Lidovky.cz

Islamisté v nákupním centru dál drží rukojmí, počet obětí stoupá

USA

  7:26aktualizováno  20:32
NAIROBI - Skupina islamistických ozbrojenců od sobotního přepadení nákupního střediska v keňské metropoli Nairobi zabila nejméně 68 lidí. Oznámil to dnes ministr vnitra Joseph Ole Lenku. Útok podle něj provedlo 10 až 15 teroristů, kteří jsou stále v objektu a drží rukojmí.

Počet obchodníků a zaměstnanců, které útočníci zadržují není podle úřadů jasný. foto: Reuters

S vypracováním "vyjednávací strategie" v přepadeném nairobském nákupním centru prý Keňanům pomáhají izraelští poradci, napsal Reuters.

K masakru se přihlásili islamisté ze somálských milicí Šabáb (VÍCE ČTĚTE ZDE).  Podle české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými zřejmě nejsou žádní čeští občané. O život ale přišli přinejmenším tři Britové, dva Francouzi, dva Kanaďané a Číňan. Na místě prý pomáhají s řešením situace izraelští poradci.

Maskovaní ozbrojenci v sobotu vnikli do čtyřpatrového luxusního nákupního centra Westgate Mall a začali střílet a házet granáty. Podle zatím posledních údajů ministra vnitra již připravili o život šest desítek lidí a dalších 175 zranili. Červený kříž kromě toho s odvoláním informoval, že 49 lidí je pohřešováno; mohou mezi nimi být rukojmí. Lenku také řekl, že doposud se podařilo z objektu zachránit kolem 1000 osob.

Někteří zachránění v sobotu vylíčili, že ozbrojenci řekli, že budou zabíjet jen nemuslimy, a nechali odejít muslimy. Předtím od nich ale chtěli odpověď na otázku, jak se jmenovala prorokova matka.

"Podle informací, které máme zatím k dispozici, by mezi postiženými neměl být žádný český občan," sdělil telefonicky chargé d'affaires českého diplomatického zastoupení v Nairobi Jaroslav Mandys.

Šéf britské diplomacie William Hague oznámil, že je potvrzena smrt tří britských občanů, ale zabitých Britů zřejmě bude víc. Kancelář francouzského prezidenta Françoise Hollandea uvedla, že mezi oběťmi jsou dvě Francouzky, matka s dcerou.

Podle kanadského premiéra Stephena Harpera útočníci zabili dva kanadské občany, z nichž jedním je 29letá diplomatka. Čínská ambasáda informovala, že k zabitým patří i 38letá Číňanka. Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že mezi zraněnými je několik Američanů.

Útočníci na místě drží rukojmí

Keňský prezident Uhuru Kenyatta podle Reuters sdělil, že mezi zabitými jsou i blízcí členové jeho rodiny. Agentura rovněž uvedla, že věk zraněných sahá od dvou let až po 78 roků. Podle AFP teroristé zavraždili i známého 78letého ghanského básníka a státníka Kofiho Awoonora.

Počet lidí, jež útočníci zadržují, není podle úřadů jasný. Policie a armáda dnes po půlnoci zahájily operaci k zneškodnění útočníků a osvobození rukojmích. Podle AFP se po několika hodinách klidu ráno z budovy opět ozvala střelba.

Ministerstvo vnitra informovalo, že horní patra nákupního centra jsou již zabezpečena a že útočníci byli vytlačeni do přízemí a do podzemních prostor. Agentura AP ale citovala bývalého premiéra Raila Odingu, podle něhož teroristé zadržují rukojmí v přízemí a také ve třetím patře. Zdroje DPA ovšem tvrdí, že ozbrojenci jsou ve třetím a ve čtvrtém patře.

Úřad keňského prezidenta mimo jiné uvedl, že jednoho z útočníků se podařilo v sobotu zadržet, ale zemřel na střelná zranění. Někteří ze zachráněných tvrdili, že mezi teroristy byla minimálně jedna žena. Podle BBC byli už v sobotu čtyři členové vražedného komanda zadrženi.

Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj z Jeruzaléma napsal, že izraelští poradci pomáhají keňským úřadům s vyjednávací strategií, jak ukončit nastalou situaci. Ale "žádní Izraelci nejsou zapojeni do žádné připravované úderné operace", dodal zdroj. Nákupní centrum vedle Keňanů hojně navštěvují i Izraelci a občané západních zemí.

Přepadení Westgate Mallu je největším jednotlivým útokem v Keni od bombového útoku teroristů na velvyslanectví USA v Nairobi v roce 1998.

Podobných útoků jako o tomto víkendu bylo od roku 2011 v Keni již několik. Tehdy totiž země vyslala vojenské jednotky do sousedního Somálska, aby tam pomohly v boji s islamistickou milicí Šabáb, napojenou na teroristickou síť Al-Káida. Islamisté v odvetě útočí v Keni.

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

Hnutí Šabáb ovládalo většinu Somálska, Keňané je vytlačili

  • Kořeny hnutí Šabáb (arabsky mládí) sahají do konce 90. let, kdy se v anarchii zmítaném Somálsku zrodilo jako vojenská součást islamistického Svazu islámských soudů (ICU). Ten do konce roku 2006 ovládl značnou část této východoafrické země. ICU ale o moc přišel, když do této východoafrické země koncem roku 2006 vstoupily etiopské jednotky, bojující na straně vládních sil, a islamisty vytlačily.
  • Po rozpadu ICU hnutí Šabáb nepřestalo bojovat za vytvoření islámského státu a postupně se stalo nejsilnějším odpůrcem prozatímní somálské vlády. Do roku 2011 hnutí ovládlo na 80 procent somálského území včetně většiny metropole Mogadiša. Během posledních dvou let je ale jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, loni v září ztratilo hnutí Šabáb poslední velké sídlo, přístav Kismayo na jihu země.
  • Od března 2008 se Šabáb nachází na americkém seznamu teroristických organizací, v únoru 2010 se představitelé hnutí otevřeně přiznali k tomu, že se hlásí k cílům Al-Káidy. V řadách hnutí působí i řada zahraničních bojovníků, z napojení na Šabáb je podezřelý třeba Michael Adebolajo, který se letos v květnu podílel na brutální vraždě britského vojáka v Londýně.
  • Hlavním cílem hnutí Šabáb je vytvoření islámského státu v Africkém rohu. Na jím ovládaném území prosazuje striktní výklad práva šaría. Potírá "západní mravy" včetně promítaní filmů nebo provozování hudby, muži mají nosit plnovous a ženy nemohou opustit domovy bez předepsaného černého oděvu a bez doprovodu. Zakázána je také hudba nebo filmy. Lidi, kteří se protiví nařízením, trestá Šabáb bičováním nebo kamenováním.
  • Sobotní teroristický útok v keňské metropoli, který si zatím vyžádal téměř přes čtyři desítky obětí, není první takovou akcí Šabábu. Zahraniční útok v zemi, kterou považuje podobně jako Keňu za nepřátelskou kvůli účastí v bojových akcích na somálském území, provedlo hnutí už před třemi lety v ugandské metropoli Kampale. V červenci 2010 tam spáchalo bombový útok ve dvou restauracích, kde lidé sledovali finále fotbalového MS. Zemřelo při nich nejméně 76 lidí včetně občanů USA a Irska.
  • V posledních letech stál Šabáb i za řadou útoků v samotném Somálsku. V říjnu 2011 například zemřelo v Mogadišu nejméně 70 lidí při sebevražedném bombovém útoku na vládní budovu, podobné útoky na několika místech somálské metropole si vyžádaly desítky mrtvých i letos v dubnu.
  • Současné události v Nairobi mohou vyvolat vzpomínky na 15 let starý pumový útok, který v keňské metropoli a v Dáresalámu v sousední Tanzanii provedli také teroristé napojení na Al-Káidu. Výbuch v zaparkovaném voze u velvyslanectví USA v Nairobi si vyžádal 213 mrtvých, při téměř současném útoku v Dáresalámu pak zemřelo 11 lidí.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.