Lidovky.cz

Při zásahu proti islamistům v Egyptě zemřel policejní generál

Svět

  10:09aktualizováno  17:22
KÁHIRA - V tvrdém boji se ve čtvrtek střetly egyptské bezpečnostní síly s ozbrojenými radikály při operaci, jejímž cílem je zbavit káhirské předměstí Kardása gangů, které v minulých týdnech zapalovaly policejní stanice a zabíjely policisty. Podle agentury Reuters přitom zahynul jeden policejní generál a přinejmenším dalších devět policistů utrpělo zranění.

Egypťan přivolává pomoc k bezvládnému tělu generála foto: Reuters

Jiný incident je hlášen přímo z Káhiry, kde se v kolejišti metra našly dvě nevybuchlé bomby. Několik linek podzemní dráhy kvůli tomu nejezdilo. Bez ohledu na nejnovější incidenty egyptská vláda později oznámila, že o dvě hodiny zkrátí zákaz nočního vycházení, který platí od poloviny srpna.

ČTĚTE TAKÉ:

V Kardáse policisté podpoření armádou, včetně vrtulníků, ráno zahájili operaci zaměřenou na obnovení kontroly nad touto lokalitou. Dostali se ale hned do přestřelky s militantními islamisty podporujícími bývalého prezidenta Muhammada Mursího, kterého armáda sesadila počátkem července.

Mursího přívrženci

Pokračují tak razie, při nichž policisté pátrají po extremistech. Policie prý chce dopadnout 140 hledaných lidí. Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že mezi ozbrojenci v Kardáse jsou i ostřelovači. Policisté spolu s vojáky předměstí prakticky obklíčili. "Nestáhneme se, dokud to místo nezbavíme teroristů a nevyčistíme jejich skrýše," řekl mluvčí.

Státní agentura MENA s odvoláním na bezpečnostní zdroje informovala, že policisté při stále probíhající operaci už zadrželi 65 lidí. Zajistili přitom také velké množství zbraní a munice, včetně granátů.

Policisty vyhnali

Policejní stanice v Kardáse je od 14. srpna, tedy od zásahu bezpečnostních složek proti stoupencům sesazeného prezidenta Mursího (více čtěte ZDE), neobsazená. Násilí se tehdy nevyhnulo ani Kardáse - na tamní policejní stanici dopadly granáty a policisté se museli bránit útočníkům střelbou. Gangy vypalovaly policejní stanice a zabily 11 mužů zákona. Policisté do Kardásy od srpna neměli přístup a právě z tohoto důvodu se dnes policie rozhodla k zásahu.

V Kardáse se pravidelně scházejí stoupenci Mursího a tamní lidé tvrdí, že policii nedůvěřují. Jeden z nich agentuře Reuters řekl, že za násilím, kvůli němuž policisté do vesnice přišli, nejsou místní, ale cizí lidé. Státní televize ukázala záběry z dnešní policejní operace, na nichž je vidět skupinu lidí, kteří k vojenskému stanovišti táhnou nějakého muže a volají: "Jednoho jsme chytili!" Údajně ho přistihli v autě plném zbraní.

Plakát bývalého prezidenta Mursího na zemi v tábořišti příznivců Muslimského bratrstva, které rozehnala armáda.

Kratší zákaz nočního vycházení

V Káhiře museli také přerušit dopravu několika linek metra. Na kolejišti poblíž stanice Hilmajat az-Zajtún na jihu metropole byly dvě nevybuchlé, podomácku vyrobené bomby. Na místo okamžitě přijeli inspektoři, kteří mají prohlédnout celou trasu. Káhirské metro denně využijí tři miliony lidí.

Egyptská vláda ve čtvrtek rozhodla, že počínaje sobotou bude zákaz nočního vycházení o dvě hodiny kratší. Dosud platil od 23:00 do 06:00 místního času; nově bude začínat o půlnoci a trvat bude do páté hodiny ranní. Pouze v pátek, což je v Egyptě volný den a tradiční termín protestů, bude zákaz platit od 19:00. Cílem opatření je zamezit lidem shromažďovat se v noci v ulicích a demonstrovat.

Prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Mursího odstavila po roce jeho působení v prezidentském úřadu 3. července armáda, a to po masových protestech požadujících jeho rezignaci. Muslimské bratrstvo, z jehož řad Mursí vzešel, označilo jeho svržení za puč a řadu týdnů se pokoušelo vynutit si prezidentův návrat do úřadu protestními akcemi v Káhiře a dalších městech.

Prozatímní vláda podporovaná armádou nakonec proti demonstrantům tvrdě zakročila a podobně vystupuje i proti Muslimskému bratrstvu. Zatčeni jsou už skoro všichni vysocí představitelé bratrstva a v úterý se úřady rozhodly zmrazit majetek 14 nejvyšších funkcionářů hnutí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.