Lidovky.cz

Práce se zbraněmi i sabotáž. Mandelu prý cvičili agenti Mossadu

USA

  21:24
PRAHA - Bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu učili zacházet se zbraněmi agenti izraelské tajné služby. Bojovník proti apartheidu se měl v roce 1962 během návštěvy Etiopie učit také technikám sabotáže. To vše údajně pod falešným jménem, Mandelovu totožnost tak prý neznali ani jeho učitelé.

Nelson Mandela v roce 1994 při návštěvě burzy v Johannesburgu foto: Reuters

Přísně tajný dopis, který agenti Mossadu zaslaly ministerstvu zahraničí, zveřejnil v pátek izraelský deník Haaretz. Nelson Mandela byl podle dokumentu, který dosud ležel v archivu, "obeznámený s problematikou židovství a Izraele". Důstojníci Mossadu se bojovníka proti apartheidu údajně také snažili přivést k sionismu. V té době ovšem neměli tušení, o koho se jedná. Mandela totiž na izraelské ambasádě uvedl falešné jméno.

"Jak si možná pamatujete, před třemi měsíci jsme mluvili o případu cvičence, který dorazil na velvyslanectví v Etiopii pod jménem David Mobsari a údajně přišel z Rhodesie. Výše jmenovaný absolvoval trénink juda, sabotáže a práce se zbraněmi," stojí v dopisu, který z izraelského listu převzala .

Pravé jméno se agenti dočetli až v novinách

"Z fotografií v denním tisku, který píše o zatčení 'Černého bedrníka' v Jižní Africe, se zdá, že náš cvičenec z Rhodesie používal falešné jméno a že tito dva pánové jsou jedna a tatáž osoba," napsali důstojníci Mossadu svým nadřízeným na ministerstvu.

Před sídlem vlády v jihoafrické metropoli Pretorii byla v odhalena nová, devět metrů vysoká bronzová socha nedávno zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely.

Černý bedrník je přezdívka, kterou africká média používala právě v souvislosti s Mandelou. Odkazuje na Červeného bedrníka, hrdinu románů a povídek Emmusky Orczyové. Znuděný anglický šlechtic s rudým kvítkem ve znaku v nich bojuje proti francouzské revoluci a zachraňuje nevinné aristokraty před gilotinou.

Nelson Mandela, který zemřel před dvěma týdny, roku 1962 navštívil Etiopii a další africké státy, aby získal podporu pro Africký národní kongres, který bojoval proti rasové segregaci. Tou dobou již krátce fungovalo i jeho vojenské křídlo Kopí národa (Umkhonto we Sizwe), jež Mandela spoluzakládal a které se věnovalo zejména vojenské sabotáži.

Kloní se ke komunismu, psal Mossad na ministerstvo

Krátce po návratu ze zahraničí skončil Mandela ve vězení, kde strávil 27 let. Partyzánské hnutí fungovalo dál i po jeho zatčení a přerostlo v teroristickou organizaci, která brala útokem i civilisty. Až do roku 2008 kvůli tomu považovalo mezinárodní společenství Mandelu za teroristu, USA jej vedly i na seznamu nepřátel státu.

To však nebyla jediná nálepka, kterou si první černošský prezident JAR v průběhu svého boje proti apartheidu na Západě vysloužil. Američané, kteří rasovou segregaci v Africe podporovali jako "nezbytnou k zachování svobodného světa" a báli se, že by do země mohli proniknout Sověti, v něm viděli nebezpečného komunistu. 

O Mandelově levicovém smýšlení si vedl záznamy i Mossad. "Když jsme se s ním bavili, projevoval socialistický pohled na svět. Občas vyvolal i dojem, že se kloní ke komunismu," píše se v nově zveřejněném dopisu. Samotný Mandela se netajil obdivem k někdejšímu kubánskému vůdci Fidelu Castrovi, spekulace o svém členství v komunistické straně však vždy odmítal.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.