

Zpravodajci přiznávají, že nejsou schopni určit přesně místa, na nichž Asad skladuje chemické zbraně. Asad je mohl v minulých dnech přemístit. Tato nejistota zvyšuje nebezpečí, že řízené střely, jimiž má být odveta vedena a které mají zasadit úder Asadově vojenské infrastruktuře, mohou náhodně zasáhnout uskladněné chemikálie, čímž by odveta nabyla podobu chemického útoku.

Inspektoři OSN pokračují v práci

Inspektoři OSN odjeli na třetí inspekční cestu do oblasti Ghúta u Damašku. Důkazy o údajném chemickém útoku budou shromažďovat do pátku.

Bílý dům chce důkaz

USA za více než dva roky chaosu v Sýrii ztratily jistotu o tom, kdo v zemi chemické zbraně opravdu kontroluje. Satelity zaznamenaly pohyb syrských jednotek přemísťujících nákladní vozy se zbraněmi. Není z toho ale možné určit, co bylo převáženo ani kam bylo co převezeno. A není ani jasné, zda armáda stačila převézt všechny uskladněné chemikálie ze skladů dříve, než se oblastí zmocnili povstalci. Zachycený telefonický rozhovor, který se zmiňuje o útoku, byl veden nízko postaveným členem armády, takže ho nelze považovat za důkaz, že útok nařídil někdo z lidí kolem Asada nebo z velení armády.

Chemické útoky

Údajný chemický útok 21. srpna v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku, ze kterého se navzájem obviňují syrská vláda a syrská opozice a který USA připisují syrskému režimu, je považován za nejhorší podobnou akci od útoku irácké vlády v březnu 1988 na kurdské městečko Halabdža, který si vyžádal na 5000 mrtvých. Počet obětí útoku u Damašku je přitom stále nejasný: opoziční zdroje zprvu informovaly až o 1700 mrtvých, později však začaly hovořit o stovkách obětí.

Bílý dům by měl rád v ruce důkaz o tom, že útok je dílem syrského vedení. Má to vyloučit možnost, že bez Asadova rozkazu zaútočilo několik armádních odpadlíků, kterým se dostaly chemické zbraně do rukou. Má se také vyloučit možnost, že vláda už nemá všechny chemické zbraně pod kontrolou a že tyto zbraně použili povstalci, aby Západ zavlekli do konfliktu.

Torpédoborec USS Ramage

Tajné služby žádají posily

USA na misi do Sýrie nasadily jenom několik set operativců, protože mnoho agentů je zaměstnáno úkoly v Africe a na Arabském poloostrově. Tajné služby požádaly o posily, aby mohly dodat potřebné důkazy. Proto je zpožděna zpráva zpravodajců, která měla být na stole už v úterý.

Zpravodajské zdroje AP tedy nejsou schopny stvrdit výrok ministra Johna Kerryho: "Víme, že chemické zbraně kontroluje syrský režim." Mluvčí jeho úřadu Marie Harfová ale ve středu prohlásila, že nezáleží na tom, zda bude mít americká administrativa o těchto detailech jistotu. "Připisujeme za použití chemických zbraní odpovědnost Asadovi, protože je použil jeho režim proti vlastnímu lidu, bez ohledu na to, kdo to nařídil," řekla Harfová.

Rusko posiluje svoje vojenské síly

Rusko hodlá podle agentury Interfax v nejbližší době kvůli situaci kolem Sýrie posílit svoje vojenské námořní síly ve Středozemním moři.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.