Lidovky.cz

Krize důvěry. Odposlechová aféra vnáší dusno do mezinárodních vztahů

USA

  17:00
BERLÍN/WASHINGTON - Napětí v mezinárodních vztazích vyvolaly nové zprávy, které obviňují americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA) ze sledování e-mailové a telefonické komunikace milionů lidí i desítek politiků v zahraničí. Americké rozvědky měly v posledních letech odposlechové stanice v 80 místech světa, z toho 19 v evropských městech včetně Prahy, Berlína, Paříže, Madridu, Říma a Ženevy, uvádí německý Der Spiegel.

Americká rozvědka údajně špehovala 35 světových lídrů, včetně německé kancléřky Merkelové foto: Reuters

Mezi odposlouchávanými nejvyššími představiteli jsou údajně i německá kancléřka Angela Merkelová nebo brazilská prezidentka Dilmah Rousseffová. Německo a Brazílie již prý pracují na přípravě rezoluce OSN o ochraně osobních svobod ve světě. Návrh byl konzultován i například se zástupci Francie, Švédska, Norska a Rakouska. O dokumentu, který prý výslovně nezmiňuje USA, by mělo hlasovat Valné shromáždění koncem listopadu.

Německo a Francie z pověření summitu EU začátkem víkendu mají s USA jednat o tomto údajném sledování a ujistit se, že žádné nebude. Český premiér v demisi Jiří Rusnok na okraj summitu řekl, že nemá žádné informace o tom, že by se kauza týkala českých veřejných činitelů či nějak České republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Obamova role

Americký prezident Barack Obama ujistil Merkelovou, že o odposleších jejího mobilního telefonu nevěděl, uvedl o víkendu německý tisk. Zpráva přilila olej do ohně, protože podle agentury DPA by podobné tvrzení bylo nepřímým potvrzením toho, že přinejmenším v minulosti americká tajná služba mobil šéfky německé vlády skutečně odposlouchávala.

Podle Der Spiegel byl mobilní telefon Merkelové na seznamu odposlechů NSA od roku 2002. Podle listu Bild am Sonntag Obama o odposlouchávání kancléřky věděl již od roku 2010 (více čtěte ZDE). Bílý dům nedávno v písemném prohlášení pouze uvedl, že Obama Merkelovou ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují, ani nebudou sledovat v budoucnu. Washington ale odmítá odpovídat na dotazy, zda telefon kancléřky byl odposloucháván v minulosti.

Trestný čin

Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich o víkendu prohlásil, že aféra má i svou trestněprávní rovinu. "Kdo v Německu bez povolení odposlouchává telefonické rozhovory, dopouští se trestného činu. To platí pro každého, ať už pochází z Německa, nebo ze zahraničí, zdůraznil.

Španělský list El Mundo v pondělí s odvoláním na tajné americké dokumenty uvedl, že NSA monitorovala ve Španělsku 60 milionů telefonických hovorů měsíčně. Španělská vláda si hned předvolala amerického velvyslance (více čtěte ZDE).

Za hranicemi i doma

Washington čelí kritice i na domácí americké půdě, kde NSA prý odposlouchávala miliony obyvatel. Tisíce lidí v sobotu demonstrovaly v centru Washingtonu proti údajnému "masovému sledovacímu programu". Akci s názvem Stop Watching Us (Přestaňte nás sledovat) podpořil údajně neobvykle vysoký počet politických skupin od levice po pravici.

Skandál spustil někdejší zaměstnanec NSA Edward Snowden. Snowden, který se nyní v Rusku skrývá před americkou justicí, vynesl materiály s podrobnostmi o činnosti amerických tajných služeb.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.