Lidovky.cz

Syrská vláda propustila desítky vězněných žen

Svět

  13:06aktualizováno  13:42
DAMAŠEK - Syrské úřady propustily 61 zadržovaných žen v rámci třístranné výměny zajatců, do níž se zapojily i okolní země. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (OSDH) se sídlem v Londýně. Ujednání o výměně zajatců bylo jedním z nejvýznamnějších v zemi zmítané občanskou válkou, v níž soupeřící strany zpravidla odmítají jakékoli dohody.

Boje v Damašku (ilustrační foto)

Přinejmenším do části Damašku se také vrátila elektřina, jejíž vypnutí ve středu večer uvrhlo hlavní město a další části země do temnot. Úřady podle státních médií slibují plně obnovit dodávky elektřiny po celé zemi během 48 hodin. Výpadek prý zavinil útok rebelů na plynovod, zásobující palivem elektrárnu v jižní části země.

OSDH uvedla, že vláda prezidenta Bašára Asada propustila ženy v rámci komplikované výměny zajatců a rukojmích, dojednané Katarem, Tureckem a Palestinci. Syrské úřady se k výměně zajatců nevyjádřily.

ČTĚTE TAKÉ:

Celá výměna začala 18. října, kdy povstalci pustili na svobodu devět libanonských mužů zadržovaných půldruhého roku. Podle opozice to byli členové Hizballáhu, který bojuje proti opozici po boku syrských vojáků. Příbuzní zajatců celou dobu tvrdili, že to byli šíitští poutníci, kteří se přes Sýrii vraceli od svatyní v Íránu.

V Libanonu po vydání skupiny Libanonců propustili dva turecké piloty zajaté v srpnu. Do zajetí je vzali příbuzní Libanonců zadržených v Sýrii, aby je mohli za své blízké vyměnit. Povstalci, kteří Libanonce zadržovali na severu Sýrie, pak na dohodu o výměně podle agentury Reuters přistoupili s tím, že režim propustí 200 vězněných žen.

Mladá blogerka i ruský inženýr

Součástí dohody je možná také propuštění mladé blogerky Tal Malúhíové. Ta je vnučkou někdejšího člena vlády a ve vězení je od roku 2009, kdy jí ještě nebylo ani 20 let. Provinila se tehdy kritikou vlády.

K případům únosů ve čtvrtek přibyla kauza ruského inženýra, o níž informovaly ruské sdělovací prostředky. Povstalci prý unesli Sergeje Gorbunova, který na videonahrávce prosí ruské a syrské úřady, aby jej přes Mezinárodní červený kříž vyměnili za občana Saúdské Arábie, zajatého vládními vojsky ve městě Hamá. Gorbunov na nahrávce řekl, že se k němu zatím chovají únosci dobře. Dali si prý ale pětidenní lhůtu a pak mu hrozí zabitím. "Moc se bojím, ještě jsem si ani rodinu nezaložil, chci se vrátit do Ruska," dodal.

Radikální islamisté podle listu Kommersant tento měsíc v Sýrii už zajali jiného Rusa, cestovatele Konstantina Žuravljova, kterého označili za "ruského špióna". Ruská diplomacie podle svého mluvčího podniká všechny kroky, aby krajana dostala na svobodu.

Válka, která začala politickými protesty na jaře 2011, má nyní na kontě přes 110.000 mrtvých a více než šest milionů uprchlíků. Z nich přes dva miliony jsou v sousedních zemích, zbytek je na útěku v Sýrii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.