Lidovky.cz

OBRAZEM: Německý prezident uctil ves Oradour, oběť nacistické zvůle

Svět

  17:35
ORADOUR-SUR-GLANE - Ruiny vypálených domů, z nichž mnohdy zbývá jen zeď. Opuštěné, tiché ulice. Památníky těch, kdo tu zahynuli. A přízvisko ves-mučedník. To je francouzské Oradour-sur-Glane, v němž v roce 1944 nacisté zavraždili 642 lidí. Ve středu ho pietní návštěvou uctil německý prezident Joachim Gauck v doprovodu svého francouzského protějšku Françoise Hollandea.

Kostel v Oradour-sur-Glane foto: Reuters

Gauck v troskách francouzské vesnice Oradour-sur-Glane, vyhlazené v roce 1944 nacisty, poděkoval přítomným přeživším a pozůstalým za "vůli k usmíření". Připomněl i další místa nacistických masakrů, která podle něj nebudou zapomenuta, včetně českých Lidic. Gauck je vůbec prvním německým prezidentem, který Oradour navštívil.

VES - MUČEDNÍK

Co se stalo 10. června 1944 v Oradour-sur-Glane?

Německá divize SS Das Reich do Oradouru vstoupila, když se přesouvala do Normandie k boji proti vyloděným spojeneckým silám. Němci místní obyvatele surově povraždili: muže postříleli, ženy a děti upálili v kostele. Pak zapálili všechny domy. V Oradouru tehdy zahynulo 642 lidí, více než třetina z nich byly děti mladší 15 let.

Po skončení války tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle zakázal Oradour rekonstruovat - trosky vypálené vsi měly zůstat zachovány jako němá připomínka nejhoršího zvěrstva, jehož se nacisté ve Francii dopustili.

Památník Oradour-sur-Glane ročně navštíví na 300 000 lidí.

"Památce našich drahých mučedníků" - vzpomínková tabule s fotografiemi několika ze stovek obětí nacistického masakru

Joachima Gaucka a Françoise Hollandea po vesnici provedl z přeživších masakru, 88letý Robert Hébras. Oba státníci ho pevně drželi za ruce ve zčernalých ruinách místního kostela.

Zleva François Hollande, Robert Hébras a Joachim Gauck

Prezidenti Joachim Gauck a François Holland spolu tiše postáli před oltářem oradourského kostela. Nacisté tehdy do kostela nahnali místní ženy a děti, budovu uzavřeli a pak zapálili. Lidé, které uvnitř uvěznili, uhořeli.

François Hollande (vlevo) a Joachim Gauck

Gauck ve svém projevu poděkoval třem zbylým přeživším a pozůstalým po obětech vraždění poděkoval za to, že Němcům svou "vůlí k usmíření vyšli vstříc". "Toto místo a jeho obyvatelé byli vyhlazeni barbarským, do nebe volajícím zločinem," prohlásil Gauck.

Chlapec si prohlíží zrezlou karoserii uprostřed trosek vsi Oradour-sur-Glane

Vyjádřil zároveň hořkost nad tím, že pachatelé těchto hrůz nebyli potrestáni. "Ale ze seriózního vyrovnávání se s těmito hořkými dějinami lidé v Německu čerpali sílu k tomu, aby mou vlast proměnili v dobrou zemi," prohlásil Gauck. Dnešní Německo podle něj nechce být nad nebo pod jinými zeměmi a "chce Evropu budovat, nikoli ovládat".

Prezidenti Gauck a Hollande kráčí s Robertem Hébrasem ulicemi Oradouru

"Oradour a další evropská místa zvěrstev a barbarství nikdy nezapomeneme," prohlásil Gauck.

Objetí prezidentů Gaucka (vpravo) a Hollandea

Po válce nebyla vesnice znovu obydlena. V souladu s vůlí tehdejšího francouzského prezidenta byla jako memento válečných hrůz byla ponechána v rozvalinách. Stala se pietním místem - hřbitovem.

"Cimetière" - hřbitov

Na zdech zničených oradourských domů jsou umístěny pamětní cedule. Zde byli umučeni lidé, připomínají.

"Skupina lidí byla zmasakrována a upálena. Rozjímejte."

V ulicích Oradouru narazí návštěvník nejen na zbořené domy. Na životy tehdejších obyvatel vsi upomínají i pozůstatky jejich živnosti.

Tady bývala opravna aut

Atmosféra Oradouru je velmi působivá, dokazuje reakce jedné z návštěvnic.

Žena pláče v ulicích Oradour-sur-Glane

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.