Lidovky.cz

Polsko dočasně obnoví hraniční kontroly. Jaká bude praxe?

Svět

  13:53
VARŠAVA - Polsko v pátek 8. listopadu po roce opět dočasně obnoví kontroly na svých hranicích, tentokrát na 15 dní. Zatímco loni k tomuto opatření sáhlo kvůli spolupořadatelství mistrovství Evropy ve fotbale, letos výjimku z volného pohybu v takzvaném schengenském prostoru využilo v zájmu zabezpečení bezproblémového průběhu konference OSN o změnách klimatu.
Rakouský policista - ilustrační foto

Rakouský policista - ilustrační foto foto: Reprofoto

Ekologický summit se bude konat ve Varšavě od 11. do 22. listopadu. Sjedou se na něj vedoucí představitelé, ekologičtí experti a vyjednávači ze 190 zemí. Budou se snažit připravit základy pro dohodu o snižování exhalací skleníkových plynů, která by mohla být uzavřena za dva roky v Paříži a vstoupit v platnost v roce 2020.

Schengenský prostor tvoří země EU s výjimkou Kypru, Velké Británie, Irska, Bulharska a Rumunska, zapojeny jsou do něj však také Island, Norsko a Švýcarsko. Česká republika je jeho součástí stejně jako Polsko od prosince 2007.

Schengenský prostor

V praxi Schengen funguje tak, že kontroly jsou jen na jeho vnějších hranicích, ne mezi jednotlivými státy prostoru. Když do něj tedy někdo vstoupí, nemusí běžně při cestách do jiných zemí bloku procházet dalšími hraničními kontrolami.

Z tohoto režimu jsou ale možné výjimky - za určitých podmínek lze hraniční kontroly v rámci schengenského prostoru dočasně obnovit, zpravidla na dobu do 30 dnů. Členské státy tak činí kvůli náhlým bezpečnostním rizikům, což většinou souvisí s významnými mezinárodními událostmi - sportovními, politickými, ekonomickými či ekologickými.

Kvůli pořádání fotbalových šampionátů k tomu před Polskem přistoupili už Německo, Rakousko a Portugalsko. Problematické však bývají zejména velké politické akce hlavně kvůli militantním odpůrcům globalizace, kteří se při svých protestech uchylují k násilí. Kontroly na hranicích proto například zavedly v březnu 2009 Francie a Německo při spolupořadatelství summitu NATO. V roce 2006 se stejným opatřením pojistilo rovněž Německo, když v Heiligendammu pořádalo vrcholnou schůzku nejvyspělejších ekonomik G8.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontroly? Od 8. do 23. listopadu

Polsko oznámilo, že kontroly budou ve dnech 8.-23. listopadu obnoveny na 126 hraničních přechodech s Českou republikou, na 43 s Německem, na 58 se Slovenskem a 11 s Litvou. Stejný režim bude platit i na námořních a vzdušných hranicích.

Polské ministerstvo vnitra k tomu dalo na vědomí, že pracovníci na hranicích budou v uvedeném období konference OSN oprávněni odmítnout vstup do země osobám podezřelým z toho, že by mohly narušovat klid a pořádek či jinak ohrozit bezpečnost. Zároveň nicméně ujistilo, že kontroly nenaruší turistický ruch.

Postup pohraničních orgánů bude prý obdobný jako loni během fotbalového mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Policisté tehdy prověřovali hlavně auta a autobusy, jejichž pasažéři vzbuzovali podezření, že by s nimi mohly být problémy. Tentokrát se obavy z potíží týkají především radikálních ekologických aktivistů.

Podle sdělení českého ministerstva vnitra se kontroly nebudou provádět současně na všech přechodech, cestující tak nemusejí být daným opatřením vůbec dotčeni. Pouze na místech, kde budou kontroly probíhat, budou lidé informováni prostřednictvím upřesňujících tabulí.

Hraniční kontroly v praxi - otázky a odpovědi

  • Proč Polsko zavádí kontroly? Má na to právo? Opatření na hranicích mají minimalizovat bezpečnostní rizika spojená s pořádáním konference OSN ke změně klimatu ve Varšavě, která se koná od 11. do 22. listopadu 2013. Polsko využívá možnosti dočasně zavést hraniční kontroly v souladu s Schengenským hraničním kodexem a o této skutečnosti ostatní státy Schengenu v předstihu informovalo.
  • Kdy a kde mohu být kontrolován? Kontroly budou probíhat na vybraných místech mezi 8. a 23. listopadem 2013. Před cestou do Polska v tomto období je proto nutné se seznámit jak s místy pro překračování hranice, tak s jejich provozní dobou.
  • Mohu přejít do Polska mimo přechody, například když půjdu v lese na houby? Takzvaná zelená hranice (hranice mimo hraniční přechody například v lese či na poli) by měla být podle sdělení polské strany po celou dobu trvání opatření uzavřená. Občané, kteří budou chtít přejít na polskou stranu hranice, budou muset mezi 8. a 23. listopadem využít předem určená místa. Jejich seznam však kromě většiny bývalých hraničních přechodů zahrnuje i celou řadu turistických stezek. (Seznam přechodů je přístupný na webu MV ČR pod otázkami a odpověďmi).
  • Co mohu při kontrolách očekávat? Polská strana sdělila, že kontroly se budou provádět operativně na vybraných místech v závislosti na vyhodnocení konkrétního rizika. Na vybraných hraničních přechodech tak cestující mohou být podrobeni kontrole dokladů či vozidla přibližně v podobě, jak tyto kontroly znali před vstupem ČR do Schengenu.
  • Jak se vyhnout nepříjemnostem při kontrole? Všem občanům doporučujeme, aby si při svých cestách nezapomněli doma platný občanský průkaz, případně cestovní pas. Ačkoli polská strana sdělila, že nebudou kontrolováni všichni cestující, při případné kontrole by tyto dokumenty mohla polská policie vyžadovat. Řidiči by měli před jízdou do Polska též ověřit, zda ve vozidle nezůstaly předměty, které by mohly způsobit při kontrole problémy (například zbraně, zábavní pyrotechnika). Samozřejmostí je dodržování polských předpisů, se kterými je dobré se seznámit ještě před cestou.
  • Kam se mohu obrátit v případě problémů? V případě problémů se cestující mohou obracet na nouzovou linku ambasády ČR v Polsku, která funguje 24 hodin denně. (telefon: +48/608298988). Případné stížnosti na průběh kontrol lze pak zasílat také přímo Ministerstvu vnitra České republiky.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.