Lidovky.cz

OSN: Chemikálie v Sýrii zabíjely pětkrát, oběťmi jsou vojáci i civilisté

USA

  14:26
NEW YORK - V rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii se chemické zbraně použily na pěti ze sedmi prověřovaných míst. Ve své zprávě to napsali inspektoři OSN, kteří dokument předali ve čtvrtek v New Yorku šéfovi OSN Pan Ki-munovi. Zpráva neuvádí, kdo tyto zbraně hromadného ničení použil.

CNN vysílala záběry pořízené po chemickém útoku na Damašek foto: Reprofoto

Ve dvou případech chemické látky zasáhly pouze vojáky, v dalším také civilisty. Na čtyřech místech byl použit nervový plyn sarin, z toho jednou ve velkém množství, napsala agentura Reuters.

Zpráva hovoří o důkazech a věrohodných informacích ohledně použití chemických zbraní při útoku 21. srpna v Ghútě u Damašku, což inspektoři uvedli již v září. Byl tam nasazen sarin a zahynulo několik set lidí. Sýrii kvůli tomu hrozil odvetný útok, jemuž se vyhnula tím, že přistoupila na zničení svého chemického arzenálu.

Inspektoři prověřovali sedm lokalit, z nichž bylo hlášeno nasazení chemických zbraní. Potvrdili to v Ghútě, v Chán al-Asalu u Halabu, Džabáru, Sarákibu a Ašrafíja Sahnája jižně od Damašku.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspektoři ve zprávě uvádějí, že existují věrohodné důkazy o tom, že zde byly pravděpodobně nasazeny chemické zbraně, ale stále chybí dostatek informací o přesném sledu událostí při těchto útocích. Na místech hledali důkazy o raketových útocích, porovnávali vzorky odebrané zdravotníky a hovořili s oběťmi útoků a také s těmi, kdo je ošetřovali. Výsledek vyšetřování ovlivnil časový odstup od zkoumané události; první z útoků byl hlášen v březnu a poslední v srpnu.

OSN dostala celkem šestnáct z podnětů o užití chemických zbraní, vzhledem k nebezpečným podmínkám v oblasti ale Sellströmův tým zatím mohl prošetřit pouze sedm případů. Podněty přišly většinou od syrské vlády, Británie, Francie a Spojených států.

Zprávy o použití chemických zbraní v konfliktu rozběhly široká diplomatická jednání, které v září završilo přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která zakázala syrskému režimu vyrábět i skladovat chemické zbraně a nařídila jejich likvidaci.

Damašek s tím souhlasil a poskytl seznam lokalit, kde zbraně skladuje a vyrábí. Mezinárodní společenství nyní připravuje likvidaci syrského chemického arzenálu. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN se to má stihnout do půlky příštího roku.

Trpící Syřané po chemickém útoku v Damašku z letošního srpna:

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.