Lidovky.cz

V Severní Koreji jsem se nudil, říká propuštěný americký veterán

Asie

  6:00aktualizováno  11:35
Rodina amerického válečného veterána Merrilla Newmana, jenž byl více než měsíc zadržován severokorejskými úřady, se raduje z jeho propuštění. Nezacházeli se mnou špatně, ale poněkud jsem se nudil, popsal Newman svůj nedobrovolný pobyt v KLDR. Ve svém úterním prohlášení rovněž uvedl, že jej vyšetřovatelé přesvědčovali k doznání a omluvě tím, že mu hrozili 15letým trestem vězení za špionáž.

Merill Newman po příletu na letiště v San Franciscu foto: Reuters

Pětaosmdesátiletý Newman přiletěl zpět do San Francisca tuto sobotu. Médiím sice odmítl poskytnout delší rozhovor, na několik otázek novinářům přesto odpověděl. Reportérce listu Santa Cruz Sentinel se svěřil, že navzdory tomu, že byl v KLDR v podstatě vězněm, se mu nedařilo nijak zle: severokorejské úřady jej nedržely v cele, ale v hotelovém pokoji, kam mu každý den donášeli tradiční korejské jídlo. Vlastně to bylo poměrně pohodlné, přiznal a dodal, že se chvílemi až nudil.

Merill E. Newman (4. zleva dole) na archivní fotografii s jihokorejskými partyzány z jednotky Kuwol (září 1953)

Newman byl v KLDR, kam přiletěl na desetidenní turistický pobyt, zadržen 26. října. Dlouho nebylo jasné, čím se starý muž v očích severokorejského režimu provinil; na začátku prosince však zpravodajské agentury informovaly o tom, že za korejské války cvičil jihokorejské partyzány (více čtěte ZDE). Krátce předtím zveřejnil Pchjongjang video, na němž se Newman doznává ke zločinům spáchaným na severokorejském lidu. "Zabil jsem mnoho civilistů a (severokorejských) vojáků a zničil jsem strategické objekty v KLDR, čímž jsem se dopustil nesmazatelných útoků vůči vládě KLDR a korejskému lidu," zaznělo mimo jiné v Newmanově prohlášení.

Čtyřstránkový anglický text údajného doznání však obsahuje četné gramatické chyby, upozornila agentura AP. Když se reportérka Santa Cruz Sentinelu Newmana na jeho prohlášení zeptala, veterán se pousmál. "Je evidentní, že se nejedná o moji angličtinu," odpověděl.

Ve svém úterním prohlášení dodal, že severokorejští vyšetřovatelé ho přesvědčovali k doznání a omluvě tím, že mu hrozili 15letým trestem vězení za špionáž. Nedobrovolnost přiznání se prý snažil zdůraznit tím, že během krátkého sdělení špatně frázoval a používal nesprávné výrazové prostředky. "Kdokoli mě zná, ví, že bych nemohl udělat věci, ke kterým mě přinutili se 'přiznat'," uvedl Newman v písemném prohlášení.

Severokorejská státní tisková agentura KCNA vysvětlila, že KLDR Američana "deportovala z humanitárních důvodů, přičemž vzala v úvahu jeho přiznání k činům, které spáchal, a jeho omluvu za ně, jeho upřímnou lítost, jeho pokročilý věk a zdravotní stav".

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Merrill Newman s manželkou Lee

Americký viceprezident Joe Biden, jenž byl minulý týden na oficiálním turné ve východní Asii, s Newmanem v pátek telefonicky hovořil a nabídl mu, že se k němu může připojit na palubě viceprezidentského speciálu. Newman však Bidenovu nabídku s díky odmítl a dal přednost přímému letu z Pekingu do San Francisca. "Jsem šťastný, že jsem na cestě domů. Cítím se dobře, chci zase vidět svoji ženu," řekl na pekingském letišti japonským novinářům.

Washington rozhodnutí Pchjongjangu přivítal, ale neopomněl využít příležitosti a vyzval KLDR k propuštění dalšího amerického občana Kennetha Bae. Bae, Američan korejského původu, je v Severní Koreji zadržován již od konce minulého roku a podle posledních známých zpráv je internován v pracovním táboře, kam byl odsouzen "zločiny", jichž se měl proti KLDR dopustit (více o případu čtěte ZDE).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.