Lidovky.cz

Izrael tvrdě zasahuje proti uprchlíkům z Afriky. Ti protestují

USA

  15:15
TEL AVIV - Tisíce Afričanů v pondělí dalším dnem demonstrovaly v Tel Avivu proti izraelské migrační politice. Žádaly, aby jim Izrael přiznal status uprchlíků a propustil jejich vězněné druhy. Obdobný protest se konal také v neděli. Afričané pochodovali k velvyslanectvím mnoha západních států, aby na svůj problém upozornili.

"Z vězení do vězení". Afričané v Tel Avivu protestovali proti migrační politice Izraele. foto: Reuters

Na zastupitelských úřadech USA, Německa, Británie, Itálie, Francie a Kanady předali dopisy, v nichž žádají o mezinárodní podporu v konfliktu s izraelskými úřady.

Situace se vyhrocuje kvůli novému zákonu přijatému v Izraeli v prosinci. Umožňuje zatknout na neurčito osoby, které se do země dostanou bez platného víza. Od roku 2006 se přes hranici s Egyptem do Izrael dostalo na 60 000 lidí z Afriky, většinou Eritreje a Súdánu. Většina z nich tvrdí, že hledají útočiště a přejí si získat azyl. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua ale na ně pohlíží jako na ohrožení židovského charakteru země.

Internační tábor

V roce 2012 Izrael kolem hranice postavil ochrannou bariéru, ale ti, kdo se do země dostali už předtím, mohou teď být zadržováni v táboře postaveném na jihu země. Dle ochránců lidských práv bylo od prosince, kdy byl nový zákon přijat, zatčeno na 300 lidí a dalším desítkám zatčení hrozí. Jsou mezi nimi i otcové rodin. Lidé sice z tábora mohou vycházet, ale musejí se tam třikrát denně hlásit. Mezitím úřady vyřizují jejich žádosti a pokud jim neudělí azyl, hrozí dotyčným deportace.

Walpurga Englbrechtová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky řekla, že takové opatření vlastně lidi nutí k tomu, aby se rozhodli dobrovolně z Izraele odjet. Podle ní Izrael porušuje mezinárodní zákony, jestliže tyto lidi označuje za vetřelce, protože většina z nich jsou uprchlíci s nárokem na mezinárodní ochranu. Další organizace tvrdí, že Izrael příchozí nutí k tomu, aby přijali finanční částky za to, že dobrovolně odcestují.

Ministr vnitra Gideon Saar ale dnes řekl, že většina z těchto příchozích přišla hledat práci, ne azyl. "Izrael není jejich domov a my zajistíme, aby se nestal státem vetřelců," prohlásil.

Mnoho z příchozích v Izraeli zastává manuální práci a v neděli vyhlásili třídenní stávku, což ovlivnilo provoz například v restauracích, kavárnách, hotelích a úklidových službách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.