Lidovky.cz

Syrské chemikálie musí být zničeny. Nejlépe na území nikoho

Svět

  14:21
Mezinárodní společenství má jasno: syrský chemický arzenál je nutné zcela zlikvidovat. Jenže najít zemi, jež by se nelehkého úkolu chopila, se ukazuje jako stále větší problém. Po Francii, Norsku a Albánii nyní odmítla i Belgie, a odborníci upozorňují, že možnosti se tenčí.

Laboratoř WIS v Münsteru, referenční pracoviště organizace OPCW (ilustrační foto) foto: Reuters

Belgie byla jednou ze zemí, na které se Spojené státy obrátily kvůli možné pomoci s likvidací chemických zbraní. Odpověď Belgičanů však ochotu neukázala. "Chtěl bych v tom pomoci, ale nejsem nakloněn tomu, aby se to udělalo u nás," cituje prohlášení belgického ministra obrany Pietera De Crema agentura Reuters.

De Crem však nabídl jinou formu pomoci. Belgie je podle něj připravena zajistit  inventarizaci zbraní a jejich případné zneškodnění. "Myslím si ale, že by se to mělo provést spíše na syrském území," uvedl ministr obrany a dodal, že případný transport zbraní do jiné země by byl přílišným bezpečnostním rizikem.

Plány na likvidaci syrského chemického arzenálu se tak začínají komplikovat. Už během minulého týdne totiž převoz zbraní na své území odmítla Albánie. Koncem října stejnou žádost odmítlo Norsko. Oslo, podobně jako Belgie, v této souvislosti slíbilo jinou pomoc, například při přepravě zbraní ze Sýrie, napsal server Telegraph.co.uk.

VÍCE ZDE:

Nabízí se otázka, proč likvidaci zbraní nezajistí dva největší hráči v syrském konfliktu, tedy Rusko a Spojené státy. Zástupci ruského ministerstva obrany již stačili informovat, že likvidace na jejich území je nemožná kvůli vytíženosti specializovaných pracovišť. Ty údajně nestíhají likvidovat ani starý ruský chemický arzenál. Americké zákony pak neumožňují ani samotný převoz chemických zbraní do země.

Zničení zbraní vyžaduje moderní postupy

Expert na problematiku chemických zbraní Ralph Trapp uvedl, že "již nezbývá mnoho vhodných kandidátů". Problém je podle něj v technologii. "Mnoho státu si dokáže poradit se starším typy chemických zbraní. Relativně nové nervové plyny jako sarin však vyžadují mnohem složitější proces likvidace," vysvětlil Trapp.

Sýrie si přitom v plánované likvidaci chemického arzenálu vede víc než dobře. K 31. říjnu zničila všechna zařízení na výrobu chemických zbraní a provozy na míchání jedovatých látek a jejich plnění do hlavic. Splnila tak jeden z termínů Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

OPCW pak v pátek přijala plán na zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014. Počítá se s tím, že vzhledem k bojům v Sýrii bude část arzenálu k likvidaci vyvezena do jiné země, zatím však není jasné, do které.

Kromě toho je ještě nezbytné vypracovat plán, jak chemické látky bezpečně provézt přes syrské území zmítané občanskou válkou do přístavu v severní Sýrii.

Podívejte se, jak se likvidují zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.