Lidovky.cz

Na Francii se snesla kritika kvůli vyhoštění romské studentky

Svět

  13:37
PAŘÍŽ/PRIŠTINA - Francouzská vláda se stala terčem kritiky za to, že byla ze země vyhoštěna romská dívka z Kosova i se svou rodinou, když prohrála bitvu o získání azylu. Studentku totiž policisté vytáhli přímo z autobusu, když jela se spolužáky na výlet. Učitelé i ostatní děti byli v šoku. Ve Francii v posledních týdnech sílí polemika kolem vyhošťování romských přistěhovalců a někteří kritici označují politiku Paříže za diskriminační nebo dokonce rasistickou.

NE vyhoštění! Spolužáci Leonardy Dibraniové se shromáždili před pařížským gymnáziem Turgot, aby se postavili za svou vyhoštěnou kamarádku foto: Reuters

Patnáctiletá Leonarda Dibraniová byla z Francie vyhoštěna spolu se svými rodiči a pěti sourozenci. Rodina odešla z Kosova před pěti lety a žila v kantonu Levier na východě Francie. V žádosti o azyl si podle zpravodajského serveru BBC stěžovali, že jsou v Kosovu diskriminováni. Azyl v zemi ale nezískali a definitivní zamítnutí přišlo letos začátkem října.

Nejdříve byl vyhoštěn Leonardin otec a den na to dorazila policie i do jejich domu, aby si přišla pro zbytek rodiny. Zjistila ale, že dívka přespala u své kamarádky a druhý den ráno vyrážela se spolužáky na školní výlet. Policisté se spojili s učiteli v autobuse a nařídili jim, ať zastaví. Leonardu si poté odvedli přímo před zraky ostatních.

ČTĚTE TAKÉ

"Mí kolegové situaci vysvětlili dětem, kteří si mysleli, že Leonarda něco ukradla nebo spáchala nějaký jiný trestný čin," uvedla jedna z učitelek. "Děti i učitelé byli v naprostém šoku," dodala. Už v jednu hodinu téhož dne byla rodina posazena do letadla a poslána do kosovské metropole Prištiny. Od té doby bydlí v Kosovské Mitrovici.

Leonarda pak v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter uvedla, že se velmi stydí. "Stydím se, protože přišla policie a mí přátele se ptali, co jsem udělala, jestli jsem něco ukradla," řekla Dibraniová. "Cítím se hrozně, musela jsem opustit školu i přátele," dodala.

Francie Romy deportuje ve velkém

V kontextu sílící polemiky kolem vyhošťování romských přistěhovalců vyvolal případ Leonardy u části veřejnosti vlnu pobouření. Francouzská vláda kvůli vyklízení nelegálních romských tábořišť napříč zemí čelí intenzivní kritice a nařčení z diskriminace Romů či z rasismu. 

S likvidací tábořišť a deportací Romů začal Elysejský palác již před léty pod taktovkou tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho. Jeho nástupce a nynější prezident François Hollande, jenž vzešel z řad socialistů, bývá svými odpůrci kritizován mimo jiné také za to, že podle nich v otázce těchto opatření kráčí v šlépějích svého konzervativního předchůdce a že neučinil těmto antiimigračním opatřením přítrž.

Lidskoprávní organizace Amnesty International odhaduje, že jen za první polovinu letošního roku bylo z dočasných tábořišť vystěhováno na deset tisíc Romů. Většina z nich přitom pochází, stejně jako Leonarda, ze zemí bývalé Jugoslávie, Rumunska či Bulharska.

Jako důvod k udělení azylu nejčastěji uvádějí diskriminaci kvůli svému původu. Stejně tomu bylo podle britské stanice i v případě Leonardiny rodiny. Francouzské úřady ovšem azyl z těchto důvodů udělují Romům jen zřídkakdy a vyhošťování hájí, navzdory kritice z řad lidskoprávních organizací, ale i třeba Evropské unie.

Zodpovídám se francouzskému lidu, hájil deportaci ministr

Případ patnáctileté Leonardy ovšem na sebe strhnul velkou mediální pozornost a postupem úřadů v otázce nucených deportací se proto nyní zabývá i vláda. Ministr vnitra Manuel Valls nicméně zákrok hájí a odmítá jakékoli pochybení. Podle jeho slov se vše odehrálo v mezích zákona.

"Musíme tyto deportace provádět. Je to samozřejmě obtížná záležitost, ale jakákoli imigrační politika vyžaduje respektování práva, úcty k jednotlivci a velkou pevnost. Zodpovídám se za to francouzskému lidu," hájil vyhoštění kosovské rodiny ministr vnitra.

Jen několik týdnů nazpět Valls v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici prohlásil, že životní styl Romů je neslučitelný s tím francouzským, a proto by měli Francii opustit a vrátit se zpět do svých vlastí.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.