Lidovky.cz

Nový šéf Talibanu: nelítostný velitel, který proslul svou krutostí

Afghánistán

  17:30
ISLÁMÁBÁD - S nespokojeností a obavami reagovali mnozí Pákistánci na zprávy, že novým šéfem pákistánské odnože Talibanu se stal mauláná Fazlulláh. Fazlulláh je považován za obzvlášť nelítostného velitele, jehož muži v říjnu 2012 postřelili do hlavy pákistánskou školačku Malalu Júsufzaiovou. Píše o tom zpravodajský server BBC News.

Fazlulláh, nový velitel pákistánského Talibanu foto: ČTK

Podle reportéra BBC Harúna Rašída chtěl pákistánský Taliban svou volbou mimo jiné vyslat světu jistý vzkaz. "Jestliže svět dal najevo, že považuje Júsufzaiovou za hrdinku, dal pákistánský Taliban najevo, že jeho hrdinou je Fazlulláh," řekl Rašíd.

Světová veřejnost reagovala na útok na mladou dívku se zděšením a mezinárodní média podrobně sledovala její následné léčení, stejně jako její neúnavnou kampaň za vzdělávání žen v severním Pákistánu. Fazlulláh byl však nechvalně proslulým extremistou již před tímto incidentem.

Kdo je Fazlulláh?

Fazlulláh (vlastním jménem Fazal Haját), který se nechává oslovovat titulem pro respektované muslimské náboženské vůdce mauláná, se vryl do paměti Pákistánců především násilnostmi v údolí Svát, kde se v roce 1973 narodil. Jeho skupina v tomto malebném údolí plenila v minulých letech obchody s hudebními nahrávkami, prováděla veřejné popravy, bořila dívčí školy a snažila se prosazovat vlastní verzi islámského práva.

ČTĚTE TAKÉ:

Fazlulláh, známý pro své plamenné rozhlasové projevy také pod přízviskem mulla Radio, byl prý rovněž průkopníkem krvavých útoků na zdravotníky zajišťující očkování místních dětí proti obrně, jež islamisté považují za spiknutí Západu.

Jmenování Fazlulláha do čela Talibanu zklamalo též pákistánské politiky, kteří v poslední době prosazovali mírový dialog s Talibanem. Vláda měla s Fazlulláhem co do činění již v roce 2009, kdy přijala všechny jeho podmínky a schválila právo šaría v údolí Svát. Fazlulláh ale stejně odmítl složit zbraně.

Nakonec musel být Fazlulláh vyhnán z údolí Svát vojenskou operací, která přinutila asi tři miliony občanů opustit své domovy a strávit několik měsíců v uprchlických táborech. Fazlulláh poté pokračoval v nepřátelských aktivitách ze své bašty v provincii Núristán na severovýchodě Afghánistánu.

Odpovědnost za celou řadu útoků

Jeho skupina se přihlásila k odpovědnosti za řadu smrtících útoků proti pákistánské armádě a policii, včetně zářijového pumového atentátu, při němž byl zabit pákistánský armádní generál a podplukovník v severozápadním okrese Dir nedaleko Núristánu. Pákistánská vláda vypsala za informace vedoucí k smrti či zajetí Fazlulláha odměnu 5000 dolarů.

Navzdory tomu všemu nemusí být Fazlulláh pro Pákistán tak velkým problémem, jakým byli jeho předchůdci v čele pákistánského Talibanu Baitulláh Mahsúd a Hakimulláh Mahsúd, uvedl server BBC News.

Fazlulláh je vůbec prvním šéfem pákistánské odnože Talibanu, který nepochází z kmene Mahsúdů, a podle zdrojů obeznámených s fungováním místních kmenů na pákistánských kmenových územích představuje typického exilového vůdce. Není přítomen na pákistánské půdě a nemá ani kmenovou moc v oblasti Vazíristánu, která je považována za hlavní působiště islamistických ozbrojenců a kde kmenová příslušnost je důležitější než jakákoli ideologie.

Ani Fazlulláhův zástupce šajch Chálid Hakkání, islamista žijící ve městě Míránšáh v Severním Vazíristánu, nepatří k místním kmenům, ale narodil se v údolní oblasti blízko Péšávaru.

Podle analytiků citovaných BBC získají z těchto důvodů v pákistánském Talibanu časem nejspíš znovu hlavní slovo členové mocného kmene Mahsúdů, kteří pocházejí z Jižního Vazíristánu, hnutí založili a zůstávají jeho hlavní oporou. Mauláná Fazlulláh a šajch Hakkání prý byli vybráni do vedení Talibanu kvůli vnitřnímu rozkolu v kmeni Mahsúdů, který je však již prý prakticky překonán. Jako možný budoucí vůdce pákistánského Talibanu se rýsuje reprezentant kmene Mahsúdů Chán Saíd, který je více ochoten jednat s pákistánskou vládou než zemřelý Hakimulláh Mahsúd nebo jeho nástupce mauláná Fazlulláh, píše server BBC News.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.