Lidovky.cz

Zničme syrské chemikálie v Albánii, navrhly USA. Albánci protestují

USA

  7:00
Syrský chemický arzenál je nutné zlikvidovat, shodly se světové velmoci. Jenže kde? Stát, který by na svém území uvítal tuny jedovatých chemikálií, se hledá jen těžko - odmítlo Rusko, Turecko, Norsko i Jordánsko. Spojené státy nyní navrhují Albánii, Albáncům se to však nezamlouvá. "Nejsme žádná popelnice," bouří se.

Albánci protestují proti likvidaci syrských chemických zbraní ve své zemi foto: Reuters

Američané s velkými obtížemi hledají stát, který by na svém území byl ochoten zlividovat zásoby chemického arzenálu ze Sýrie. O dobrovolníky je nouze. Žádost odmítlo Rusko, Turecko, Jordánsko i Norsko. Všechno tak nasvědčuje tomu, že nepopulární úkol padne na Albánii.

Tomu, kdo viděl holywoodský snímek Vrtěti psem s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Nirem, může současný přístup světa k Albánii připadat povědomý.

Roky se o třímilionové zemi na jihu Balkánu nikdo nezmínil, ale v době krize se její existence velmocem velmi hodí. Oproti filmu však Albánii nikdo vyhlašovat válku nebude, žádá se po ní pouze jedna "špinavá práce" - zničit bojové látky z arsenálu syrského prezidenta Bašára Asada.

Závazek zničit 1 300 tun chemických zbraní do poloviny příštího roku je totiž klíčovým bodem dohody mezi USA a Ruskem, která v září odvrátila americkou intervenci do Sýrie. Jenomže o tento úkol nikdo nestojí.

Moskva sice slíbila, že pomůže s přepravou zásob a na likvidaci přispěje dvěma miliony dolarů, své území k tomu však propůjčit nechce. Podle stanice al-Arabíja se k žádosti odmítavě postavily i američtí spojenci jako je Turecko, Jordánsko či Norsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejsme žádná popelnice, protestovali Albánci

Na půdě Sýrii je likvidace celého arzenálu podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) kvůli občanské válce nemožná. Za "nejprůchodnější" řešení se tak považuje zničení zbraní v zahraničí. A jedinou možností je Albánie, píše ruský deník Kommersant.

Podle jeho názoru je k tomu několik důvodů. Tirana totiž už má s podobným typem operace zkušenosti, v roce 2007 zničila za asistence USA, Německa a Švýcarska 16 tun yperitu a dalších látek, které se v albánských vojenských skladech nahromadily za komunismu. Tirana je navíc blízkým spojencem Američanů a novým členem NATO.

A přestože se nyní žádosti Američanů brání, musí cítit tlak mezinárodního společenství.

"Spojené státy nás kontaktovaly, ale rozhodnutí ještě nepadlo," řekl agentuře AFP mluvčí albánského parlamentu Illir Meta. "Já si ovšem nemyslím, že Albánie má dostatečné kapacity, když i větší a rozvinutější země odmítají dohodu přijmout."

V Tiraně už dokonce proběhly demonstrace, které chemické látky na území Albánie nechtějí. Podle aktivistů, kteří tento týden protestovali s plynovými maskami před parlamentem, se nemá jejich země stát "popelnicí" a ohrozit tím životy svých občanů.

Albánská vláda americkou prosbu zatím nekomentovala. Podle informací agentur by se na zničení syrského chemického arzenálu měly podílet kromě Albánie také Belgie a Francie.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.