Lidovky.cz

Damašek přijal návrh na odstranění chemických zbraní, jedná s Moskvou

Svět

  12:41aktualizováno  13:55
MOSKVA - Syrská vláda přijala ruský návrh na odevzdání a zničení chemických zbraní. Podle agentury Interfax to řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Moskva v úterý oznámila, že s Damaškem připravuje účinný plán, jak dostat syrské chemické zbraně pod kontrolu mezinárodního společenství. Syrská opozice návrh odsoudila jako "politický manévr".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým syrským protějškem Valídem Mualimem foto: ČTK

"Absolvovali jsme včera (v pondělí) velmi přínosné jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a on přišel s návrhem ohledně chemických zbraní. Večer jsme s ruskou iniciativou vyslovili souhlas," citovala agentura Interfax Mualima.

Šéf syrské diplomacie prý souhlasil, protože realizace návrhu "by odstranila důvody pro americkou agresi".

V pondělí Moskva světu oznámila, že režimu Bašára Asada navrhla, aby chemické zbraně vydal a umožnil jejich zničení. Americký prezident Barack Obama ruskou snahu označil za možný průlom a formálně ji přivítal i Damašek.

O pouhý den později řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že Rusko připravuje konkrétní a účinný plán, jak toho dosáhnout. A to ve spolupráci se syrskou vládou.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) se svým syrským protějškem Valídem Mualimem

Šéf ruské diplomacie naznačil, že plán, jak donutit Damašek k odevzdání chemických zbraní, vzešel z kontaktů s USA. Podrobnosti Lavrov nesdělil, veřejnost se podle něj detaily dozví "brzy".

ČTĚTE VÍCE:

Čína i Írán stojí za Ruskem

Ruský návrh na kontrolu syrských chemických zbraní přivítala Čína, která dlouhodobě stojí proti vojenské akci proti Sýrii a snaží se jednat o ukončení syrského konfliktu s oběma znepřátelenými stranami. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že v úterý do Číny přijela oficiální delegace syrské opozice.

"Vzhledem k tomu, že tento návrh může přispět ke zmírnění napětí v Sýrii a že je součástí politického řešení syrské krize s cílem nastolení míru a stability v Sýrii i v celém regionu, mělo by ho mezinárodní společenství podpořit," okomentoval ruský návrh mluvčí.

Ruský návrh uvítal i Írán, který dlouhodobě stojí na straně Asadova režimu a ze srpnového útoku viní syrské rebely, které nazývá teroristy. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí prohlásila, že jakákoli akce týkající se chemických zbraní by měla zajistit, aby tyto zbraně nebyly dostupné opozičním silám.

"Írán podporuje tuto (ruskou) iniciativu. Domníváme se, že by mohla přispět k zastavení militarismu v regionu," prohlásila mluvčí íránské diplomacie. "Myslíme si, že jakákoli iniciativa (ohledně chemických zbraní) by měla zahrnovat i teroristy," dodala.

Rebelové: návrh přinese jen smrt a zkázu

Syrská opozice návrh na odevzdání chemických zbraní odmítla a odsoudila jako "politický manévr". "Poslední výzva Lavrova je politický manévr, který znamená jen zbytečný odklad a nepřinese syrskému lidu nic než smrt a zkázu," uvedla ve svém prohlášení zveřejněném v noci na úterý. 

Izrael zůstává vůči ruskému angažmá v syrské krizi skeptický. Šéf zahraničního a obranného výboru izraelského parlamentu Avigdor Lieberman uvedl, že podrobnosti ruského návrhu jsou neznámé, a logistika předání zbraní hromadného ničení je tedy nejasná.

Lieberman, spojenec premiéra Benjamina Netanjahua, se domnívá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada by pravděpodobně využil nabídky ke zdržovací taktice. Také izraelský prezident Šimon Peres v pondělí varoval, že jednání se Sýrií o transferu chemických zbraní budou "náročná" a že Damašku "se nedá důvěřovat".

Postoj Francie

Francie předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce vyzývající Sýrii ke zveřejnění jejího chemického arzenálu a odsuzující srpnový chemický útok.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že tlak Západu přiměl Moskvu, aby změnila svůj postoj. "Rusové zpočátku popírali, že Sýrie má zásoby chemických zbraní. Pak popírali masakr chemickými zbraněmi. Nyní obrátili. To je velmi dobré. Neústupnost Západu se vyplatila," zhodnotil Fabius.

Zároveň ale varoval, že najít a zničit "víc než 1000 tun chemických zbraní" bude velmi složité.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.