Lidovky.cz

Fotky švédského novináře - trn v oku KLDR. Nepustila je přes hranice

Svět

  7:00
Švédský novinář Johan Nylander - jediný zástupce západních médií, kterému Severní Korea povolila účast na mezinárodním cyklistickém závodě z Číny do KLDR. Navíc mu poskytla osobního průvodce, auto s řidičem a slib, že může fotit téměř vše, co se mu zlíbí. Jenže při odjezdu ze země podrobila pohraniční stráž Nylanderův fotoaparát nemilosrdné cenzuře.

Oslavy 60 let existence KLDR - fotografie podle gusta severokorejské propagandy. Snímky švédského novináře Johana Nylandera naopak v očích KLDR zcela propadly foto: Reuters

Johan Nylander si význam své služební cesty do KLDR dobře uvědomoval. Nabídla mu příležitost, o níž mnoho západních novinářů sní, ale málokterý se jí dočká - přinést svým čtenářům unikátní reportáž z nejuzavřenější země světa.

Na to, v jak přísně střeženém prostředí se pohyboval, mu byla poskytnuta překvapivá svoboda. Oficiálně se měl vyvarovat pouze tří věcí. Zaprvé: zákaz veškerých snímků armády či vojenských objektů. Zadruhé: chce-li vyfotit jakýkoli portrét zesnulých vůdců Kim Ir-sena nebo Kim Čong-una, musí jej zachytit celý. A konečně: za žádných okolností se neztratit z dohledu svého průvodce.

ČTĚTE TAKÉ:

Průvodce? Odborník na anglickou literaturu

Průvodce se jmenoval Ko Čang-ho a byl velmi dobrým společníkem, pochvaluje si Nylander. Místo toho, aby svého svěřence ze Západu zahrnoval větami jako vystřiženými z propagandistické příručky, s ním hovořil o literatuře a líčil mu svá vysokoškolská léta v Pchjongjangu, kde studoval angličtinu. Jako svého nejoblíbenějšího autora uvedl Williama Shakespeara, poslední knihou, kterou přečetl, byl prý Scottův "Ivanhoe". A Nylanderovi se svěřil, že ho velmi trápí, jak špatně jeho milovanou vlast vnímá okolní svět.

Švédský novinář však zůstal opatrný. "Mnohokrát jsem se ho ptal, jestli je v pořádku, když si vyfotím policisty, strážníky, elektrárny, rafinerie, vlakové koleje a další objekty, u kterých jsem předpokládal, že by mohly být sporné. 'Jen do toho', odpovídal s úsměvem. Když jsme projížděli venkovskou krajinou, prosil jsem řidiče, aby zastavoval v malých vesnicích. 'Žádný problém,' řekl můj průvodce. 'Jen buďte zdvořilý k místním. Nejsou na cizince ze Západu s velkými foťáky zvyklí," píše Nylander v článku, který zveřejnil server CNN.

Pod dozorem

Novináři se brzy potvrdilo, že navzdory vstřícnosti úřadů a přátelskému Koově chování zůstává pod bedlivým dozorem. "Po snídani měli průvodci nějakou práci, a tak jsem se rozhodl vyrazit na procházku. Na parkovišti hotelu jsem ale neušel ani deset metrů, než mě zastavila uniformovaná stráž, která mě odvedla zpět do hotelu a předala mě zpět mému průvodci," popisuje Nylander.

Kontroverzní fotky?

Na výběr ze severokorejských snímků Johana Nylandera se můžete podívat na webu CNN ZDE.

Hlavní incident se však odehrál až při jeho odjezdu ze země. Pohraniční stráž mu zabavila fotoaparát a vymazala z něj všechny snímky, které považovala nepřípustné či škodlivé pro zahraniční obraz Severní Koreje. Na námitky novináře se neohlížela. Nylander se aspoň pokoušel zahlédnout, o které fotky se jedná, ale strážník se k němu schválně otáčel zády. "S každým zmáčknutím tlačítka delete jsem byl frustrovanější. Můj průvodce říkal, že mažou 'nevhodné' fotky, bez dalšího vysvětlení. Celkem smazali 90 snímků," stěžuje si Nylander. "Byl jsem rozčilený, ale vlastně mě to nijak nepřekvapilo," dodává.

Fotografie se mu nakonec podařilo zachránit, když požádal o pomoc IT specialisty. "Když jsem si ty fotky procházel, zarazilo mě, proč smazali zrovna je. Část zachycovala rozzlobeně vypadající bezpečnostní stráž nebo vládní úředníky, kteří kontrolují pasy. To bych ještě pochopil. Ale ostatní byly podle mě úplně neškodné, některé až malebné. Například starý pár, který kráčel podél kukuřičného pole, mávající venkovská rodina nebo matka, která jela na kole a vzadu v sedačce měla miminko. 

Proč zrovna tyhle snímky nejsou v souladu se severokorejskými směrnicemi? To je pro mě záhada. Ale tou je i mnoho dalších věcí v téhle nejizolovanější zemi světa," konstatuje na závěr svého článku Johan Nylander. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.