Lidovky.cz

'Nepopsatelná zvěrstva', konstatuje zpráva OSN o KLDR

USA

  12:08aktualizováno  12:26
ŽENEVA - Výpovědi severokorejských uprchlíků, mezi nimiž jsou i bývalí političtí vězni z pracovních táborů, naznačují rozsáhlé a systematické porušování lidských práv ze strany vlády KLDR. Ve své zprávě to v úterý podle agentury Reuters uvedli vyšetřovatelé OSN.

Manipulace s lidskou myslí. Severokorejcům nepatří nic, ani jejich vlastní život, říká slavný režisér Vitalij Manskij, který v totalitním režimem ovládané zemi točil svůj nejnovější film. foto: Reuters

Vyšetřovatelé sdělili, že nyní se budou snažit určit, které severokorejské instituce a kteří představitelé jsou za "možné zločiny proti lidskosti" zodpovědní. Pchjongjang vyšetřování odsoudil jako zpolitizované.

"Ti, kteří přežili věznění v pracovních táborech, mluví o hladovění a nepopsatelných zvěrstvech," řekl v úterý Radě OSN pro lidská práva šéf nezávislého vyšetřování Michael Kirby.

VÍCE ZDE:

Kirby připomněl příběh, který vyšetřovací komise OSN, zřízená letos v březnu, vyslechla od jednoho z nejznámějších severokorejských uprchlíků Sin Tang-hjuka, jenž utekl z vězeňského tábora, kde se narodil. "Jde o svědectví mladého muže, který byl držen od narození ve vězení, živil se hlodavci, ještěrkami a trávou a byl svědkem veřejné popravy své matky a svého bratra," prohlásil Kirby.

Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.

Od jiné z někdejších vězeňkyň se komise doslechla, jak byla matka ve vězeňském táboře donucena utopit vlastníma rukama novorozené dítě. Další členové zhruba pětadvacetitisícové komunity severokorejských přeběhlíků žijící v Jižní Koreji popisovali, jak byly ženy v táboře systematicky znásilňovány a vězni všemi možnými způsoby mučeni.

"Osobní svědectví těchto lidí na veřejných jednáních v Soulu a Tokiu z minulého měsíce přitom nejsou ojedinělé případy. Může se jednat o systematické a hrubé porušování lidských práv," dodal Kirby.

Bývalý soudce australského nejvyššího soudu Kirby si postěžoval, že severokorejská vláda s vyšetřovateli nebyla ochotna spolupracovat a že navzdory opakovaným žádostem do země nevpustila vyšetřovací tým OSN.

Kresby bývalých vězňů táborů v Severní Koreji.

Severokorejský velvyslanec při OSN So Se-pchjong v reakci na zprávu OSN obvinil Evropskou unii a Japonsko, že vyšetřování OSN zpolitizovaly "v souladu s nepřátelskou politikou Spojených států". Podle ambasadora KLDR je zpráva zfalšovaná a jejím cílem je změna režimu v Severní Koreji.

PŘEVÝCHOVA PRACÍ

Pchjongjang existenci pracovně převýchovných (rozuměj vězeňských) táborů popírá, satelitní snímky ale svědčí o rozsáhlých komplexech obehnaných plotem na severokorejském venkově.

Podle organizací pro lidská práva je v nich umístěno 150 000 až 200 000 lidí. Naděje, že by činnost komise OSN mohla přispět k propuštění zadržovaných či jinak zlepšit situaci v oblasti lidských práv v KLDR, je podle expertů minimální.

Satelitní snímek rozšířeného severokorejského koncentračního tábora

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.