Lidovky.cz

JAR zatkla zkorumpované policejní špičky. Chránily Krejčíře

Vraždy

  10:21aktualizováno  21:01
JOHANNESBURG - Jihoafrické úřady v úterý zatkly dva příslušníky své zvláštní jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) v souvislosti s červnovým pokusem o vraždu a únosem, kvůli kterému byl v pátek zatčen i český podnikatel Radovan Krejčíř. Zatčen byl ještě jeden německý občan, označený sdělovacími prostředky za mezinárodního podvodníka, který by měl být brzy vyhoštěn do vlasti.

Jihoafričtí policisté před soudní budovou, v níž se koná proces s Radovanem Krejčířem foto: ČTK

Dalšímu podnikateli spojovanému s Krejčířem byl obstaven mnohamilionový majetek.

"Oba důstojníci (zvláštní jednotky) jsou spojeni pouze s Krejčířovým případem únosu," upřesnil podle zpravodajských serverů Paul Ramaloko, mluvčí Jestřábů, jejichž oficiální název je Ředitelství pro přednostní vyšetřování kriminality (DPCI). Podle televizní stanice eNCA jsou podezřelí z napadení s cílem těžkého ublížení na zdraví a z únosu. Oba byli údajně na Krejčířově výplatní listině.

Plánoval Krejčíř přesun do Argentiny?

Policie nejprve potvrdila zatčení jednoho důstojníka ve věku 41 let. O zadržení druhého, ve věku 46 let, informovala odpoledne, kdy byl podle ní také zatčen.

Zatčeni prý budou i ministerští úředníci

Další zatýkání nejen policistů, ale i ministerských úředníků předpokládá soukromý vyšetřovatel Mike Bolhuis. "Dojde k zatýkání dalších zkorumpovaných policistů, ať již v Hawks nebo v policii. A bude se také zatýkat i mezi vysokými úředníky, kteří pracují ve vládních organizacích, jako je jihoafrický finanční úřad a ministerstvo vnitra. Radovan Krejčíř se stal největším gangsterem, jakého kdy Jižní Afrika měla," řekl Bolhuis kanálu SABC News.

V rozhovoru současně zpochybnil práci jihoafrických úřadů v souvislosti s žádostí Česka o Krejčířovo vydání. Kdyby byl podnikatel vyšetřován řádně podle zákonů proti vyděračství, byl by vydán do měsíce, soudí Bolhuis.

Zatčení policisté dodávali Krejčířovi informace

Podle deníku The New Age vysoce postavení policisté údajně dodávali Krejčířovi důležité informace o vyšetřování případů, v nichž hrál Čech nějakou roli, a zajišťovali mu ochranu před tím, aby se policie zaměřila přímo na něj.

Oba policisté, kteří byli v úterý zadrženi, patří údajně do skupiny, která podávala svá hlášení johannesburskému šéfovi vyšetřovatelů Francoisi Steynovi. Podle listu Mail & Guardian přijal Steyn půjčku ve výši přes 400.000 randů (800.000 Kč) od společnosti, kterou Krejčíř kontroluje. Byla údajně registrovaná na jeho manželku Kateřinu. Steyn nejprve přijetí půjčky popřel, pak to ale přiznal s tím, že netušil, že peníze pocházejí z Krejčířova okolí. Vypůjčenou částku údajně splácí.

  • Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy přicestoval s falešným pasem ze Seychel.
  • České policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce.
  • V Česku byl vloni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.
  • Jihoafrická justice jej nyní soudí pro podezření z únosu a pokus o vraždu.

Jihoafrická policie v úterý odmítla informace tisku, že vlivný policista kvůli této kauze odstoupil z funkce nebo byl odvolán. Policie podle mluvčího ustavila tým, který Steynův případ prověřuje, a vyšetřovatel má dovolenou.

Úřady také zablokovaly majetek drogového bosse

Zadrženým německým občanem je Willi Breuer, který nikdy nesplnil slib investic v JAR a nechal se vyfotit i s prezidentem Jacobem Zumou. Jedenašedesátiletý muž podle úřadů žije osm let nelegálně v JAR, a tak začalo řízení směřující k jeho vyhoštění do Německa.

Finanční úřady také obstavily majetek drogového bosse Glenna Agliottiho, který údajně dluží státu na daních kolem 78 milionů randů (156 milionů Kč). Agliotti například rovněž dluží firmě napojené na Krejčíře 400.000 randů.

Krejčíř byl převezen do nemocnice kvůli údajným zdravotním potížím, kde zřejmě zůstane až do pondělního odročeného soudního jednání o případném propuštění na kauci (více čtěte ZDE).

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř ovládl titulní stránky velké části jihoafrických deníků

Krejčíře tu nechceme, shoduje se veřejnost s vládou

Jihoafrický ministr policie Nathi Mthethwa v pondělí podle jihoafrického listu New Age řekl, že bezpečnostní složky i vláda sdílejí pocity obyvatel Johannesburgu, že by český podnikatel Radovan Krejčíř, který byl zatčen v pátek, měl být vyhoštěn zpátky do České republiky.

Policejní vůz z Krejčířovy eskorty odjíždí od soudní budovy

České úřady se už léta marně pokoušejí prosadit Krejčířovo vydání z JAR zpět do vlasti. Nyní probíhá s Krejčířem azylové řízení, bez jehož vyřešení není možné vést vydávací řízení. Za dva týdny se má projednávat Krejčířovo odvolání proti dřívějšímu rozhodnutí jihoafrických úřadů mu azyl neudělit.

"Chceme vidět, jak se vrací. Rádi bychom měli jeho odpověď na obvinění z trestných činů v jeho zemi. Vláda se prostřednictvím ministerstva vnitra plně zabývá (vydávacím) procesem," citoval jihoafrického ministra Mthethwu list New Age.

"Kritici tvrdili, že se zdráháme zatýkat takováto individua. Ale my, policie v Jižní Africe se nebojíme nikoho," ohradil se také ministr.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.