Lidovky.cz

Čínský paradox: Peking hledá disidenta, zároveň ho k sobě nepustí

Svět

  13:53
PEKING/HONGKONG - Bývalý vůdce čínských studentů z náměstí Tchien-an-men se v pondělí znovu pokusil vzdát čínským úřadům, a dostat se tak do své rodné země. Wu-er Kchaj-si, který žije více než 20 let v exilu, se nachází v absurdní situaci. Je sice na seznamu osob hledaných Pekingem, zároveň ho však jako uprchlého disidenta do země úřady nechtějí pustit zpátky, napsala agentura AP.

Wu-er Kchaj-si, bývalý vůdce čínských studentů při demonstracích na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. foto: ČTK

Wu-er Kchaj-si se takto pokusil vydat Číňanům již počtvrté. Na cestě z Tchaj-wanu, kde nyní žije, do Bangkoku, se ocitl i na území Hongkongu, který je součástí Číny. Chtěl, aby ho hongkongské úřady vyhostily do pevninské části země. Jeho záměr se ale nepodařilo uskutečnit.

Chci vidět nemocné rodiče

Wu-era doprovázel prominentní právník Albert Ho, který před pár měsíci v Hongkongu zastupoval Američana Edwarda Snowdena, který vyzradil světu monitorovací praktiky USA. Na svém blogu čínský disident uvedl, že by se rád vrátil domů, aby mohl znovu vidět své nemocné rodiče a další členy rodiny, které nespatřil dlouhých 24 let. Jeho rodiče se s ním již dříve chtěli sejít, nedostali ale povolení, aby ho mohli navštívit.

"To, co dnes dělám, je výsledkem absurdního opatření, kdy čínská vláda nařídila mé zadržení, ale zároveň mi nedovolila vrátit se do země," odůvodnil Wu-er svůj pokus vzdát se úřadům. S rodinou by se prý rád shledal navzdory tomu, že je uvidí třeba jen za sklem.

 Podobný pokus uskutečnil Číňan i v roce 2010, kdy se snažil proniknout na čínskou ambasádu v Tokiu. Byl ale zadržen. Rok předtím se zase chtěl dostat do Macaa, které je rovněž součástí Číny, nicméně nepodařilo se mu to.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.