Lidovky.cz

Válka v Sýrii zabila už 11 tisíc dětí. O míru se má jednat v lednu

USA

  14:47
ŽENEVA/DAMAŠEK - Občanská válka v Sýrii má na svědomí přes 11 000 dětských životů. Některé děti byly popraveny, jiné dokonce mučeny, a to včetně nemluvňat, uvádí britská zpráva. Svět mezitím připravuje mírovou konferenci, jež by krveprolití učinila přítrž - OSN v pondělí oznámila, že jednání budou zahájena 22. ledna v Ženevě a zúčastní se jich jak syrská vláda, tak opozice. Informovala o tom agentura AP.

„Děti žijí jako ve vězení, kde ostřelovači mohou kdykoli kohokoli zasáhnout.“ foto: Reuters

Od začátku občanské války v Sýrii zahynulo 11 420 dětí, uvádí zpráva londýnského think tanku Oxford Research Group. Převážná část dětí zahynula následkem exloze, jiné byly zastřeleny. Nejvíce obětí tvoří dospívající chlapci, kteří bojují především v řadách povstaleckých jednotek.

Syrský chlapec utíká před bombami

"Znepokojivý není pouze vysoký počet obětí konfliktu, ale také způsob, jakým jsou zabíjeny," cituje CNN spoluautorku dokumentu Hanu Salamovou. Některé děti totiž nebyly zabity náhodně: 389 zabila kulka ostřelovače, 764 bylo popraveno bez řádného soudu. 112 dětí bylo před smrtí mučeno, mezi nimi i nemluvňata, zjistili autoři zprávy. Nejvíce obětí pochází z provincie Aleppo, jež je jedním z hlavních dějišť ozbrojeného konfliktu.

Zpráva rovněž upozorňuje, že počet dětských úmrtí v Sýrii stoupá. Červnová bilance OSN uváděla 6500 mrtvých dětí od začátku války v roce 2011, což znamená, že za pouhých 5 měsíců narostl počet obětí téměř dvojnásobně. 

ČTĚTE TAKÉ:

Mírová konference

Zatímco v Sýrii umírají lidé, mezinárodní společenství se snaží vyřešit konflikt diplomatickou cestou. Několik měsíců připravovaná mírová konference v Ženevě má konečně fixní datum: OSN její začátek oznámila na 22. ledna. K účasti na jednání nakonec kývla jak syrská vláda, tak opozice, která konferenci až donedávna poměrně striktně odmítala.

V prohlášení OSN se neuvádí, zda bude na konferenci zastoupen Írán, což byl jeden ze sporných bodů. Írán je stejně jako Rusko v konfliktu spojencem vlády prezidenta Bašára Asada. Proti jeho účasti na mírových jednáních byla opozice i její příznivci. Přípravu mezinárodního setkání dlouho zdržovalo dohadování o tom, kdo bude jednat za roztříštěnou syrskou opozici a kdo za vládu.

OSN o termínu informovala po pondělí přípravné schůzce, jíž se v Ženevě zúčastnil zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí a náměstkové ministrů zahraničí Ruska a USA. Původně se počítalo s tím, že se konference bude konat ještě prosinci. Několik předchozích termínů už bylo odvoláno.

VÍCE ZDE:

Mise naděje, doufá OSN

Mluvčí generálního tajemníka OSN Martin Nesirky řekl, že generální tajemník Pan Ki-mun konferenci považuje za "misi naděje" a očekává, že obě strany - vláda i opozice - přijedou odhodlány dohodnout se na politickém ukončení konfliktu, který trvá od března 2011.

"Přišlo při něm o život přes 100 000 lidí, devět milionů lidí muselo opustit své domovy, k tomu je nespočet osob pohřešován. Celá oblast je v neklidu a konflikt je mimořádnou zátěží také pro země sousedící se Sýrií. Trvá příliš dlouho a bylo by neomluvitelné nevyužít této příležitosti k zastavení zkázy a utrpení," řekl Nesirky.

Pan Ki-mun očekává, že "všichni regionální i mezinárodní partneři projeví smysluplnou podporu ke konstruktivnímu jednání," uvádí se v prohlášení OSN.

Válka v Sýrii (ilustrační fotografie).

Konference se označuje jako Ženeva 2, protože má navázat na loňské setkání, které se rovněž konalo v Ženevě, ale bez účasti vlády a opozice. Účastníci se tehdy dohodli, že za souhlasu bojujících stran bude sestavena přechodná vláda, která bude mít všechny exekutivní pravomoci, a bude tedy řídit také vojsko a bezpečnostní jednotky. Měla by Sýrii vládnout do příštích voleb.

Opozice ale na rozdíl od Ruska nebo Íránu chce, aby se na příští konferenci jednalo i o Asadovi. Nepočítá s ním v žádné příští vládě. Rusko však tvrdí, že o tom, kdo bude Sýrii v budoucnu řídit, se rozhodne jedině ve volbách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.