Lidovky.cz

Putin: útok na Sýrii bez mandátu OSN by byl jednostrannou agresí

Svět

  9:28aktualizováno  13:35
MOSKVA - Rusko stojí i nadále za režimem Bašára Asada a posiluje svou přítomnost ve východním Středomoří. Prezident Putin prohlásil, že plánovaný útok aliančních jednotek bude bez mandátu OSN jednostrannou agresí, a upozornil, že Rusko nehodlá stopnout dodávky zbraní syrské armádě. V USA mezitím čelní senátoři zásah podpořili, ačkoli s podmínkami.

Na tuhle chvíli čekal Vladimir Vladimirovič dlouho. Vlastně skoro dva roky. foto: Reuters

Rusko dá podle Putina souhlas k útoku na Sýrii pouze v případě, že se bez jakékoliv pochybnosti prokáže, že chemické zbraně skutečně použil režim Bašára Asada. Jinak bude coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN návrh na intervenci blokovat. 

A co víc, dodrží také smlouvu na dodávky zbraní syrské armádě. Už dříve Rusové dodali Sýrii některé součásti raket S-300, které tvoří obávaný systém protivzdušné obrany země.

ČTĚTE TAKÉ:

Celou dodávku, na niž obě země uzavřely smlouvu, sice zatím zmrazili. Pokud však Západ zaútočí bez mandátu OSN, Rusko může dodávku dokončit, citovala ruského prezidenta agentura AP.

Chceme jasnější důkazy

Putinova podmínka je ovšem patrně nesplnitelná, protože inspektoři OSN se na místo chemického útoku dostali až po několika dnech a nikdo už se stoprocentní jistotou nepotvrdí, kdo zbraně použil.

Na jasnějších důkazech však trvají i další evropské země. "Není stále jasné, zda šlo o chemické zbraně nebo o nějaké neškodné chemické látky, a zda je použila skutečně oficiální vládní armáda," prohlásil Putin, přičemž zdrženlivý postoj Evropy ho potěšil.

Prezident zpochybnil i důvěryhodnost videozáznamů z místa chemického útoku. "Existuje názor, že jde o montáž rebelů napojených na al-Káidu, kteří se vždycky vyznačovali mimořádnou brutalitou."

Podle zdrojů agentury Reuters se ovšem zdá, že Rusko ve skutečnosti také Asadův režim podezřívá z použití chemické zbraně. Podpory Kremlu je prý nyní slabší než bývala.

Rusové přesto znovu posílili své námořnictvo ve Středomoří. Blízko syrským břehům už měla zamířit výsadková loď Novočerkassk. Brzy se k nejméně sedmi vojenským plavidlům, které se v oblasti objevily během posledního roku, připojí také raketový křižník Moskva.

O situaci v Sýrii by chtěl Putin debatovat s americkým prezidentem Barackem Obamou na nadcházejícím summitu G20 v Petrohradu, který se uskuteční v závěru týdne. 

Asad a chemické zbraně? To je proti zdravému rozumu, řekl Putin:

Senát stanovil Obamovi podmínky zásahu

Americká příprava na zásah v Sýrii pokračuje i bez souhlasu OSN. Ofenzivu už podpořilo vedení zahraničního výboru amerického senátu a usneslo se na návrhu, který má zaštítit americkou operaci. Podle má akce trvat maximálně 60 dní, prezident Barack Obama ale může Kongres požádat o její měsíční prodloužení.

VÍCE VIZ:

V návrhu kromě jiného stojí, že Spojené státy mohou při operaci použít ozbrojené síly v omezené míře a mají zakázáno nasadit do boje pozemní jednotky. Hlasovat o návrhu bude Sněmovna reprezentantů příští týden. V ní mají oproti Senátu převahu republikáni, ale jejich šéf John Boehner už Obamův záměr podpořil. Někteří poslanci i mezi demokraty však svůj souhlas k vojenské akci stále zvažují.

Na zákonodárce i veřejnost má vliv více než desetileté vojenské angažmá americké armády v konfliktech v Afghánistánu a v Iráku, jakož i fakt, že předcházející vláda George Bushe v roce 2003 zdůvodňovala invazi do Iráku neexistujícími zbraněmi hromadného ničení.

K zásahu v Sýrii vyzývají nejhlasitěji právě Američané společně s Francouzi, podle nichž je potřeba potrestat chemický útok poblíž Damašku. Při něm 21. srpna zemřelo podle amerického prohlášení 1 429 lidí. Západní tajné služby mají údajně jisté důkazy, že se ho dopustily právě Asadovy jednotky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.