Lidovky.cz

'Terorismus nezvítězí.' Lidé si připomněli výročí útoku v Lockerbie

USA

  19:57
LONDÝN - Čtvrt století od nejkrvavějšího teroristického útoku v Evropě si ve skotském městečku Lockerbie připomněli pozůstalí po 270 obětech atentátu, při kterém nad tímto městem explodovala bomba v letadle americké společnosti PanAm. K výročí tragédie z 21. prosince 1988 britský premiér David Cameron prohlásil, že "terorismus nikdy nezvítězí".

K výročí tragédie z 21. prosince 1988 britský premiér David Cameron prohlásil, že "terorismus nikdy nezvítězí". foto: Reuters

Nálož v Boeingu-747 společnosti PanAm nad Lockerbie explodovala ani ne hodinu poté, co stroj odstartoval z londýnského letiště Heathrow a zamířil do New Yorku. Při explozi zahynulo všech 259 cestujících z 21 zemí. Na zemi přišlo o život dalších 11 osob. Celkem zemřelo 270 osob. Mezi mrtvými bylo 180 Američanů. Až do teroristických útoků v USA ze září 2001 zemřelo nejvíce občanů Spojených států právě při tomto útoku.

Příbuzní některých z obětí ke kamennému památníku na hřbitově v Lockerbie pokládali květinové věnce a vzpomínali na zesnulé.

K odpovědnosti se přiznala v roce 2003 Libye, jejíž důstojník tajné služby Abdal Basat Alí Midžrahí byl v lednu 2001 za atentát odsouzen na doživotí. Midžrahí byl ale v srpnu 2009 ze zdravotních důvodů propuštěn ze skotského vězení do Libye. Zde loni v květnu zemřel.

Příbuzní některých z obětí ke kamennému památníku na hřbitově v Lockerbie pokládali květinové věnce a vzpomínali na zesnulé.

"Lockerbie zůstává jednou z nejhorších katastrof v dějinách letectví a nejkrvavějším teroristickým činem spáchaným ve Spojeném království," uvedl Cameron v prohlášení.

'Terorismus nikdy nezvítězí.' Lidé si připomněli výročí útoku v Lockerbie.

Británie, Spojené státy a Libye ve společném prohlášení zdůraznily požadavek, aby byli pohnáni před spravedlnost všichni ti, kdo jsou odpovědní za tento "nesmírně krutý teroristický čin". Zároveň podle AFP slíbily, že budou plně spolupracovat při vyšetřování útoku a poskytnou plnou podporu vyšetřovatelům, aby mohli dokončit svou práci.

Skotská prokuratura po pádu režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 formálně požádala nové libyjské úřady o pomoc při vyšetřování incidentu a Spojené státy o přístup k částem spisu. Američtí a skotští vyšetřovatelé od té doby Libyi navštívili.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.