Lidovky.cz

JAR pohřbila Mandelu, byl uložen v místě svého dětství

Svět

  7:27aktualizováno  9:04
QUNU - Jihoafrická republika pohřbila svého prvního demokraticky zvoleného prezidenta - Nelsona Mandelu. Ostatky bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely byly uloženy do hrobu na rodinném pozemku ve vesnici Qunu. Mandela tam žil v dětství a přál si tam být pohřben. Na obřad přijel mimo jiné princ Charles, Oprah Winfrey či Jesse Jackson.

Nelson Mandela byl pochován na pozemku u místa, kde vyrůstal. foto: Reuters

Obřad začal kolem osmé hodiny ranní místního času, tedy kolem 7 ráno času středovropského. Jihofričané zvolili brzké ranní hodiny proto, aby stihli svého hrdinu, jenž zemi přivedl od rasistického režimu k demokracii, pohřbít v pravé poledne, kdy slunce bude nejvýše a bude vrhat nejmenší stíny.

K obřadu rakev zabalenou do státní vlajky přivezli na lafetě vojáci, mezi nimiž byli nejvyšší důstojníci. Rakev položili ve stanu postaveném pro tento účel ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal.

Ceremoniál, při němž těsně u rakve seděli Mandelovi nejbližší, začal zpěvem státní hymny a pokračoval metodistickým obřadem.

V čele stanu bylo vyvýšené řečniště olemované dvěma řadami vysokých bílých svící, za nimi uprostřed pak portrét usmívajícího se Mandely.

Pohřeb začal částečně veřejnou ceremonií, na kterou dorazilo na 4500 lidí. Kromě Mandelovy rodiny řada významných osobností z JAR i světa. Vedle současného jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy a jeho předchůdce Thaba Mbekiho nakonec přijel i legendární jihoafrický duchovní a Mandelův druh z dob boje proti apartheidu, vysloužilý arcibiskup Desmond Tutuv (VÍCE ZDE).

Kolem jeho účasti panovaly spory. Ještě včera tvrdil, že nedostal pozvání a nikam tedy nepojede. Mnozí to přičítali jeho nedávné kritice současného vedení vládního Afrického národního kongresu (ANC). V neděli BBC uvedla, že nakonec do Qunu v provincii Východní Kapsko odjel.

Oprah Winfreyová.

Ze světových osobností jsou v provizorně postaveném obřím stanu ještě třeba britský princ Charles, americká moderátorka Oprah Winfrey, a americký aktivista reverend Jesse Jackson.

"Největší syn Jihoafrické republiky"

Rakev zabalenou do jihoafrické vlajky přivezli na lafetě vojáci, na místo obřadu do provizorního obřího stanu, jenž je vevnitř lemován černou barvou, ji pak přinesli nejvyšší důstojníci. Ceremoniál, při němž těsně u rakve seděli Mandelovi nejbližší, začal zpěvem státní hymny Nkosi Sikelel' iAfrika, jíž JAR přijala po pádu apartheidu v roce 1994. Poté následoval metodistický obřad.

"Muž, který zde leží, je největší syn Jihoafrické republiky," prohlásil na začátku ceremonie současný viceprezident ANC a další významný bojovník proti rasistickému režimu bílé menšiny v JAR Cyril Ramaphosa, jenž má organizaci pohřbu na starosti.

U řečnického pultu se střídají různé osobnosti včetně Mandelových vnuků, přítele Mandely z vězení Ahmeda Kathrady, etiopského premiéra Hailemariama Desalegnčiho. Smuteční projevy střídají chorály.

V Jihoafrické republice začal pohřeb Nelsona Mandely.

Řečniště lemuje 95 svící, symbolizujících 95 Mandelových let na tomto světě. Za nimi se usmívá z portrétu tvář nesmírně populárního jihoafrického exprezidenta.

  • Nelson Mandela zemřel 5. prosince ve věku 95 let.
  • Po deset dní se s ním loučila celá země a mnoho zahraničních hostů na pietní ceremonii v Johannesburgu a pak také u rakve vystavené tři dny v Pretorii. Tedy přesně tam, kde byl v roce 1994 inaugurován prvním černošským prezidentem.
  • Odhaduje se, že si kilometrové řady kvůli němu vystálo až sto tisíc lidí. Mnoho dalších se pak k němu vůbec nedostalo a odešlo domů s nepořízenou.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.