Lidovky.cz

Bojoval za svobodu a proti korupci. Čínský režim se ho chce zbavit

USA

  11:52aktualizováno  16:09
PEKING - V Pekingu stanul před soudem přední čínský aktivista Sü Č'-jung, který vedl kampaň za spravedlivější společnost a důraznější boj proti korupci. Jeden z aktivistových právníků podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil, že Sü a jeho obhájci považují soud za nespravedlivý a na protest během celého šestihodinového jednání nepromluvili.

Policie zadržuje Liou Čchun-sia, která demonstrovala na podporu souzeného opozičního aktivisty Sü Č'-junga. foto: Reuters

Agentura Reuters proces označila za nejvýznamnější případ vedený proti disidentům v Číně od roku 2009, kdy byl nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po odsouzen za "podvratnou činnost" k 11 letům vězení.

Právník Sü Č'-jung byl obviněn z narušování veřejného pořádku, za což mu podle agentury AP hrozí až pětileté vězení. Kdy bude vyřčen rozsudek, pekingský soud nesdělil. Obvinění vzešlo z nepočetných protestů, které Sü podle úřadů pomáhal organizovat. Jejich účastníci volali po rovnosti ve vzdělání nebo zveřejnění příjmů veřejných činitelů s cílem lépe bojovat proti korupci.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokrytectví čínského vedení

Soudní jednání se konalo v den, kdy byla zveřejněna zpráva Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ), podle níž příbuzní nejvyšších čínských vůdců skrývají své jmění v daňových rájích.

Skupiny na ochranu lidských práv kritizovaly čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za procesy s aktivisty, kteří usilují o totéž, co prezident oficiálně hlásá - tedy přísný boj proti korupci. Amnesty International to označila za "pokrytectví", napsal zpravodajský server BBC News.

"Namísto slíbeného zákroku proti korupci prezidenta Si Ťin-pchinga jsme svědky zákroku proti těm, kdo chtějí korupci odhalovat," řekla odbornice na východní Asii Roseann Rifeová.

Za zavřenými dveřmi

Soudní proces se koná za zavřenými dveřmi. K soudní budově přišlo více než deset diplomatů z USA, Evropské unie, Kanady či Austrálie, ale do soudní síně nebyli vpuštěni s odůvodněním, že je příliš malá a cizinci nemají co dělat u procesu proti čínskému občanovi.

Před soudní budovou se shromáždili Süovi stoupenci s transparenty a provolávali kritická hesla. Policie proti nim zasáhla a několik jich zatkla, napsala agentura Reuters.

Soudní procesy čekají také na šest členů Süovy neformální skupiny nazvané Nové občanské hnutí; konat se mají ve čtvrtek a v pátek v Pekingu. Političtí a právní experti předpokládají, že budou všichni shledáni vinnými a soud je pošle do vězení na několik let.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.