Lidovky.cz

Ukrajina se vrací do náruče Moskvy. Tymošenková svolává lidi do ulic

Evropa

  8:30aktualizováno  15:02
KYJEV/BRUSEL - Rozhodnutí Kyjeva zastavit jednání o přidružení k Evropské unii je taktickou záležitostí, která sleduje výhradně ekonomické zájmy, řekl ukrajinský premiér Mykola Azarov. Je to velezrada, kontruje opozice a v čele s vězněnou Julijí Tymošenkovou svolává Ukrajince do ulic. Moskva se ujala role protektora: ruský prezident Vladimir Putin v obvinil Brusel, že Ukrajinu vydírá.

Protestní shromáždění v Kyjevě. Lidé protestují proti zastavení evropské integrace

Tymošenková, která byla odsouzena k sedmi letům vězení za údajné zneužití pravomocí při uzavření dohody o nákupu ruského plynu, přes svého právníka obyvatelům vzkázala, aby vyšli do kyjevských ulici demonstrovat proti vládě. "Vyzývám všechen lid, aby na toto zareagoval jako na státní převrat - běžte do ulic," citoval vzkaz Tymošenkové její právník Serhij Vlasenko.

Během čtvrtka koloval na sociálních sítích satirický obrázek Viktora Janukovyče balancujícího na okenní římse. Ukrajinský prezident však nakonec neskočil. Prozatím. Vyhnul se tím "obchodní sebevraždě", kterou vyhrožovala Moskva.

Ukrajinský parlament, v němž drží Janukovyčova strana většinu, neschválil zákon, který by umožnil vězněné expremiérce Julii Tymošenkové odjet na léčení do Evropy. Souhlas s její propuštěním byl přitom hlavní podmínkou pro podpis asociační dohody s EU, která se měla podepsat příští týden na summitu ve Vilniusu.

"Je to taktické rozhodnutí, které souvisí výhradně s ekonomickými zájmy," zdůvodnil v pátek ukrajinský obrat předseda vlády Mykola Azarov. "Rozhodnutí bylo obtížné, ale v současné ekonomické situaci Ukrajiny jediné možné."

Podle vyslance EU Aleksandra Kwaśniewského, který v Kyjevě monitoruje případ odsouzené političky, tím však padají veškeré naděje na historickou dohodu. "Jsme hluboce zklamáni jednostranným rozhodnutím ukrajinské vlády," stojí v prohlášení, které vydal s kolegou v jednáních Patem Coxem. "Bereme ale na vědomí poznámky premiéra ohledně stavu ekonomiky a sílícího tlaku Ruska."

VÍCE ZDE

Křižovatka mezi Bruselem a Moskvou

Ukrajina se v těchto týdnech ocitá na nejdůležitější ekonomické křižovatce od pádu Sovětského svazu. Má se druhá největší evropská země vydat směrem k Bruselu a evropské integraci, nebo, slovy agentury Reuters, do náručí "sovětského pána", čili Moskvy?

Dlouho se zdálo, že si Janukovyčova administrativa vybere první cestu, a to navzdory sílícím výhružkám z Moskvy. Nyní nastal nečekaný zvrat.

Ukrajina je závislá především na ruském plynu, který tvoří drtivou většinu její spotřeby. Kreml tudíž naznačoval, že v případě dohody s EU by mohl kohoutky rychle zavřít. Navíc varoval před miliardovými ztrátami z obchodu a navrhl Ukrajině, aby se raději připojila do jeho projektu celní unie s dalšími státy bývalého SSSR. Čtvrteční jednání parlamentu tak ruská vláda sledovala s velkým potěšením.

"Slyšeli jsme od našich evropských přátel hrozby určené Ukrajině, a to včetně podpory masových protestů. To je nátlak, to je vydírání," vzkázal v pátek Putin na adresu Evropské unie, která neskrývá nad postupem Ukrajiny rozčarování. Kreml přitom sám opakovaně Ukrajinu varoval, že případné prohloubení vztahů s EU povede k "uzavření dveří" do Ruska.

Velezrada, zuří opozice

Postoj ukrajinské opozice, kterou vede boxerský šampion Vitalij Kličko, je přesně opačný. V noci v centru Kyjeva uspořádala demonstraci, jíž se podle agentury DPA zúčastnilo asi dva tisíce lidí, a obvinila prezidenta z velezrady.

"Společně můžeme vyslat vzkaz, že Ukrajina patří do Evropy a že bude demokratickým státem," řekl protestujícím Kličko. "A společně také můžeme tuto vládu vyměnit," dodal šéf strany UDAR.

Další protesty se mají konat i v Doněcku, Charkově nebo Lvově. A sám Kličko, který je podle posledních průzkumů momentálně populárnější než Viktor Janukovyč, na konci října oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta.

Hanba! skandovali opoziční poslanci poté, co parlament odmítl asociační dohodu s EU

Kdo nabídne víc

Nyní však je u moci Janukovyč a jeho politika je zatím pro veřejnost nečitelná. Ačkoliv tvrdí, že s integrací Ukrajiny do Evropy neskončil, posledním rozhodnutím podpořil zájmy ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle analýzy možná raději vyměnil evropskou spolupráci za jistotu, že jeho sokyně Tymošenková zůstane v cele.

Například Jacek Saryusz-Wolski, polský europoslanec, který už jednou na asociační dohodě s Ukrajinou pracoval, však tvrdí, že Janukovyč si jen vybral tu stranu, která nabídla víc peněz. "Nyní všechno vyplulo na povrch. Myslím, že Janukovyč nikdy nevyjednával s Evropskou unii s dobrými úmysly. Chtěl se jen dostat k momentu, kdy bude moci smlouvat jak s Bruslem, tak s Moskvou, a počkat si, kdo mu nakonec nabídne lepší možnost," tvrdí Saryusz-Wolski.

Podle něj se dohoda ve Vilniusu po čtvrtečním verdiktu určitě nepodepíše. A další podobná možnost přijde až za několik let. Jestliže však jeho slova o Janukovyčově vypočítavosti platí, je docela možné, že pokud Evropa v závěru "boje" o Ukrajinu nabídne víc, přikloní se nakonec prezident jejím směrem.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.