Lidovky.cz

Francie navrhla rezoluci OSN k Sýrii, Moskva má výhrady

USA

  13:53aktualizováno  14:57
Francouzský návrh rezoluce OSN požaduje, aby Damašek do 15 dní přiznal, kolik vlastní chemických zbraní, a aby je okamžitě přestal používat. Rusko, které s plánem kontroly syrských chemických zbraní přišlo jako první, ale odmítá požadavek USA a Francie na závaznou rezoluci, která by umožňovala vojenskou intervenci v případě, že Sýrie neuposlechne.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius (vpravo) se svým americkým kolegou Johnem Kerrym foto: ČTK

Moskva zatím považuje návrh rezoluce za nepřijatelný, mimo jiné proto, že Asadovi připisuje zodpovědnost za chemický útok, což Moskva považuje za neprokázané. Rusku se nelíbí ani to, že by rezoluce umožňovala vojenský úder. Rusové by raději v Radě bezpečnosti prosadili nezávazné prohlášení, což ale odmítají pro změnu západní země. V Radě bezpečnosti má Rusko - stejně jako Spojené státy, Británie, Francie a Čína - právo veta a už několikrát ho v souvislosti se Sýrií využilo.

S výhradami zatím na francouzskou iniciativu hledí také další ze stálých členů RB OSN - Čína. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí neřekl, zda Peking připravovanou rezoluci podpoří nebo ne, zdůraznil ale, že o textu musí panovat shoda. "Domníváme se, že akce Rady bezpečnosti musí být založena na shodě dosažené po diskusi všech stran, pokud má pomoci zmírnit současné napětí v Sýrii," uvedl.

Francouzský návrh rezoluce RB OSN

  • Damašek má do 15 dnů přiznat celý svůj arzenál chemických zbraní a umožnit k němu přístup inspektorům OSN.
  • Pokud neuposlechne, hrozí mu tvrdé sankce včetně vojenského úderu.
  • Odpovědnost za srpnový útok nese syrská vláda.

Rezoluci v Radě bezpečnosti OSN chtějí společně prosadit Francie, Británie a Spojené státy. USA považují závaznou rezoluci za záruku, že ruský plán je míněn vážně, a chtějí, aby zmiňovala i možné sankce.

Podle nejnovější zprávy OSN páchají v Sýrii válečné zločiny vládní i protivládní síly. Bašárovi vojáci v uplynulých měsících masakrovali civilisty, bombardovali nemocnice a dopouštěli se dalších zločinů ve snaze znovu dobýt území, píše se ve zprávě za období od 15. května do 15. července. Povstalci mají na svědomí mimo jiné "popravy", braní rukojmích a ostřelování civilních čtvrtí, konstatuje se v dokumentu, který byl dnes zveřejněn v Ženevě.

Diplomacie má přednost, ale může selhat

Americký prezident Barack Obama v televizním projevu k národu prohlásil, že Spojené státy chtějí dát při řešení syrského konfliktu čas diplomacii, ale nevzdávají se možnosti vojenského úderu na Damašek, pokud diplomacie selže.

Šéf Bílého domu se v posledních dnech v médiích usilovně snaží přesvědčit o nutnosti vojenského zásahu proti Sýrii americkou veřejnost, která je z velké části proti intervenci. Podle průzkumu Reuters/Ipsos provedeného v úterý před prezidentovým projevem si 62 procent Američanů myslí, že by armáda v Sýrii zasahovat neměla; pro bylo jen 18 procent dotázaných.

Odložme hlasování o Sýrii, vyzval Obama Kongres:

Obama zdůraznil, že situaci v syrské občanské válce změnil chemický útok u Damašku, který znamená ohrožení bezpečnosti i pro Spojené státy. Američané podle Obamy vědí, že u Damašku útočil sarinem Asad.

Ruský návrh na kontrolu syrských chemických zbraní, který Sýrie oficiálně přijala, Washington považuje za možný průlom, na jeho realizaci ale hledí poměrně skepticky. Ve čtvrtek se má americký ministr zahraničí John Kerry sejít k dalšímu jednání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.