Lidovky.cz

Střety v Kyjevě se vyostřují. Opozice hovoří až o sedmi mrtvých

Evropa

  18:32aktualizováno  22:43
KYJEV - Dramatickou konfrontací s krveprolitím a oběťmi na životech ve středu vyvrcholily několikadenní pouliční boje radikálního křídla protivládních demonstrantů se zásahovými jednotkami v Kyjevě. Ukrajinské úřady uvádějí dva mrtvé, protivládní tábor už ale hovoří o pěti až sedmi. Opozice volá po nových protestech, Západ varuje před eskalací napětí a žádá dialog. Prezident Viktor Janukovyč pod tlakem událostí přistoupil na jednání s opozicí, ale výsledek nebyl žádný.

Centrum Kyjeva se proměnilo v bojiště. foto: Reuters

Zápas mezi stovkami radikálních mladíků a těžkooděnci se od nočních hodin soustředil na Hruševského ulici v centru Kyjeva, kde vyrostly improvizované barikády složené z vraků policejních autobusů, pytlů s pískem a pneumatik. Po několika neúspěšných pokusech se nakonec v poledne zásahové jednotce podařilo demonstranty vytlačit a barikády s pomocí obrněné armádní techniky zlikvidovat. Většina demonstrantů se pak vrátila zpět na Náměstí nezávislosti, které je od počátku loňského prosince hlavním centrem demonstrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě předtím ukrajinskou veřejnost i západní politiky šokovala informace o úmrtích, která mají podle opozice na svědomí policejní odstřelovači. Zásah do hlavy ostrou municí nepřežil dvacetiletý Serhij Nigojan, původem Armén žijící ve východoukrajinském Dněpropetrovsku. Krátce po něm zemřel po průstřelu plic mladý Bělorus Michail Žyzněuski.

Vpodvečer ale opoziční lékařské středisko oznámilo, že mrtvých je pět. Čtyři byli podle něj zastřeleni a jeden ze dvou mužů, kteří spadli z ochozu stadionu, podlehl v nemocnici zraněním. Obětí ale už může být sedm, protože podle médií se během dne našla dvě zmučená těla a přinejmenším jedno patří opozičnímu aktivistovi, který byl v noci na úterý unesen.

Ukrajinská generální prokuratura ve středu podle agentury DPA pouze potvrdila, že dva lidé byli během protestů skutečně zastřeleni. O pachatelích se ale nijak nezmínila.

Janukovyč jednal s Kličkem

Janukovyč v reakci na eskalaci násilí pozval k dialogu vůdce opozice Vitalije Klička, Arsenije Jaceňuka a Oleha Ťahnyboka. Jednali přes tři hodiny, ale bez konkrétních výsledků. Na otázku předčasných voleb prý prezident neodpověděl. Pokud jde o možnost zrušení sporných zákonů a odstoupení vlády, nezávazně připustil, že by se o tom mohlo hovořit na další schůzce, která se má konat ve čtvrtek.

Kličko následně na večerním shromáždění desítek tisíc protestujících na Náměstí svobody Janukovyče na dálku nabádal k vypsání předčasných voleb, což je podle něj jediné možné nekrvavé východisko. A varoval: "Nepřijde-li prezident zítra na schůzku, přejdeme do ofenzivy. Jiné cesty není." Přímé jednání s opozičními vůdci je Janukovyčovým ústupkem. Dosud se s předsedy tří hlavních opozičních stran odmítal osobně sejít a jednáním pověřil "pracovní komisi". Její složení je ale pro opozici nepřijatelné. Někteří komentátoři Janukovyčův souhlas se setkáním označili za manévr. "Je to součást taktického plánu B. Prezident chce převzít iniciativu a hraje o čas," soudí Volodymyr Fesenko z analytického ústavu Penta.

Tvrdý slovník na adresu demonstrantů zvolil ve středu premiér Mykola Azarov, považovaný ze rozhodného stoupence sblížení s Ruskem. "Teroristé z Majdanu (Náměstí nezávislosti) se zmocnili desítek lidí a bijí je. Tito zločinci se za své jednání musejí zodpovídat," prohlásil Azarov na zasedání vlády.

PROTIVLÁDNÍ PROTESTY V KYJEVĚ:

Plechy, pneumatiky. Přetlačovaná v kyjevském centru.

Kritické vyostření ukrajinské krize oživilo hlasy volající po zavedení protiukrajinských sankcí. Nevyloučil je šéf Evropské komise Manuel Barroso, podle něhož EU bude zvažovat "případné akce, které by mohla přijmout, i následky, které to bude mít pro naše vztahy s touto zemí". První sankční opatření už oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Prostřednictvím ambasády v Kyjevě oznámilo, že ruší vstupní víza pro osoby odpovědné za policejní zásah proti demonstrantům. Konkrétní jména velvyslanectví odmítlo uvést.

Na konfliktní situaci reagovala i ukrajinská měna, která zaznamenala rekordní oslabení vůči dolaru za poslední čtyři roky. Hřivna se ve středu prodávala za 8,44 dolaru, což je snížení o půl procenta za jeden den. Poklesla i cena státních dluhopisů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.