Lidovky.cz

Íránec přežil popravu. Až se uzdraví, oběsí ho podruhé

Svět

  9:09
TEHERÁN - Do íránské márnice přivezli tělo muže popraveného za pašování drog. Ukázalo se však, že odsouzený stále žije. Jakmile se uzdraví, musí být usmrcen znovu, nařídila místní justice.
Poprava oběšením (ilustrační fotografie)

Poprava oběšením (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

U sedmatřicetiletého Alirezy nalezla policie kilogram krystalického metamfetaminu. Verdikt soudu zněl jednoznačně: za pašování drog bude provinilec popraven. To se před několika dny také stalo. Alireza byl oběšen a poté, co jej po 12 minutách soudní lékař prohlásil za mrtvého, bylo jeho tělo převezeno do nedaleké márnice.

Jenže o den později si pracovník márnice všiml, že plastový obal, ve kterém bylo tělo uzavřeno, je zapařený. Když rozepnul zip, ukázalo se, že Alireza stále žije. Muž byl okamžitě předán do péče zdravotníků v místní nemocnici a jeho rodině spadl kámen ze srdce. "Nemohli jsme uvěřit, že je naživu. Jeho dcery byly nesmírně šťastné," řekl novinářům jeden z příbuzných.

ČTĚTE TAKÉ:

Nadšení Alirezových blízkých však netrvalo dlouho. Když se soudce doslechl, co se stalo, nařídil, že poprava se musí zopakovat. "Rozsudek revolučního soudu zní jasně: trest smrti. Měl by být znovu vykonán," uvedl soudce Mohammad Erfan.

Muž by měl být popraven okamžitě poté, co se z následků prvního oběšení uzdraví. Íránská legislativa totiž říká, že odsouzený musí být v okamžiku smrti při vědomí a relativně zdravý. V praxi to znamená například to, že výkon trestu se odkládá u lidí v kómatu či v případě těhotných žen. Je-li někdo odsouzen k smrti ukamenováním (což je běžný trest především pro usvědčené cizoložníky) a údery kamenů zázrakem přežije, je mu udělena milost, upozornil The Guardian.

Írán se v posledních letech pravidelně umísťuje v žebříčku pěti zemí s největším počtem poprav (primát drží Čína). Podle ověřených údajů organizace Amnesty International bylo vloni v zemi popraveno nejméně 314 lidí, AI však upozorňuje, že toto číslo může být ve skutečnosti mnohem vyšší. Teherán tvrdí, že převážná část rozsudků smrti padne za pašování drog, jež pro stát, který se potýká s prohlubujícím se problémem drogové závislosti, představuje velké nebezpečí.

K SOUČASNÉ SITUACI V ÍRÁNU:

Přestože nový íránský prezident Hasan Rúhání ve své volební kampani sliboval uvolnění poměrů a jistou liberalizaci země, od jeho srpnového nástupu do úřadu bylo popraveno minimálně 125 lidí, říká zpráva místních organizací, jež se věnují ochraně lidských práv. Nicméně je nutné poznamenat, že íránská justice nepodléhá prezidentově vládě, ale nejvyššímu duchovnímu vůdci, jímž je nyní ajatolláh Alí Chameneí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.