Lidovky.cz

Pan Ki-mun ke zprávě OSN: V Sýrii zabíjel sarin. Šlo o válečný zločin

USA

  18:28aktualizováno  21:02
NEW YORK - Zpráva expertů OSN obsahuje jasné a přesvědčivé důkazy o použití chemických látek při srpnovém útoku u Damašku, při němž zahynuly stovky lidí. Podle očekávání potvrzuje, že šlo o nervový plyn sarin, kterého bylo údajně použito 350 litrů. Oznámily to světové tiskové agentury.

Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku. foto: Reuters

Dokument sice neupřesňuje, kdo je pachatelem útoku; podle bezprostředních reakcí Francie, Británie i USA ale doložená zjištění dokazují, že za ním stál syrský režim.

Zprávu, kterou dopoledne obdržel od šéfa týmu inspektorů Akeho Sellströma, předložil generální tajemník OSN Pan Ki-mun na uzavřeném zasedání Radě bezpečnosti OSN. Podle nejmenovaných diplomatů citovaných agenturou AFP označil útok u Damašku za "válečný zločin" a za "hrubé porušení mezinárodního práva".

Nejsou pochybnosti o vině syrské vlády

Vina syrské vlády je jasně prokázána, řekla americká velvyslankyně u OSN Samantha Powerová. Pouze syrský režim je schopen provést útoky takového rozsahu, jen režim má k dispozici sarin a připravoval se, rozdával plynové masky, prohlásila.

Také podle britského velvyslance u OSN Marka Lyalla Granta neponechává zpráva inspektorů sebemenší stín pochybnosti o tom, že za chemickým útokem z 21. srpna stál syrský režim. Se stejným přesvědčením reagoval už před tím na zprávu expertů OSN v rozhlasové stanici RTL francouzský ministr zahraničí Laurent Fabuis.

K TÉMATU:

Dokument podle něj "nenechává sebemenší pochybnosti" o původu chemického útoku u Damašku."Obsah zprávy je zdrcující, potvrzuje masivní nasazení plynu sarin 21. srpna," zdůraznil Fabius v rozhlasové stanici RTL.

"Prostudujeme-li důkladně fakta, množství použitého otravného plynu, komplexnost směsí, povahu a trajektorii nosičů, to vše nenechává žádnou pochybnost ohledně původu útoku," citovala Fabiuse agentura AFP.

Pan Ki-mun požaduje trest

Pan Ki-mun před zástupci 15 členů RB OSN požadoval, aby viníci chemického útoku v Sýrii za něj "nesli odpovědnost". Generální tajemník prý vyzval Radu k sankcím vůči Damašku, jestliže nebude respektovat plán likvidace svého chemického arzenálu, na němž se o víkendu dohodli v Ženevě ministři zahraničí Ruska a USA.

K té se dnes poprvé osobně vyjádřil americký prezident Barack Obama. Dohoda by podle něj mohla skoncovat s hrozbou chemických zbraní v Sýrii. Obama ale zároveň poukázal na to, že plán kontroly a likvidace syrského chemického arzenálu existuje teprve na papíře a musí být naplněn.

Zpráva inspektorů potvrzuje sarin

"Půdní, chemické a zdravotnické vzorky, které jsme shromáždili, jasně a přesvědčivě dokazují, že 21. srpna byly v oblasti Ghúta u Damašku použity rakety země-země s nervovým plynem sarinem," citovala ze zprávy expertů OSN agentura AP.

"Z toho plyne závěr, že v probíhajícím konfliktu v Sýrii byly použity v poměrně velkém rozsahu chemické zbraně proti civilistům, včetně dětí," uvádějí inspektoři.

Zpráva podle agentury AP obsahuje řadu faktů dokazujících závěry expertů. Především prý byly v oblasti útoku u Damašku nalezeny úlomky raket se stopami sarinu a půda a okolí tam byly kontaminovány sarinem. Vzorky krve, moči a vlasů 34 pacientů vykazujících "otravu" chemického původu poskytly "nezvratný důkaz o tom, že téměř všechny tyto vyšetřované přeživší osoby byly vystaveny působení sarinu".

Experti ve zprávě podle AP zdůraznili, že meteorologické podmínky v době útoku přispěly k velkému počtu obětí a zraněných. Teploty mezi druhou a pátou hodinou ranní klesaly, což znamená, že vzduch klesal k zemi a těžký plyn mohl zůstat u země a proniknout do nižších úrovní budov a staveb, v nichž mnoho lidí hledalo útočiště, uvedli experti.

Útok si vyžádal až 1700 obětí

Útok z 21. srpna si podle syrské opozice vyžádal až 1700 mrtvých, podle USA přes 1400 obětí. Vystupňoval napětí kolem syrské krize a Spojené státy kvůli němu pohrozily Sýrii vojenskou odvetou. Z provedení útoku se vzájemně obviňovaly syrská vláda a opoziční síly.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.