Lidovky.cz

Veterán zadržovaný v KLDR řídil obávané jihokorejské partyzány

Svět

  6:00
Merrill E. Newman, americký veterán zadržovaný na území KLDR, působil za korejské války v řadách jihokorejské partyzánské jednotky Kuwol. Ta byla pro severokorejskou stranu jedním z nejobávanějších a nejvíce nenáviděných protivníků, upozornil britský list The Guardian.

Merill E. Newman (4. zleva dole) na archivní fotografii s jihokorejskými partyzány z jednotky Kuwol (září 1953) foto: Reuters

85letého Merrilla Newmana zadrželi severokorejští agenti těsně před koncem jeho desetidenní dovolené v KLDR. Od té doby, tedy od letošního října, visí nad jeho dalším osudem otazník. Doposud nebylo příliš jasné ani to, proč by Severní Korea zakročila proti americkému důchodci, jenž do země přijel jako turista, přestože jisté vodítko nabízelo Newmanovo dávné angažmá v korejské válce. Agentura AP však nyní zjistila, že Newman v Koreji před 60 lety působil jako poradce jihokorejských partyzánů.

O NEWMANOVĚ ZADRŽENÍ ČTĚTE ZDE:

Reportérům agentury se v Jižní Koreji podařilo vypátrat bývalé členy guerillové jednotky Kuwol, kteří si Newmana stále pamatují. Vzpomínají na něj jako na sympatického amerického poručíka, který s nimi za války úzce spolupracoval. Newman partyzány zásoboval potravinami, oblečením a zbraněmi a instruoval je ohledně bojové taktiky, ale do terénu s nimi prý vyrážel málokdy.

Zadržovaný Newman čte své údajné doznání. Fotografie byla pořízena 9. listopadu, severokorejská agentura KCNA ji zveřejnila 30. listopadu

Právě Newmanova spolupráce s jihokorejskými partyzány je nejspíš důvodem jeho zadržení. Nasvědčuje tomu i přiznání, které Američan přečetl ve vysílání severokorejské televize. "Provinil jsem se mnoha zločiny proti vládě KLDR a korejskému lidu. Prosím, odpusťte mi," uvedl v něm Newman. Severokorejská zpravodajská agentura KCNA tvrdí, že se Newman doznal k válečným zločinům a do země přicestoval s nekalými úmysly - údajně s sebou přivezl digitální knihu, jež má destabilizovat severokorejský režim, a pokoušel se kontaktovat stále žijící členy Kuwolu, s nimiž měl v úmyslu zahájit podvratnou činnost. 

Není možné zjistit podmínky, za jakých Newmanovo prohlášení vzniklo, nicméně o spontánnosti přiznání severokorejských vězňů lze oprávněně pochybovat, poznamenala agentura AP. Upozornila rovněž, že čtyřstránkový text údajného doznání obsahuje četné gramatické chyby (více čtěte ZDE).

Newmanovo jméno na archivních amerických dokumentech z korejské války

I šedesát let po válce zůstávají partyzáni z Kuwolu v živé paměti obou znepřátelených stran. Zatímco Soul je oslavuje jako neohrožené hrdiny, Pchjongjang je démonizuje, píše Guardian. "Severní Korea nad jednotkou Kuwol dodnes skřípe zuby," řekl AP jeden z bývalých partyzánů. A dodal, že nerozumí tomu, proč se Newman do KLDR vrátil - muselo mu být přece jasné, že mu tam hrozí nebezpečí. Tím spíš, že Sever a Jih spolu uzavřely pouze příměří, nikoli mír, a technicky jsou stále ve válce.

Jeho slova potvrzuje i historik a koreanista Bruce Cumings z Chicagské univerzity. "Newman byl nesmírně naivní. Jihokorejské partyzány Sever nenáviděl pravděpodobně nejvíc ze všech, s výjimkou dvojitých agentů a zrádců," uvedl pro Guardian. "Zadržení 85letého muže, který přijel v dobrém, vypadá na první pohled absurdně. Jenže pro Severokorejce válka stále trvá, bojují v ní dodnes. A využijí každé příležitosti, aby Američanům připomněli, že válka dosud neskončila."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.