Lidovky.cz

V nairobském nákupním centru se zřejmě stále bojuje

Svět

  12:34aktualizováno  13:27
NAIROBI - Ačkoliv keňské úřady už opakovaně ohlásily úplné ovládnutí nákupního centra v Nairobi, kde teroristé ze somálských milicí Šabáb zabili nejméně 62 lidí, odehrály se na místě od rána další přestřelky. Speciální jednotky narazily při závěrečném pročesávání obchodů na další ozbrojence. Nejasná je bilance mrtvých na straně teroristů, stejně jako celkový počet členů komanda, který se odhadoval na 10 až 15. Šabáb údajně tvrdí, že jeho bojovníci stále drží pozice a že zadržovaní rukojmí jsou stále naživu.

Vojáci pronikají dovnitř obchodního domu foto: ČTK

Zatímco agentury s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedly, že vojáci a policisté narazili na "jednoho či dva" skrývající se ozbrojence, keňská televizní stanice Citizen později bez bližších podrobností a bez udání zdroje oznámila, že speciální jednotky zastřelily "zbývajících" šest teroristů.

"Je tu nespočet mrtvých těl stále roztroušených uvnitř obchodního střediska a mudžáhidové (svatí bojovníci) stále drží své pozic," uvedly milice Šabáb na internetovém mikroblogu. "Rukojmí, kteří byli v držení mudžáhidů uvnitř, jsou stále naživu. Vypadají, že jsou vyvedení z míry, ale přesto jsou naživu," dodali extremisté podle agentury Reuters.

Skupina pravidelně mění svůj twitterový účet, protože provozovatel mikroblogu je pravidelně zmrazuje. Šabáb ale podle Reuters informuje vybrané novináře a další odběratele o těchto změnách e-mailem nebo jinými prostředky.

ČTĚTE VÍCE:

Pachatelé ze Západu

Mezi útočníky podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamedové byli i dva či tři Američané a Britka. Hnutí Šabáb, které cituje Reuters, to ale popírá. "Ti, kteří popisují útočníky jako Američany a Brity, jsou lidé, kteří nevědí, co se v budově (nákupního centra) Westgate děje," tvrdí pisatel.

Americké televizi PBS ministryně Mohamedová řekla, že dotyční Američané byli mladíci ve věku 18 až 19 let, somálského či arabského původu a že v USA "žili v Minnesotě a ještě jednom dalším místě".

V případě Britky média spekulují, že to může být devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, jež se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti. Jde údajně o fanatičku přezdívanou Bílá vdova, která byla provdaná za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005 (o Lewthwaiteové čtěte více ZDE). Experti se snaží právě zjistit totožnost mrtvé bělošky, která byla objevena mezi mrtvými při přestřelce s teroristy.

Britské bezpečnostní zdroje zapletení Lewthwaiteové do incidentu označily za možné, ale dodaly, že k tomu zatím nejsou nesporné důkazy.

Americké úřady tyto informace dosud nepotvrdily. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že ohledně identity a národnosti útočníků nepanuje jistota.

Odveta za angažmá v Somálsku

Ke krveprolití se přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida. Útok označily za odvetu za keňské vojenské nasazení v Somálsku. Krvavé řádění maskovaných mužů si už v Nairobi vyžádalo životy nejméně 62 lidí a asi dvě stovky dalších utrpěly zranění. Desítku podezřelých z toho, že byli součástí komanda, se podařilo zajmout.

Teroristický útok na nákupní centrum v Nairobi:

Útok na Westgate podle stanice BBC podniklo v sobotu 12 až 15 útočníků, kteří začali házet granáty a střílet po zákaznících a prodavačích. Mezi mrtvými jsou děti a nejméně 18 cizinců, například šest Britů, jakož i občané Francie, Kanady, Nizozemska, Austrálie, Peru, Indie či Číny. Češi podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Šabáb v Somálsku od roku 2007 bojuje o ovládnutí země, během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole. Právě kvůli tomu, že v roce 2011 se do boje se somálskými milicemi zapojily keňské jednotky, začali příslušníci milicí útočit na keňském území. Za poslední dva roky se jim připisuje několik útoků. Nynější akce byla nejkrvavější od roku 1998, kdy Al-Káida zaútočila na americké velvyslanectví v Nairobi s dvěma stovkami obětí na životech.

OSN chce tvrdší postih islamistů

Zvláštní zmocněnec OSN pro Somálsko Nicolas Kay usoudil, že teroristický útok somálských extremistů v sousední Keni nepředstavuje žádné překvapení. Podle něj je zapotřebí zdvojnásobit "vojenský, politický i praktický tlak" proti Šabábu.

Kay zároveň řekl, že mezinárodně uznávaná vláda v Somálsku získává postupně kontrolu nad zemí, ale že Somálsko čelí zejména po bezpečnostní stránce "velkým výzvám".

Šabáb bojuje se somálskou vládou o ovládnutí této východoafrické země od roku 2007. Jednu dobu mělo v moci více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.