Lidovky.cz

Vězněný Američan Levinson přijel do Íránu kvůli tajné misi CIA

USA

  10:22
WASHINGTON - Američan Robert Levinson, který před téměř sedmi lety zmizel v Íránu, pracoval tehdy pro americkou CIA, a to v nedostatečně schválené misi. Dosud americké úřady tvrdily, že nyní 65letý Američan byl v Íránu jako soukromá osoba. Vláda USA na jeho spojení se CIA přišla již dříve, ale rozhodla se to tajit. Uvedla to v noci na pátek agentura AP. Podle ní se jedná o jeden z největších skandálů CIA v posledním období.

Robert Levinson ve vězeňské uniformě na anonymních snímcích foto: ČTK

Americká Ústřední zpravodajská služba zaměřená na zahraniční špionáž zaplatila podle AP Levinsonově rodině 2,5 milionu dolarů, aby se její spojení se zmizelým mužem nevyzradilo. CIA se také snažila ututlat to, že Levinson odjel do Íránu bez náležitého povolení a vědomí vedení agentury. Spolupracoval s analytickým týmem CIA, kterému krátce před svým zmizením hlásil, že v Íránu našel člověka, od něhož může získat informace o korupci v zemi.

VÍCE ZDE:

Pohřešovaný Robert Levinson může být stále naživu. AP se po letech vyšetřování případu rozhodla nyní informaci zveřejnit, protože dospěla k přesvědčení, že únosci o jeho spojení se CIA již vědí, vysvětlila výkonná ředitelka americké tiskové agentury Kathleen Carrollová.

Íránské úřady vždy tvrdily, že o Levinsonovi nic nevědí. Íránské ministerstvo zahraničí dokonce loni oznámilo, že z humanitárních důvodů chce při pátrání po Američanovi pomoci. Z toho, že Američana nespatřil nikdo v žádné íránské věznici, američtí zpravodajci usuzují, že Levinsonovi věznitelé jsou dobře organizovaní.

Levinson zmizel v březnu 2007 na íránském ostrově Kiš, kam se vydal na pracovní cestu. Od té chvíle ho však nikdo neviděl a stopa amerických detektivů brzy vychladla. Levinson si jako bývalý agent federálního úřadu založil soukromou živnost a vyšetřoval zločiny na zakázku. Identita a národnost věznitelů je však poněkud nejasná. Soukromý detektiv se sice ztratil na území Íránu, jenže k únosu se nikdo oficiálně nepřihlásil. Rodinu nikdo nekontaktoval s žádostí o výkupné a nikdo ani veřejně nevznesl požadavky k americké vládě, jak bývá v podobných případech běžné.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.