Lidovky.cz

Ze sebevražedného atentátu viní Peking radikální muslimské separatisty

Svět

  11:29
PEKING - Sebevražedný útok na pekingském náměstí Nebeského klidu, který si vyžádal pět lidských životů, prý zorganizovali muslimští separatisté ze zakázané Islámské strany Východního Turkestánu (ETIM). Tvrdí to alespoň vysoce postavený stranický činitel, Meng Ťien-ču, který stojí v čele výboru pro politické a právní záležitosti vládnoucí komunistické strany; fakticky je tak šéfem čínských bezpečnostních složek.

Čína legalizovala výchovné tábory, jejichž existenci až do nedávna popírala. Internovala do nich až milion Ujgurů, kteří žijí v oblasti Sin-ťiang na západě země. foto: Reuters

"Zuřivý teroristický útok, který se odehrál v Pekingu, byl zorganizovaný a naplánovaný čin. Podnítila jej teroristická skupina Islámská strana Východního Turkestánu," prohlásil Meng v rozhovoru pro jednu hongkongskou televizi. Svá tvrzení však nepodepřel žádnými podrobnosti. Údajná teroristická skupina se k útoku nepřihlásila.

Policie oznámila, že v autě, které v pondělí prorazilo bariéru na nejvýznamnějším náměstí v čínské metropoli, vjelo do davu chodců a vzplálo, seděla trojice osob s ujgursky znějícími jmény. Pět lidí, včetně tříčlenné posádky vozidla a dvou turistů, zahynulo a dalších 38 utrpělo zranění (více čtěte ZDE).

Úřady ve středu incident označily za teroristický čin. V souvislosti s incidentem zadržely pět podezřelých, kteří podle jmen patří rovněž k ujgurské menšině. Čínské bezpečnostní složky také výrazně zpřísnily bezpečnostní opatření v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ležící na severozápadě Číny.

V létě zde při nepokojích mezi dominantním čínským etnikem Chany a muslimskými Ujgury zahynulo téměř 40 lidí, což představovalo nejhorší bilanci obětí za poslední čtyři roky.

ČTĚTE TAKÉ:

Čína tradičně z nepokojů v oblasti Sin-ťiangu obviňuje islámské separatisty, kteří chtějí v oblasti vyhlásit nezávislý stát Východní Turkestán.

Sin-ťiang je domovem muslimských Ujgurů, kteří jsou nespokojení s dominancí Chanů. Stěžují si na přísné omezení své víry a kultury.

Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně. Ujguři si však stěžují, že z přírodního bohatství oblasti příliš nemají, protože dobrá místa už obsadili přistěhovalci z řad Chanů. Devět milionů Ujgurů nyní tvoří zhruba dvě pětiny obyvatel regionu.

Spojené státy po teroristických útocích z 11. září 2001 umístily ETIM na seznam teroristických organizací, ale zakrátko jej zase vyškrtly kvůli pochybám, zda taková organizace vůbec existuje. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že Čína pod záminkou ohrožení bezpečnosti utlačuje Ujgury a že z útlaku a diskriminace pramení ujgurský extremismus.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.