Lidovky.cz

Syrská opozice je roztříštěná a obrací zbraně proti sobě samé

Vladimír Putin

  13:43aktualizováno  17:26
DAMAŠEK - Skupina islámských radikálů, která se hlásí k teroristům z Al-Káidy, tento týden obrátila zbraně proti syrské opoziční armádě. U hranice s Tureckem se zmocnila města Azaz a zabila při tom pět členů Syrské svobodné armády (FSA). Podle agentury AP jde o jeden z prvních případů, kdy po sobě střílely dvě skupiny, jež dosud spojoval boj proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrští povstalci. foto: Reuters

Přestřelka nastala, když se FSA snažila zabránit islamistům v únosu německého lékaře, který pracuje na soukromé klinice v Azazu. Turecko kvůli ní dnes uzavřelo hraniční přechod , který leží na tureckém území proti Azazu. Humanitární pomoc, která se do Sýrie dostává přes tento přechod, tak byla zastavena.

Syrské město Azaz

Syrské město Azaz

Turecko navíc odmítlo kritiku, podle níž podporuje právě radikální část opozice a snaží se jí zneužít pro boj proti syrským Kurdům. Turecko dosud praktikovalo politiku otevřených dveří jak pro povstalce, tak pro prchající civilisty. Přechody ale občas zavírá, když se boje na hranici vystupňují.

PUTIN: ZA SARINEM STOJÍ POVSTALCI

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek opět tvrdil, že Moskva má závažné důvody se domnívat, že srpnový chemický útok u syrského Damašku byl provokací. Informovala o tom agentura Reuters.

Putin také řekl, že si není stoprocentně jistý, zda se syrská vláda podrobí rusko-americkému plánu na zničení jejích chemických zbraní. Dělat si v tomto ohledu naděje ale označil za dostatečně odůvodněné.

Podle středeční informace agentury Interfax Sýrie předala Rusku údajné důkazy o odpovědnosti povstalců za chemický útok u syrské metropole. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov při této příležitosti prohlásil, že závěry inspektorů OSN, kteří následky útoku analyzovali, jsou "zpolitizované a předpojaté". Tvrdil také, že Sýrie je plně připravena spolupracovat při ničení svého chemického arzenálu.

Důkazy od syrské vlády, že chemický útok u Damašku z 21. srpna byl dílem povstalců, hodlá Moskva podle ruského šéfa diplomacie Sergeje Lavrova předložit Radě bezpečnosti OSN.

Jdeme sami proti sobě

Syrská opozice má pod kontrolou velké části syrského severu a bratrovražedný boj může tuto její výhodu zmařit, soudí člen opozice Abdalláh Tárik. "Povstalecké skupiny si navzájem nedůvěřují a režim toho zneužije. Nejenže FSA bojuje s lidmi z Al-Káidy, ale rivalita je i uvnitř FSA a rovněž mezi jednotlivými islamistickými skupinami," řekl Tárik agentuře Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že do bojů na severu je zapojená skupina, která si říká Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Jde o iráckou odnož Al-Káidy a letos se k ní přihlásila například fronta An-Nusra, která bojuje v Sýrii.

Syrská složka ISIL podle WSJ minulý týden zahájila vlastní operaci, při níž zabírá území dobyté armádou FSA. Bojovníci této armády, za níž stojí Západ, nyní islamisty považují za stejné ohrožení jako syrskou vládní armádu.

Válka na třech frontách

"Je to válka, která má tři fronty. FSA bojuje proti Asadovu režimu, proti libanonskému Hizballáhu, který pomáhá vojsku, a teď i proti bojovníkům svaté války z ISIL," citoval list amerického představitele. V USA se mnozí kloní k závěru, že FSA bojuje o přežití.

K islamistickým skupinám se v poslední době připojilo mnoho zahraničních bojovníků, pro něž je válka v Sýrii hlavně příležitostí k historickému boji sunnitů proti šíitům. Jejich cílem je nastolit v Sýrii islámský stát. Pro civilisty to znamená nové nebezpečí v podobě útoků motivovaných nábožensky. Snahou radikálů je likvidovat šíity, jejich modlitebny a také příslušníky šíitské sekty alávitů, která Sýrii vládne.

Pumový útok na šíity

Při pumovém útoku na šíitskou vesnici Džaburín v provincii Homs zemřelo 19 lidí.

Podle agentury AP se všechny oběti nacházely v autobuse, v jehož blízkosti nálož explodovala. 

Provincie Homs je jedním z ohnisek bojů od jzačátku konfliktu v roce 2011. Její stejnojmenné středisko několik měsíců obléhá armáda a ve čtvrtích ovládaných opozicí vládnou děsivé humanitární podmínky.

Opozice požádala o pomoc a vyzvala mezinárodní organizace, aby pomohly evakuovat civilisty. Lidé se prý bojí sami odejít, ačkoli nemají vodu ani potraviny, protože se obávají, že padnou do rukou vojákům a skončí ve vězení.

Právě neshody a nejasnosti kolem toho, kdo vlastně tvoří syrskou opozici, jsou důvodem, proč západní státy váhají poskytnout opozici zbraně. Jeden ze západních představitelů, který je se syrskou opozicí v kontaktu, řekl, že mezi členy FSA na severu nyní panuje přesvědčení, že boje proti Asadovi nelze vyhrát, dokud nebudou poraženi lidé hlásící se k ISIL.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.