Lidovky.cz

Tisíce Syřanů odchází do Libanonu. Asad se připravuje na odvetu USA

USA

  7:23
Sýrie se zmítá v občanské válce již dva a půl roku. Teď hrozí, že rakety dopadnou i na dosud relativně nepoškozené čtvrtě Damašku. Režim diktátora Asada před případným útokem zabavil nákladní auta, aby odvezl do bezpečí dokumenty i zbraně. Tisíce Syřanů denně odcházejí do Libanonu.

Bašár Asad foto: Reuters

Do ulic v posledních dnech vycházejí jen v nejnutnějších případech. Když musejí nakoupit pečivo, jde celá rodina, aby najednou odnesla více zásob. Jenže fronty se prodlužují.

"Obvykle jsme čekávali tak dvě tři hodiny, dnes se ale line řada lidí kamsi donekonečna," říká listu The Washington Post dvaadvacetiletá Núr, která žije v centru syrského hlavního města Damašku. Teď hrozí, že rakety dopadnou i do oblastí, kde žijí nejen hlasití stoupenci diktátora Bašára Asada, ale i docela obyčejní lidé.

Ti však bydleli i na předměstích Damašku, která minulou středu napadli zřejmě režimní vojáci chemickou zbraní. Zabili tu podle informací amerických služeb na patnáct set lidí, z toho 426 dětí. Jiní volí rovnou odchod. "Co nám zbývá jiného?" říká pro zahraniční média jiný obyvatel Damašku, sedmadvacetiletý Visám.

Jeho rodina se tak záhy přidá k milionu Syřanů, který pobývá v sousedním Libanonu. Je sem z Damašku blízko a syrská, obvykle s Asadovým režimem svázaná elita přivykla nákupům v hlavním libanonském městě Bejrútu.

Nicméně celkem 700 tisíc lidí se v již tak nestabilním Libanonu zaregistrovalo jako uprchlíci. Jen toto úterý přešlo z Asadem kontrolované Sýrie do Libanonu přes legální přechod na devět tisíc lidí.

Přemisťují se domácnosti, vězni a sunité prý museli do kasáren

Lidé se stěhují i uvnitř syrského hlavního města. Rana bydlí u hory Kásjún, tedy blízko kasáren i dělostřeleckých stanovišť. "Stěhujeme se k rodičům, do centra města, i s manželem. Dokud se situace nevyjasní," uvedla pro agenturu AFP.

Přemisťují se samozřejmě i vojáci a úřady režimu. Podle rebelů, kteří mají v Damašku spolupracovníky, jsou již armádní velitelství prakticky prázdná. Stejně jako silová ministerstva či vybrané úřady. Proto se tyto objekty patrně cílem případného útoku nestanou.

Agentura Reuters napsala, že do opuštěných kasáren byli převezeni političtí vězni a prý i sunnitští vojáci, které režim považuje za nespolehlivé. Uniformovaní příslušníci náboženské skupiny alavitů, ke kterým patří i Asad a kteří tvoří páteř armády, se naopak rozptýlili do civilních objektů.

Vojenské lodě mezi civilními

Je ale možné, že USA udeří na základnu republikánské gardy, jednotky, která je určena k obraně Damašku. Podobný osud případně čeká elitní 4. obrněnou divizi. Těmto vojákům velí Mahír Asad, krutý diktátorův bratr, který prý může být strůjcem chemického útoku. Zatím se zdá, že USA neplánují útok na Asadův palác.

Agentura Reuters uvedla, že úřady načas v Damašku zabavovaly nákladní vozy, kterými z ohrožených míst odvážely dokumenty i techniku. V přístavu Latákíja, který je Asadovou baštou, povstalci zjistili, že režimní námořnictvo zakotvilo mezi běžnými, obchodními loďmi, aby tak ztížilo případný útok.

Asad i jeho lidé opakují, že se USA, popřípadě jejich spojenci, ošklivě spálí, zaútočí-li na Sýrii.

Což je otázka. Asadova armáda má podle expertů slušnou bojovou morálku. Také proto, že ji již opustili ti sunnité a křesťané, kteří nesouhlasili s režimním bojem proti rebelům. K dispozici mají vojáci hlavně ruské, či sovětské zbraně, byť některé systémy dovezli třeba i z Číny. V případném leteckém souboji by však Syřané proti USA zřejmě neměli šanci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.