Lidovky.cz

Za varovný výstřel dostala dvacet let. Verdikt vyvolává v USA diskusi

Svět

  20:01
FLORIDA - Amerikou hýbe diskuse o rozsudcích, které vynesly takzvané Velké poroty ve státě Florida. Zatímco bělocha George Zimmermanna soud v ostře sledovaném procesu zprostil obvinění z vraždy mladého černocha, černošská matka si kvůli varovnému výstřelu vyslechla verdikt odsuzující ji k dvacetiletému trestu.

Marissa Alexanderová u soudu. foto: ČTK

Oba dva verdikty v ostře sledovaných procesech vynesly takzvané Velké poroty, ve kterých zasedají a o vině, či nevině rozhodují vybraní zástupci veřejnosti.

Letos v červenci byl velitel sousedské hlídky George Zimmermana zproštěn obvinění, že zavraždil neozbrojeného černošského mladíka. Na straně druhé porota o rok dříve odsoudila mladou černošskou matku za obdobný incident na 20 let. Za pouhý varovný výstřel, jak sama tvrdí.

Domácí násilí

K němu se třiatřicetiletá Marissa Alexanderová uchýlila v okamžiku, kdy ji podle jejích slov chtěl napadnout manžel, s nímž již v tu chvíli nežila. Muž byl za domácí násilí na Alexandrové již dříve odsouzen a měl soudem zakázáno se k ní přibližovat. Chtěla tak nejen ochránit sebe, ale i své tři děti, mezi nimi i dítě, kterého pouhých devět dnů před incidentem porodila.

Výstřel muže nijak nezranil, Alexanderová pálila do vzduchu a trefila zeď. Zbraň držela zcela legálně a prošla výcvikem. Sama později vypověděla, že neměla v úmyslu manželovi ublížit, ale pouze jej důrazně varovat.

Přestože nikdo při incidentu nebyl zraněn, vyslechla si verdikt odsuzující ji k dvacetiletému trestu za "napadení smrtící zbraní s přitěžujícími okolnostmi". Těmi soud shledal fakt, že během hádky opustila dům, aby si došla do auta pro zbraň a teprve potom na svého manžela vystřelila. Dvacet let byl nejnižší možný trest, jaký v takovémto případě floridské zákony umožňují.

Proti verdiktu se Alexanderová odvolala. Odmítla dohodu, na základě které by si odseděla tři roky, a žádala nový soud. Žalobkyně totiž podle jejích právníků nevzala v potaz hned několik zásadních faktů. "Měla soudní příkaz proti svému manželovi, devět dní předtím porodila, prošla výcvikem k užití zbraně a měla na ní povolení," zní argumenty , kterou na podporu černošské matky zřídili její blízcí.

Letos v září, tři roky od osudného incidentu, rozhodl odvolací soud, že Alexanderová má právo na nový proces. Soudce prý pochybil, když porotu špatně poučil o paragrafu o sebeobraně, jímž se mladá matka hájí.

Za mřížemi však zůstala až do středečního večera, kdy byla propuštěna na kauci 150 tisíc dolarů (asi tři miliony korun). Až do uzavření procesu bude v domácím vězení, informovala stanice .

ČTĚTE VÍCE:

O případu Alexandrové přes veškerou snahu její rodiny referovala téměř po tři roky pouze lokální média a veřejnost o této kauze neměla tušení až do okamžiku, kdy letos v červenci padl finální verdikt v aféře Zimmerman. Tehdy se okamžitě případu chopili ochránci lidských práv, podle kterých je floridský právní systém negativně zaměřen vůči černochům.

Případ Alexanderové také ukázal na problematičnost tamní legislativy v otázce sebeobrany. Obyvatelé jižanského státu mohou v ohrožení beztrestně použít zbraň a nemusí poté policii dokazovat, že se nejdříve pokoušeli střetu vyhnout. V případě Zimmermana soud naplnění této podmínky uznal, zatímco u Alexanderové ne.

Deset let za vytáhnutí zbraně během zločinu

Mladé matce navíc přitěžuje další bod současné legislativy. Ten garantuje každému, kdo během zločinu vytáhne zbraň, nejméně desetiletý trest. Pokud opravdu dotyčný vystřelí, čeká jej nejméně dvacet let za mřížemi.

Tento zákon zavedla Florida v roce 1999 s cílem snížit míru kriminality, připomíná list . Od 70. let se totiž potýkala s velkým množstvím těžkých zločinů, spojených především s aktivitami drogových gangů.

Autor:
Témata: USA, zbraň, Florida, manželé
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.