Lidovky.cz

Reaktor KLDR obnovuje provoz. Rusko se obává 'jaderné katastrofy'

Svět

  11:34
PCHJONGJANG - Z reaktoru v severokorejském jaderném komplexu Jongbjon začala stoupat pára - potvrzení toho, že se jej KLDR pokouší znovu uvést do provozu. Podle Moskvy je však zařízení v natolik špatném stavu, že jsou namístě obavy z "jaderné katastrofy", uvedla agentura Interfax.

Část jaderného komplexu Jongbjon na satelitním snímku z roku 2012 foto: ČTK

Snímek z komerčního satelitu pořízený 31. srpna ukazuje páru stoupající z budovy, ve které jsou parní turbíny a generátory poháněné teplem z reaktoru. Barva a intenzita páry dokazují, že se Severokorejci pokouší reaktor uvést do opětovného provozu, bez inspekce na místě však nelze přesně určit, jak daleko ve své snaze dospěli. 

Již 28. srpna oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), že Severní Korea provádí v jaderném komplexu Jongbjon stavební práce.

MAAE tehdy uvedla, že stavební ruch se zdá být více méně v souladu s prohlášením Pchjongjangu, že "dál rozvíjí své jaderné kapacity". Ve zprávě určené členským státům MAAE současně konstatovala, že severokorejský jaderný program "nadále vyvolává vážné znepokojení".

ČTĚTE VÍCE:

Vysoké nebezpečí výbuchu

Znepokojení je však namístě i kvůli tomu, jak je reaktor vystavěn. "Naše hlavní znepokojení souvisí s naprosto pravděpodobnými technickými důsledky. Reaktor se nachází v příšerném stavu, jde o konstrukci na úrovni 50. let minulého století," řekl nejmenovaný diplomatický zdroj agentuře Interfax. V případě havárie hrozí Korejskému poloostrovu jaderná katastrofa, dodal.  

Podle odborníků může z reaktoru ročně vyjít 6 kilogramů plutonia - tedy množství, které stačí na jednu až dvě atomové bomby. Nicméně neznamená to, že KLDR nálože nakonec skutečně vyrobí.

"Vzhledem k tomu, že Severní Koreji pravděpodobně zabere 2-3 roky, než vypustí ozářený plyn obsahující plutonium, a dalších 6-12 měsíců, než z něj samotné plutonium získá, zůstává dostatek času na vyjednávání o uzavření reaktoru," vysvětluje zpráva zveřejněná ve středu americkým odborným ústavem Institution for Science and International Security. 

Experti rovněž upozorňují, že obnovení provozu reaktoru lze ze strany KLDR chápat také jako politickou strategii - Jongbjon může režimu posloužit jako páka při vyjednávání s mezinárodním společenstvím.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.