Lidovky.cz

Ochránci lidských práv: Rusko tvrdě potlačuje občanské svobody

Svět

  13:30
BERLÍN - Ruská vláda i loni pokračovala v tlaku na občanskou společnost, s nímž začala už v roce 2012. V úterý to při představování své výroční zprávy uvedli v Berlíně představitelé organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Terčem tlaku jsou podle nich v Rusku především nevládní organizace, odpůrci Kremlu a homosexuálové. Organizace kritizuje také údajnou přílišnou tvrdost ruských úřadů v boji s islamisty na Kavkaze.

Vladimir Putin foto: ČTK

HRW připomíná, že už v roce 2012 Rusko přijalo zákon, podle kterého se musí ty nevládní organizace, jež přijímají příspěvky i z ciziny, označit za "zahraniční agenty". V loňském roce podle HRW navíc nevládní organizace čelily desítkám kontrol od úřadů a často se setkaly i se zastrašováním.

Organizace Human Rights Watch také uvádí, že zákon "o zákazu propagace netradiční sexuální orientace mezi nezletilci" vyústil ve vlnu homofobní rétoriky v politice i v médiích a přispívá v Rusku k růstu násilí vůči homosexuálům.

ČTĚTE TAKÉ:

Otevřené dveře diskriminaci

"Jak se Rusko chystá přivítat svět při olympijských hrách v Soči, otevírá dveře diskriminaci a omezuje prostor aktivistům," konstatovala HRW. Moskva podle ní představuje nevládní organizace i homosexuály jako nepřátele Ruska a ruských tradic a odmítá připustit, že by mohli pro zemi znamenat i přínos.

Nadcházející olympiádu vidí HRW jako důvod, proč byli propuštěni z vězení dlouholetý kritik Kremlu Michail Chodorkovskij a členky skupiny Pussy Riot a proč Rusko zastavilo stíhání aktivistů z Greenpeace. To, že jim prezident Vladimir Putin udělil milost, ale podle HRW neznamená, že by se tlak na občanskou společnost snižoval. Organizace připomíná, že ruské úřady v uplynulém roce často zastrašovaly nebo šikanovaly jednotlivce, kteří se kriticky vyjadřovali k nedostatkům při přípravě olympiády v Soči.

HRW také kritizuje postup ruských úřadů proti islamistům na Kavkaze, který označuje za přehnaně tvrdý. Tamní úřady údajně přestaly hledat kompromisy s náboženskými vůdci a zaměřili se na větší represe, jejichž terčem se prý často stávají příbuzní povstalců, kteří se do protivládních činností nijak nezapojili (více čtěte ZDE). Úřady na Kavkaze navíc údajně podporují vznik milicí, které vyhánějí z domovů všechny muslimy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.