Lidovky.cz

KLDR experimentuje s chemickými zbraněmi. Na politických vězních

Svět

  12:44
PCHJONGJANG - Severní Korea údajně testuje chemické zbraně na politických vězních, které zadržuje v rozsáhlé síti gulagů. Informoval o tom v pondělí deník The Daily Telegraph s odvoláním na svědectví bývalých vězňů a vězeňských strážců, jimž se podařilo z KLDR uprchnout.

Krutost, s jakou KLDR zachází s vězni v gulazích, je pověstná. Svědectví o ní vydal i Sin Tong-hjok, uprchlík z tábora č. 14. Dozorci mu mj. pálili záda nad ohněm foto: Nakladatelství Euromedia

Zmíněná obvinění se objevila v nejnovější zprávě na respektovaných internetových stránkách 38 North, které patří americko-korejskému institutu při Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru.

Jeden ze severokorejských uprchlíků, který dříve sloužil jako bezpečnostní představitel v internačním táboře číslo 22, popsal testy, při nichž byli zdraví lidé umístěni do prosklené místnosti, kam jejich věznitelé vháněli jedovatý plyn a sledovali jeho účinky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rodiny obvykle (v takovém případě) drží pohromadě a jednotlivci z řad vězňů postávají v rozích místnosti. Vědci pozorují celý proces shora, skrze sklo," prohlásil běženec, který ve zprávě vystupuje pod pseudonymem Kwon Kjok.

'I vězni jsou schopni lásky'

"Sledoval jsem rodinu, na níž byl testován dusivý plyn. Všichni v plynové komoře zemřeli - rodiče, jejich syn i dcera. Rodiče zvraceli a umírali, ale do poslední chvíle se snažili zachránit své děti a dávali jim umělé dýchání. Poprvé jsem si uvědomil, že i vězni jsou schopni silných projevů lásky," přiznává Kwon.

Někdejší příslušník severokorejské armády vylíčil své zapojení do podobných experimentů na ostrově u západního pobřeží Korejského poloostrova. V jeho svědectví lze najít paralely s červnovou zprávou skupiny pro lidská práva v Soulu, podle níž KLDR provádí chemické a biologické zbrojní pokusy na tělesně postižených dětech na ostrově u pobřeží provincie Hamgjong namdo.

Ve zprávě se konstatuje, že informace o využívání politických ke zkouškám chemických zbraní je "nesmírně složité potvrdit". Nicméně "v kontextu s tím, co je v současnosti známo o zacházení s politickými vězni v KLDR, takovéto zprávy naznačují dlouhodobou severokorejskou politiku testování chemických látek na lidech, kteří k tomu nedali svolení, přičemž v omezeném počtu případů vedou tyto testy ke smrti subjektů".

Satelitní snímek rozšířeného severokorejského koncentračního tábora

Podle studie je Pchjongjang schopen ročně vyrobit 4500 tun bojových chemických látek, ale v případě války by dokázal kapacitu zvýšit až na 12 000 tun. Chemikálie, které režim produkuje, zahrnují kyanovodík, fosgen, sarin, tabun, chlór a řadu plynů ze skupiny yperitů.

Zpráva dodává, že Severní Korea údajně dodala od 90. let minulého století chemické zbraně či chemické zbrojní technologie Egyptu, Íránu, Libyi a Sýrii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.