Lidovky.cz

Cameron: Británie nebude prosazovat útok proti Radě bezpečnosti

USA

  13:04aktualizováno  17:33
LONDÝN - Británie by neprosazovala vojenský útok proti Sýrii, pokud by proti němu byla "rozsáhlá" opozice v Radě bezpečnosti OSN. Na úvod parlamentní debaty o Sýrii to ve čtvrtek v Londýně řekl britský premiér David Cameron. Prohlásil také, že mu nejde o změnu režimu v Sýrii a že si nemůže být "stoprocentně" jistý, že chemický útok před týdnem spáchal syrský režim, ale je o tom přesvědčen.

David Cameron foto: Reuters

Opoziční labouristé hodlají hlasovat proti vládnímu návrhu prohlášení o Sýrii a podpořit vlastní rezoluci.

Británie by neprosazovala vojenský útok proti Sýrii, pokud by proti němu byla "rozsáhlá" opozice v Radě bezpečnosti 0SN. Na úvod parlamentní debaty o Sýrii to ve čtvrtek v Londýně řekl britský premiér David Cameron. Podle něj by ale intervenci neměl blokovat jen jeden hlas člena rady s právem veta. Cameron také prohlásil, že jeho vládě nejde o změnu režimu v Sýrii.

Nejde o to stavět se na něčí stranu nebo podpořit syrskou opozici, nejde o změnu režimu, ale o reakci na válečný zločin, řekl Cameron v souvislosti s chemickým útokem v Damašku minulý týden.

Útok by nemělo blokovat jedno veto, míní Cameron

Připustil současně, že by bylo "nemyslitelné" prosazovat intervenci v Radě bezpečnosti OSN, pokud by tam proti ní byla "rozsáhlá" opozice. V narážce na odpor Ruska ale řekl, že by případný útok nemělo blokovat jediné veto.

Před parlamentní debatou britská vláda zveřejnila vlastní interní analýzu, podle níž by byl vojenský úder proti Sýrii oprávněný i v případě, že by jej blokovala Rada bezpečnosti OSN. Podle dobrozdání by byl útok oprávněný, protože by šlo o "humanitární intervenci".

"Pokud by akci zablokovala RB OSN, Británie by stále mohla podle mezinárodního práva podniknout mimořádné kroky, aby zmírnila ohromnou humanitární katastrofu v Sýrii," uvádí právní posudek britské vlády.

Není pochyb o tom, že šlo o chemický útok

Reakce německé kancléřky

Berlín očekává, že Rada bezpečnosti OSN zareaguje na krizi v Sýrii rychle a jednomyslně a že konflikt bude vyřešen politicky. Německá kancléřka Angela Merkelová to prohlásila během čtvrtečního telefonického rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala agentura DPA.

Stejně tak vláda ve čtvrtek zveřejnila materiál britských zpravodajských služeb, podle kterého není pochyb, že v Damašku došlo k chemickému útoku. Podle britských služeb za ním "s velkou pravděpodobností" stojí syrská vláda, což potvrzují "určité" tajné informace. Podle zprávy neexistuje "žádný hodnověrný alternativní scénář", než že jde o dílo syrského režimu.

Opozice žádá druhé hlasování

Na závěr debaty po 23:00 SEČ budou poslanci hlasovat o návrhu vládní rezoluce. Cameron chtěl původně ve čtvrtek prosadit text podporující útok na Sýrii. Nicméně ve středu večer se šéf labouristické opozice Ed Miliband postavil proti s tím, že požaduje druhé hlasování, které by přímo schválilo vojenský útok a které by nastalo po zveřejnění zprávy zbrojních inspektorů OSN. Cameronovy záměry také ve středu kritizovala i řada poslanců jeho Konzervativní strany.

Cameron ustoupil a připravil mírnější text, který předpokládá druhé hlasování po vyjádření inspektorů OSN a Rady bezpečnosti OSN. Podle Milibanda budou ale labourističtí poslanci hlasovat pro vlastní rezoluci, která se do značné míry kryje s vládním textem, včetně požadavku na druhé hlasování. Cameron nicméně kritizoval labouristický návrh, protože nepřičítá vinu za chemický útok syrskému režimu Bašára Asada.

Cameron potřebuje hlasy labouristických poslanců

Bez hlasů labouristických poslanců by britský parlament vojenský útok zřejmě nepodpořil. Podle britských médií je proti intervenci totiž i řada poslanců menší vládní strany, liberálních demokratů vicepremiéra Nicka Clegga.

Reakce francouzského prezidenta

V Sýrii je podle Hollandea potřeba zastavit zabíjení a umožnit řešit konflikt politicky. Francouzský prezident prosazuje posílení syrské opozice.

Ve svém vystoupení v parlamentu Miliband řekl, že zbrojní inspektoři OSN jsou uprostřed práce, a proto by Dolní sněmovna neměla rozhodovat o vojenské akci ve čtvrtek. Důkazy by měly předcházet rozhodnutím, ne opačně, řekl Miliband.

Několikrát opakoval, že není v principu proti vojenské akci, ale jeho labouristé budou hlasovat proti vládnímu návrhu, protože ten podle něj stále podporuje vojenskou intervenci.

Druhé hlasování bude znamenat i posunutí útoku

Druhé hlasování by na každý pád nastalo nejdříve až příští týden. Odklad bude zřejmě znamenat i posunutí případného útoku, protože příprava zprávy OSN bude trvat aspoň několik dní. Spojené státy již daly najevo, že nemíní čekat na závěry inspektorů, ale stejně tak jim záleží na tom, aby se na operaci podílelo více zemí.

Cameron připustil, že je potřeba pochopit skepsi britské veřejnosti po invazi Iráku v roce 2003 obhajované zbraněmi hromadného ničení, které tehdejší irácká vláda neměla. Premiér ale zdůraznil, že nyní je situace odlišná, protože Evropa i NATO jsou jednotné a nejedná se o invazi zaměřenou na změnu režimu. Snažíme se o maximální možnou legitimitu, řekl premiér. Zdůraznil, že o vojenské akci nebylo rozhodnuto, protože to bude otázkou druhého hlasování.

Možné cíle spojenců v Sýrii

Útok komplikuje i pracovní program Baracka Obamy

Načasování akce komplikuje Spojeným státům nejenom přítomnost inspektorů v Sýrii, nýbrž i pracovní program prezidenta Baracka Obamy. Příští týden má být na summitu skupiny G-20 v Rusku. Původně se spekulovalo, že USA nezahájí útok v době prezidentovy nepřítomnosti v USA.

Ruští experti si myslí, že k útoku dojde až po summitu

Někteří ruští experti jsou podle tiskové agentury RIA Novosti přesvědčeni, že vojenský úder západní velmoci v Sýrii neprovedou před summitem skupiny G20, který se uskuteční 5. a 6. září v Petrohradu. Nynější rétoriku Západu spíše považují za "předvádění svalů".

Asad věří, že může porazit USA

Sýrie se bude bránit jakékoli agresi. Prohlásil to ve čtvrtek syrský prezident Bašár Asad, kterého citovala státní televize. Listu Al-Achbár prezident řekl, že Sýrie vyjde z konfrontace s USA jako vítěz.

"Od začátku krize čekáme na chvíli, kdy se objeví náš skutečný nepřítel. Vím, že vaše morálka je dobrá, že jste připraveni čelit jakékoli agresi a bránit vlast," citoval list slova, která prý Asad pronesl před syrskými představiteli.

Televize zveřejnila to, co Asad řekl na dnešní schůzce s jemenskou delegací. "Hrozba přímé agrese proti Sýrii jen zvýší naši oddanost hluboce zakořeněným principům a nezávislé vůli našeho národa. Sýrie se bude bránit jakékoli agresi," sdělil Asad.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.