Lidovky.cz

Irácká armáda v bitvě o Fallúdžu vyčkává. Chce se vyhnout krveprolití

USA

  16:40
BAGDÁD - Irácká armáda prozatím nemůže zahájit ofenzivu proti teroristům, kteří působí ve městě Fallúdža, neboť nechce riskovat ztráty životů mezi tamními obyvateli. Armáda před několika dny oznámila, že připravuje ofenzivu ve Fallúdži a také ve městě Ramádí, jehož část teroristé z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) ovládli.

Pohřeb jednoho z civilistů zabitých během bitvy o Fallúdžu. foto: ČTK

"Teď nemůžeme zahájit útok ve Fallúdži, chceme se vyhnout krveprolití mezi obyvateli," řekl mluvčí citovaný agenturou AFP.

Vojsko se ale po neúspěšné noční operaci v Ramádí, které je střediskem provincie Anbár, odhodlalo k náletu na toto město. Podle mluvčího ministerstva obrany padlo 25 teroristů a vojáci zabavili několik automobilů se zbraněmi teroristů.

VÍCE ZDE:

V noci na úterý vojáci v Ramádí bojovali s ISIL sedm hodin. Padli čtyři civilisté a 14 dalších bylo zraněno a vojáci se z města ráno nakonec stáhli. "Vojáci se nedostali do čtvrtí obsazených ISIL," řekl ráno policejní zdroj.

K Fallúdži dnes armáda dopravila posily, tanky i obrněné vozy jsou rozmístěny asi 15 kilometrů východně od města.

Bojovník Islámské fronty střeží kontrolní stanoviště před teroristickými jednotkami z organizace ISIL.

Problematická provincie Anbár

Situace v Anbáru se vyhrotila, když armáda na příkaz premiéra Núrího Málikího v Ramádí rozehnala minulý týden účastníky protivládního protestu, který trval několik měsíců. V Anbáru žijí hlavně sunnité a podle analytiků teroristé využili špatné komunikace mezi provinční správou a šíitskou centrální vládou. Začali v Anbáru upevňovat své pozice a nakonec sáhli ke zbraním. Vláda nyní sází na domácí obyvatelstvo a Málikí je v pondělí požádal, aby pomohlo islamisty vytlačit. Mnoho civilistů ale z obou nejpostiženějších měst prchá.

USA v reakci na novou krizi v Iráku urychlí dodávku slíbených zbraní irácké vládě. Podle mluvčího Bílého domu USA také pomohou vládě vytvořit strategii, jak skupiny teroristů izolovat.

Většina analytiků dává za současnou situaci vinu Málikímu. Málo prý s menšinovými sunnity komunikuje a vylučuje je z rozhodovacího procesu. "Nové zbraně a bezpilotní letadla problém nevyřeší, naopak ho zhorší, protože Málikí se začne domnívat, že existuje vojenské řešení. A to vyvolává občanské války," řekl Kenneth Pollack z washingtonského centra Brookings Institution.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.