Lidovky.cz

Papež chce očistit odvolaného slovenského arcibiskupa Bezáka

Svět

  21:37aktualizováno  21:44
VÍDEŇ - Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák by se brzy mohl dočkat rehabilitace. Podle rakouského pastorálního teologa Paula Zulehnera je řešení "za dveřmi" a rehabilitace je "otázkou několika týdnů". Bezáka zbavil úřadu v roce 2012 bývalý papež Benedikt XVI.

Bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák. foto: ČTK

Zulehner na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni řekl, že Bezákův případ je v "pohybu". Tento teolog navštívil Slovensko, kde se od někdejšího disidenta a křesťanskodemokratického poslance Františka Mikloška dozvěděl, že se v této věci v uplynulých třech týdnech konalo vícero schůzek. Mikloško se rovněž angažuje o Bezákovo očištění.

Případ Bezák

Róbert Bezák přišel o post arcibiskupa po vizitaci z Vatikánu. Církev mu údajně vyčítala homosexuální kněze v jeho okolí. Vadilo jí také, že často kritizoval poměry uvnitř církve i svého kontroverzního předchůdce v úřadu arcibiskupa Jána Sokola, jenž v minulosti čelil kritice za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností nebo za některé finanční transakce. Vatikán ale prý také nelibě nesl, že Bezák často nosil civilní oblečení.

Případu se podle Zulehnera ujal sám papež František, který jednal s prefektem Kongregace pro biskupy kardinálem Marcem Ouelletem, apoštolským nunciem na Slovensku a slovenským kardinálem Jozefem Tomkem.

Nakonec se konala i schůzka mezi Bezákem a Ouelltem, při které Ouelletův sekretář Ilson de Jesus Montanari podle Mikloška řekl, že "i Vatikán může činit chyby", prohlásil Zulehner. Kanaďan Ouellet je podle slovenských médií klíčovou postavou v Bezákově kauze, neboť jeho kongregace je zodpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů.

ČTĚTE K TÉMATU

Bezák dlouhodobě tvrdí, že přesné důvody svého nuceného odchodu z čela trnavské arcidiecéze nezná. Na začátku loňského prosince se přestěhoval do Itálie, kde pobývá v kláštere redemptoristů v Bussolengu nedaleko Verony.

Sesazení oblíbeného arcibiskupa, který je na Slovensku považován za výjimku mezi konzervativními duchovními, přijali slovenští věřící s nevolí. V minulosti na protest proti rozhodnutí Vatikánu zorganizovali několik demonstrací. Vlna kritiky se zvedla i v Rakousku, kde se platforma Wir sind Kirche (My jsme církev) snaží mezinárodní peticí dosáhnout očištění někdejšího arcibiskupa.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.