Lidovky.cz

Ve Francii se stala módou hladovka

Svět

  6:00
PAŘÍŽ - Ve Francii je nyní stále oblíbenější hladovka, kterou lidé drží, aby se cítili lépe, detoxifikovali si organismus a zbavili se nějakého toho kila. To se ale nijak nelíbí lékařům, kteří takovou módu označují za škodlivou a nebezpečnou. Půst jako součást tisícileté tradice náboženství, jak křesťanského, tak muslimského, židovského či buddhistického, se vrací s plnou silou do laického života a je i tématem nejrůznějších fór na internetu.

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou změnou. foto: Shutterstock

"Stejně jako každý rok si udělám svou patnáctidenní hladovku," píše hrdě jeden uživatel internetu. "Hladověl jsem doma celý týden a všechno šlo jako na drátku," připojuje se jiný, který tvrdí, že se mu podařilo shodit osm kilogramů.

Jedné velmi štíhlé ženě, která o účincích hladovky pochybuje, jiný uživatel odpovídá a ujišťuje ji: "Naše tělo je inteligentní, a nemá-li co shazovat, zhubne jen málo." Dieta se často omezuje jen na pitný režim, vývary a citronovou šťávu, tuhé potraviny jsou zakázány.

Někteří hladoví doma, jiní v rámci zájezdů. Rozvíjí se turistika zahrnující půst, s pobyty na venkově nebo v horách s túrami v ceně několika set eur za týden. Módní jsou také pobyty na luxusních klinikách. Jeden internetový server například nabízí hladovku v marocké poušti.

ČTĚTE TAKÉ:

Móda hladovky se ale neomezuje pouze na Francii. Například v Německu nabízí luxusní klinika Buchinger "terapeutické hladovky" pro VIP. Doktor farmacie Raphaël Perez zase poskytuje konzultace v Lyonu na jihovýchodě Francie a nabízí pobyty v klidných lokalitách. Tvrdí, že půst doporučuje pouze zcela zdravým jedincům.

"Jestliže chce někdo držet hladovku, která skutečně bude mít výsledky, musí pít jen vodu. Většinou se taková hladovka drží týden. Jestliže tělo hladoví, urychluje se eliminace toxinů játry, ledvinami a kůží. Když tělo nemá potravu, sahá na rezervy," zdůrazňuje Perez.

"Hladovka je nástrojem detoxifikace, umožňuje cítit se lépe a mít více energie. Mnozí lidé mají problémy se střevy, trpí plynatostí, bolestmi, zácpou či průjmem. Když hladoví, cítí se lépe," říká. "Jakmile však člověk po skončení hladovky zase začne jíst jako dříve, problémy se vracejí. Hladovka není žádná kouzelnická hůlka," dodává.

Hladovka bez "lékařského požehnání"

Tak ale zdaleka nesoudí mnozí experti na zdravou výživu a také lékaři mají pochybnosti. "Ani jediný solidní lékař vám dnes neřekne, že je hladovka zdravá. Stala se však módní záležitostí," konstatuje nutriční poradce Jean-Michel Cohen. "Jednodenní hladovka po opici, budiž. Ale hladovka vůbec nemá detoxifikační účinky, naopak se při ní budete cítit více unaveni," říká.

Hladovka zřejmě dostala "lékařské posvěcení", když se jeden vědec zmínil o spojitosti hladovky s léčbou rakoviny, soudí Cohen. "Opakovaný půst a celé týdny hladovky oslabují organismus. Ten sahá na rezervy, často ne na tuk, ale na to, co je pro tělo podstatné, tedy na svaly," uvádí nutriční poradce Pierre Azam.

"Jestliže hladoví kardiak, nemá přísun draslíku a vápníku, a riskuje tedy srdeční zástavu. Hladovka je nebezpečná," varuje Cohen. "Osoby s nadváhou často mají dojem, že diety neúčinkují. Rychlá a radikální hladovka se tak zdá být řešením," dodává.

Jedna dieta, která není úplným hladověním, se stala ve Francii velkou módou: je to dieta pět ku dvěma, kdy se dva dny v týdnu dodržuje velmi přísný režim, při kterém žena může sníst nanejvýš 500 kalorií a muž pouze 600 kalorií.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.