Lidovky.cz

Čína pobouřila svět. Na pomoc Filipínám poslala sedmkrát méně než Česko

Svět

  7:00aktualizováno  15:03
Evropská unie - 17 milionů dolarů. USA - 20 milionů dolarů. Británie - 16 milionů dolarů. Japonsko - 10 milionů dolarů. ČR - 750 tisíc dolarů. A čínská vláda, která řídí druhou nejsilnější ekonomiku světa? Pouhých 100 tisíc dolarů. Řeč je o finanční pomoci tajfunem zdevastovaným Filipínám.

Filipínci ve frontě na rýži foto: Reuters

Filipínami se o víkendu přehnal supertajfun Haiyan, který neúprosně ničil vše, co mu přišlo do cesty, a uvrhl zemi do hluboké humanitární krize. Snímky měst srovnaných se zemí, svědectví přeživších, kteří oplakávají své mrtvé blízké, a úpěnlivé prosby o pomoc zaplavily celý svět.

VÍCE ZDE:

Ten nezůstal lhostejný - chudým Filipínám teď pomáhají desítky států, které na místo vysílají humanitární pomoc (ať už v materiální, či finanční podobě). Je mezi nimi také Čína. Částka, kterou se čínská vláda uvolila vydat, však vedle jiných sum bledne - jedná se o pouhých 100 tisíc dolarů.

"Potřebujeme jídlo a vodu"

Pro srovnání: Česká republika zatím na okamžitou pomoc Filipínám shromáždila 15 milionů korun (v přepočtu cca 750 000 dolarů). Pravda, charitativní organizace se na této sumě podílejí celými 11 miliony, po jejich odečtení zbudou na vládní kasu "jen" čtyři miliony korun. Jenže i ty čtyři miliony, tedy asi 200 000 dolarů, jsou dvakrát víc než čínských sto tisíc. Uvědomme si ten paradox: malý stát s deseti miliony obyvatel předstihl nejlidnatější zemi světa, jejíž vláda drží v rukou otěže dnes již druhé nejmocnější světové ekonomiky. A nejen to. "Čínská vláda je nejbohatší vládou světa, k dispozici má téměř čtyři biliony dolarů v hotovosti," uvedl pro Lidovky.cz Tomáš Etzler, zpravodaj České televize v Číně.

Politické pozadí

Nutně tedy vyvstává otázka, proč je Peking tak skoupý, tím spíš, že jindy tolik nešetří. Příkladem může být nedávné zemětřesení v Pákistánu, kam čínská vláda poslala téměř 5 milionů dolarů (pro zajímavost - jen EU od Číny v rámci rozvojové pomoci přijala už přes dvě miliardy eur). Nebo i samotné Filipíny: v prosinci 2011, kdy ostrovní stát čelil následkům tropické bouře Sendong, poskytla Čína milion dolarů, tedy desetinásobek letošní částky.

Supertajfun Haiyan začátkem tohoto týdne dorazil i do jižní Číny, a přestože cestou zeslábl, stihl napáchat mnoho škody, nabízí se jedno vysvětlení. Čínská vláda se podle něj bála, že v takové situaci by příliš vysoká částka pro Filipíny čínskou veřejnost rozhořčila a vyvolala nepokoje. Nicméně podstata problému tkví zřejmě úplně jinde, odhadují zahraniční analytici: Peking nechce platit, protože Filipíny trestá.

ČTĚTE TAKÉ:

"Čínu a Filipíny rozděluje vážný teritoriální spor," říká Tomáš Etzler. Jablkem sváru jsou sporná - a strategicky i ekonomicky významná - území v Jihočínském moři, o něž se Čína s Filipínami (a několika dalšími státy) přetahuje už léta. Těžkou zkouškou filipínsko-čínských vztahů se pak stal počátek letošního roku, kdy "Filipíny podaly na Čínu žalobu u Mezinárodního soudu OSN kvůli tomu, že Čína ilegálně okupuje filipínské území. Konkrétně se jedná o atol vzdálený necelých 200 km od filipínského pobřeží - podle Dohody OSN o námořním právu spadá do zóny Filipín, ale Čína tam umístila své lodě. Ta žaloba Peking nesmírně pobouřila," vysvětluje Etzler.

Ať už je důvod jakýkoli, faktem zůstává, že čínská vláda svým krokem konsternovala nejen zahraničí, ale i samotné Číňany. Mnozí z nich vládě na internetu vyčítají, že je v očích světa zostudila, a shodují se, že sto tisíc dolarů není nic jiného než almužna.

"Jedná se o etické i praktické selhání Číny jako globální velmoci a další důkaz toho, že země zápolí se zodpovědností, jež plyne z jejího mocenského postavení," konstatoval analytik britského Telegraphu.

Reakce čínské vlády

Reakce Pekingu na vlnu kritiky na sebe nenechala dlouho čekat. Čínské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že na Filipíny vysílá materiální pomoc v hodnotě 10 milionů jüanů (přibližně 1,6 milionu dolarů).

"V zastoupení čínského lidu vyjadřuji filipínskému lidu upřímné sympatie a hlubokou soustrast obětem. Kéž by Filipínci katastrofu co nejdříve překonali a znovu vybudovali své domovy," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching.

"Čína poskytla humanitární pomoc v souladu se svou zopovědností a povinnostmi, namísto úzkoprsého nacionalismu. V rámci svých možností udělala to, co velmoc udělat má," řekl ve středu pro státní deník Global Times Sü Li-pching z Čínské akademie společenských věd.

CHCETE POMOCI?

Pomoc Českého červeného kříže:

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Obrátit se lze rovněž na Charitu ČR:

  • sbírkové konto: č. ú.  55660022/0800, var. s. 133,
  • on-line platební kartou na svet.charita.cz,
  • dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Charita ČR obdrží 28,50 Kč)

nebo na Lékaře bez hranic:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.