Lidovky.cz

Hollande: Vyhoštěná romská dívka se může vrátit, ale sama

Svět

  15:01
PAŘÍŽ - Kontroverzní vyhoštění romské dívky a její rodiny minulý týden z Francie do Kosova bylo v souladu se zákony, oznámilo francouzské ministerstvo vnitra. Prezident François Hollande poté uvedl, že patnáctiletá Leonarda Dibraniová se může do Francie vrátit, ovšem sama, bez rodičů a čtyř sourozenců.

Leonarda Dibraniová (vpravo) se sestrou Marií foto: ČTK

Případ vyvolal ve Francii vlnu sporů. Celá rodina byla deportována do Kosova 9. října, když policisté před tím vytáhli Leonardu před zraky šokovaných učitelů a spolužáků při školním výletě z autobusu. Ještě téhož dne byla dopravena se zbytkem rodiny do Kosovské Mitrovice (více k tématu ČTĚTE ZDE). Proti Leonardinu vyhoštění protestovaly v pátek v Paříži tisíce studentů.

Vyhoštění odpovídalo platným předpisům, uvedlo ministerstvo vnitra po prošetření celé záležitosti. Ministerstvo ale uznalo, že policisté "nedostatečně odhadli situaci", když Leonardu zadrželi ve školním autobuse.

Vyšetřovací zpráva také doporučila zakázat takové policejní zásahy během výuky či při dalších školních aktivitách. Hollande oznámil, že v tomto smyslu informoval prefekty francouzských departementů.

Zákon porušen nebyl

Zopakoval však, že žádný zákon nebyl při vyhoštění rodiny Dibraniových porušen. Z "humánních" ohledů navrhl, že Leonarda se může vrátit ke studiu do Francie, "pokud o to požádá". Zdůraznil však, že tato možnost se týká "jen jí".

Demonstrace francouzských středoškoláků

Leonarda po Hollandeově oznámení agentuře AFP v Kosovské Mitrovici uvedla, že se sama do Francie nevrátí. "Neopustím svou rodinu," řekla. "Do školy nemusím chodit jen já, ale i mí bratři a sestry." Ještě před Hollandeovým vystoupením řekla, že nechce žít v Kosovu. "Pro mě je to cizí země. Chci se vrátit do Francie, chci se vrátit domů," uvedla.

Rodina přišla do Francie před pěti lety a žila v kantonu Doubs na východě země. V žádosti o azyl Dibraniovi tvrdili, že jsou v Kosovu diskriminováni. Azyl ale nezískali a definitivní zamítnutí přišlo letos začátkem října.

Posléze se ukázalo, že z Kosova je jen otec, Resat Dibrani, zatímco děti se narodily již v Itálii, kam Dibrani odešel. Nejmladší dítě se narodilo ve Francii. Dibrani vysvětloval, že s rodinou odešel z Itálie do Francie, protože si myslel, že tam bude mít rodina větší šanci na získání azylu.

To nejlepší pro rodinu

Podle něj se řada přistěhovalců snaží získat azyl podobným způsobem. "Snažíte se prostě dělat pro svou rodinu to nejlepší," řekl.

Ve Francii v posledních týdnech sílí polemika kolem vyhošťování romských přistěhovalců a někteří kritici označují politiku Paříže za diskriminační. Ministr vnitra Manuel Valls, který na sebe nedávno upozornil výroky, že jen málo Romů je schopno se integrovat do francouzské společnosti, vyhoštění romské rodiny obhajoval již minulý týden. "Tyto deportace musíme provádět," řekl.

Spolužáci Leonardy Dibraniové protestují proti jejímu vyhoštění

Souhlasí s ním i většina Francouzů. Podle průzkumu agentury BVA, kterou otiskl list Le Parisien/Aujourd’hui je 65 procent Francouzů proti tomu, aby bylo vyhoštění Dibraniových zrušeno. Necelá polovina dotazovaných (46 procent) uvedla, že byla šokována způsobem, jakým byla Leonarda zadržena.

Naopak francouzští studenti na podporu deportované dívky v pátek vyšli do ulic Paříže a požadovali Vallsovu demisi. Před několika školami rovněž vyrostly barikády a někteří studenti se pak střetli s policisty, kteří proti nim zasahovali slzným plynem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.